בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
מוכנים ומזומנים 

מוכנים ומזומנים

 
תעשייה |
 
אופיר בר-זהר, יורם גביזון Themarker

הרשות השנייה סיימה את 2007 עם 68 מיליון שקל בקופה. מנכ"ל הרשות, מנשה סמירה: "מעולם לא היו לנו 68 מיליון שקל בעודף תקציבי. העודפים מוחזרים בהתאם לתקנות"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"את השאלות יש להפנות למנכ"ל". דאבוש
 "את השאלות יש להפנות למנכ"ל". דאבוש 
 צילום: יח"צ 
 
הרשות השנייה החזיקה 68 מיליון שקל בקופתה נכון לסוף 2007 - כך עולה מהדו"חות הכספיים של הרשות שהגיעו לידי TheMarker. הרשות סיימה את 2007 בהפסד של 6.9 מיליון שקל בהשוואה להפסד של מיליון שקל ב-2006.

ההפסד של הרשות השנייה ב-2007 נובע מהפרשה של 21.7 מיליון שקל שבוצעה בשל כוונתה להפחית את דמי הזיכיון לערוץ 10 ל-2005-2006 ולהחזיר דמי זיכיון חד-פעמיים בהיקף של 8.5 מיליון שקל. חובותיו של ערוץ 10 ב-2004-2006 אמורים להתחלק בין כלל הזכייניות. הרשות ביצעה הפרשה לירידה בדמי הזיכיון לכלל הזכיינים (7.3 מיליון שקל לזכייני ערוץ 2 ו-4.1 מיליון שקל לערוץ 10), ורשמה אותה כהקטנה של הכנסות מדמי זיכיון, אולם מדובר בהפרשה חשבונית שכן העברת הכסף בפועל מותנית בהתקנת תקנות מתאימות על ידי שר התקשורת.

פעילותה השוטפת של הרשות השנייה צברה עודף של 21.9 מיליון שקל בתזרים המזומנים ב-2007. הכנסותיה מדמי זיכיון ומתמלוגים (4% מההכנסות של הזכיינים מפרסום) הגיעו ל-269 מיליון שקל. ואולם עלות פעילותה של הרשות השנייה בגין מערכי השידור, הפעלת 15 משדרים, הפקת תוכניות, עידוד היצירה ומימון חברת החדשות הסתכמה ב-245 מיליון שקל ב-2007.

הרשות השנייה היא הגוף שמעביר את התמלוגים שמשלמות הזכייניות לאוצר המדינה, ומנהל את תקציב חברת החדשות של ערוץ 2 שממומן מכספי הזכייניות. מהדו"חות הכספיים של הרשות עולה כי חברת החדשות של ערוץ 2 צברה גירעון מצטבר של 17.2 מיליון שקל ב-2007.

הוצאות ההנהלה וההוצאות הכלליות של הרשות השנייה הסתכמו ב-11 מיליון שקל ב-2007, כולל שכר עבודה של 5.8 מיליון שקל שהרשות שילמה לעובדיה. הרשות השנייה השקיעה מיליון שקל בוועדת המדרוג ב-2007 וספגה הפסד של 2 מיליון שקל, המשקף את חלקה (21%) בהפסד של ועדת המדרוג. הוועדה הוקמה על פי הסכם בין הרשות, זכייני ערוץ 2, רשות השידור, הטלוויזיה החינוכית ואיגוד המפרסמים, כדי לייצר מנגנון מוסכם להערכה ולדירוג תוכניות טלוויזיה. ועדת המדרוג שילמה 1.4 מיליון דולר בשנה לחברה שביצעה עבורה סקרי צפייה.

עוד עולה מהדו"חות של הרשות השנייה כי הרשות הפקידה 816 אלף שקל בבנק יהב כדי להבטיח הלוואות שניתנו לעובדי הרשות על ידי הבנק. הלוואות בהיקף של 716 אלף שקל שקיבלו עובדי הרשות, שאינן צמודות בריבית שקלית שהיתה 2.8% בסוף 2007, מקובלות לגבי עובדי מדינה.

הרשות השנייה קיבלה ערבויות בנקאיות צמודות מדד של 38 מיליון שקל להבטחת מילוי תנאי הזיכיון לפעילות ערוץ 2, וכן ערבות בנקאית של 4 מיליון שקל למילוי התחייבויות חברות החדשות של ערוץ 2. בעלי עניין בזכייניות נתנו לרשות השנייה מכתבי התחייבות מגובים בערבות בנקאית ומכתבי אשראי בהיקף של 197 מיליון שקל לצורך הבטחת מימון כספים לערוץ. בנוסף, הרשות הפרישה מיליון שקל ב-2007 בגין פיצויי פרישה מוגדלים לעובדיה, בעקבות הפרשה של 2.1 מיליון שקל לפיצויי פרישה מוגדלים ב-2006.

יו"ר מועצת הרשות, נורית דאבוש, מסרה בתגובה: "את השאלות יש להפנות למנכ"ל הרשות השנייה, מנשה סמירה. מועצת הרשות וועדת הכספים קיבלו דיווח מהמנכ"ל שלפיו שהרשות אינה מחזיקה בחשבונותיה שום כסף - למעט התקציב השוטף".

מנכ"ל הרשות, מנשה סמירה, מסר כי "מעולם לא היו 68 מיליון שקל בעודף תקציבי של הרשות השנייה. מדובר בתזרימי מזומנים, הנובעים מכך שכספי התמלוגים עוברים מהזכיינים דרך הרשות אל האוצר, או שמדובר בכספים ששוריינו על-ידי האוצר לטובת בניית מערך השידורים הדיגיטלי. עודפי התקציב התפעולי של הרשות מוחזרים בהתאם לתקנות, שמאושרות על-ידי שר האוצר והתקשורת לזכיינים. לאחר שהתקנות מאושרות נעשית התקזזות עם הזכיינים".
 

המדינה כבר הפקיעה בעבר עודף תקציבי

 
במהלך 1988-1990 הפקיעה המדינה סכום של 150 מיליון שקל מרשות השידור, לאחר שזו הגיעה לעודף תקציבי. המדינה החליטה למשוך את העודף לאוצר המדינה ולא להשאירו בקופת הרשות. אמנם במקרה זה מדובר בכספי אגרה ששולמו על-ידי הציבור, אך עדיין מדובר בתקדים שבו המדינה לא איפשרה לגוף ציבורי להחזיק בסכומים עודפים ללא סיבה.

מנהלי הרשות ניהלו באותה התקופה מלחמת חורמה נגד הפקעת הכסף, וטענו כי הפקעה תפגע בתפקוד הרשות. מנהלי הרשות אף פנו לוועדת הכספים של הכנסת בניסיון לבטל את ההפקעה ואף שקלו פנייה לבג"ץ, אך בסופו של דבר הסכום הופקע. אחד מבכיר הרשות באותה העת היה לא אחר מאשר מנכל רשת, יוחנן צנגן, ששימש סמנכ"ל כספים וכלכלה ברשות השידור ב-1984-1991.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by