בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יורם גליצ` 
מי הזיז את המשרה שלי? 
 
 הביט בשארם אמיתי אל המסך ודיבר היישר אלי. שארמה    צילום: אילוסטרציה Themarker    
יורם גליצ` |
 
יורם גליצ`

"תמיד חשבתי שעיתונים כלכליים רוצים עורכי משנה חדשים כי הישנים מתחלפים כמו גרביים". יורם גליצ' שלח את קורות החיים שלו לעיתונים הכלכליים והגיע עד לנוחי דנקנר. כמעט. עיתונאי במשבר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 עורכי המשנה שהכרתי, או שהפכו קהי חושים מרוב חדשות על אנשים עם כסף, או שסבלו מהתסמינים ההפוכים והתאפיינו במעין מלנכוליה תמידית שרק ידיעות על כסף הצליחו להפסיק אותה 
"תהיה מנהיג בסביבה שלך", אמר השבוע רובין שארמה, מחבר רב המכר מעורר ההשראה – "הנזיר שמכר את הפרארי שלו", בראיון וידאו ל-Themarker. שארמה – שקנה את הפרארי העשרים שלו מאז שכתב את הספר – הביט בשארם אמיתי אל המסך ודיבר היישר אלי. "יורם", הוא אמר לי, "צא מהבטלה, מהבכיינות, תתחיל להתעניין בכסף של הגדולים".

"למה אתה חושב שהספר שלך מוכר כל כך טוב בישראל?", שאלה הכתבת, ושארם חייך חיוך פנימי קטן והודה שישראל נמצאת רק במקום השני, "זו ההתפתחות העצומה שעשתה המדינה בשנים האחרונות שמביאה את הישראלים לחפש תשובות" הנפיץ המומחה ברהיטות. 7 דקות אחר כך הבנתי שאין צורך בשום ספר, אני הולך ליישם את כל העקרונות של שארמה, למצוא עבודה, ומיד.
 

"זמנים קשים שדורשים צעדים נועזים"

הגיע הזמן להיות עורך משנה כלכלי. גליצ'
 הגיע הזמן להיות עורך משנה כלכלי. גליצ' 
 צילום: גטי 
 
כידוע, אני עוסק כמה שנים בכתיבה אך מעולם לא עשיתי את הדבר החשוב באמת בתחום - מינגלינג. אך האמת העצובה הזו לא הכניעה אותי והחלטתי לנסות את מזלי שוב, מהתחלה. מלמטה. דרך מודעות הדרושים.

עברתי על העיתונים ואתרי האינטרנט, וכלום, ידיעות הדרושים היחידות שבצבצו מבין הדפים היו הקבועות: דרוש מלגזן לקיבוץ בגליל ודרושים עורכי משנה באתרים הכלכליים.

ואז זה הכה בי, אני צריך להתחיל להתעסק בכלכלה. זה הזמן לצעד נועז יורם, לכניסה אל המים העמוקים של העיתונות, מי אם לא העיתונים הכלכליים יעריך את קידוש ערכי שארמה? הגיע הזמן להיות עורך משנה כלכלי.
 

"ותר על דעות קדומות"

 
תמיד חשבתי שעיתונים כלכליים רוצים עורכי משנה חדשים כי הישנים מתחלפים כמו גרביים. עורכי המשנה שהכרתי, או שהפכו קהי חושים מרוב חדשות על אנשים עם כסף, או שסבלו מהתסמינים ההפוכים והתאפיינו במעין מלנכוליה תמידית שרק ידיעות על כסף הצליחו להפסיק אותה.

אין טעם להסתיר את זה, ההיסטוריה מלאה באנשים שאיבדו לחלוטין את דעתם מעיסוק יתר באלפיון העליון.

השמועה האחרונה לדוגמא, מספרת על עורכת משנה שנכנסה כה עמוק וברצינות לעריכת כתבה שנושאה היה "המכוניות של האלפיון העליון – ככה צריך להיראות" עד שמאותו רגע בכל פעם שראתה פיאט פונטו היא הייתה נתקפת סחרחורת והקאות.

אמרתי לעצמי, יורם, פעם אחת בחיים שלך עזוב שטויות, ותר על דעות קדומות. אתה יכול לעשות את זה, אתה יכול להיות מנהיג. עזבתי את הדרושים ושלחתי את קורות החיים לכל העיתונים הכלכליים בשוק.
 
 

"זה לא הזמן לעגן פינות באתיקה"

טלפון ראשון מרחוב שוקן. שארמה לייט
 טלפון ראשון מרחוב שוקן. שארמה לייט 
 צילום: קמפיין "הארץ-Themarker" 
 
לא עברו דקות קצרות עד שחזרה אלי עורכת סמכותית בשיחת טלפון הישר מרחוב שוקן וביקשה לשאול אותי כמה שאלות. "מי מנהל את חברת אפריקה ישראל?" שאלה.

"אההה... את נשמעת מקוטעת. את יכולה לחזור על השאלה", שאלתי ותקתקתי בזריזות "אפריקה ישראל" בגוגל.
 

"התכונן היטב לכל פגישה או ראיון"

שיחת הטלפון עברה בקלות, ובמשך הימים הבאים ישבתי עם רשימת מאה המרוויחים בישראל כדי להתכונן היטב למבחן העריכה של Themarker. את העשיריה הראשונה סידרתי באקרוסתיכון מסודר של א"ו ל"סת ז"ע ג"צק ס"ם מ (אריסון, ורטהיים, לבייב, סבן, תשובה...) ורשמתי אותו על היד.

אני מוכן לכל נושא ש-Themarker מתעסקים בו.
 

"הקשב לרחשי הסביבה"

"אלוהים כמה שאני מבין באלפיון העליון". גליצ' 2
 "אלוהים כמה שאני מבין באלפיון העליון". גליצ' 2 
 צילום: שער כלכליסט 
 
שבוע לאחר מכן, ואני יושב במשרדי העיתון עם מבחן ידע כללי פתוח מולי. על ידי כתבת שטח מלאה במוטיבציה שעובדת ברגעים אלו על תחקיר רציני על אחת מהרכישות האחרונות במשק הישראלי."תשמע אריק, אתה לא יכול לעשות לי את זה, אני יודעת שהם עושים שיפוצים בבית בקיסריה, תן לי מחיר, משהו!", היא קראה.

שאלה מספר אחת: מנה שלוש ממשפחות ההון הישראליות ותאר את עסקיהן בישראל?
"אני אומרת לך אריק, אני יודעת שהוא עשה שיפוץ במטבח ואני יודעת שהוא השקיע סכום עתק בקרמיקה, אתה לא יכול להשיג לי את המחיר מהקבלן? בחיית ראבק, אתה מנהל ההשקעות שלו", צרחה זאת שליידי.

שאלה מספר שתיים: איזה חברה נמצאת בבעלותו של נוחי דנקנר?
"תן לי לפחות את המחיר של הארונות, תן לי משהו, אתה יודע שאנחנו לא יכולים להוציא גיליון בלי לפרט על זה. אתה חייב לי ואתה יודע את זה, אני רוצה בלעדיות על הסיפור הזה ואתה יודע כמה זה חשוב לי".

סיימתי את המבחן והגשתי אותו לעורכת. "תנסי קטלוגים של קרמיקה ארמנית", זרקתי לכתבת, אלוהים כמה שאני מבין באלפיון העליון.
 

הכי חשוב, תהיה מנהיג

חצי שעה לאחר מיכן ואני בפלאפל ג'ינה במצב רוח מרומם, העבודה שלי, ללא כל ספק. "חבר, לאנשים פה נגמר הטחינה", קראתי לבחור שנח מאחורי הדלפק. שארמה אמר שצריך לדעת להנהיג גם בדברים הקטנים. מעכשיו הכל הולך להשתנות.

לטור הקודם של יורם גליצ' >>>
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by