בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
יורם גליצ' 
 
 שתי ידיעות חדשותיות על חשבון הברון כדי ``להתרשם מאיכות הכתיבה``. גליצ` ראשון    צילום: ג`נה    
תקשורת |
 
יורם גליצ`

לכתוב בעיתוני האתמול זה כמו לחתום חוזה בליגה הארצית. הלך עליך, אתה גמור. הברנז'אים על גוניהם השונים לעולם לא יכתבו באתרים האלה, הם מתרחקים מהם כמו מרני רהב לפני ארוחת צהרים. הם לא מחפשים עבודה, הם יושבים בבית ומחכים שמישהו יפוטר כדי להיתלקק על מי שפיטר אותו. המשבר הגיע גם ליורם גליצ'. מדור חדש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 אומרים שעם עיתונים מאתמול עוטפים דגים, עם עיתונאים מאתמול עוטפים אתרי אינטרנט גרועים. כל אתר גרוע ברשת עטוף בחבורה של עיתונאים מאתמול שמנסים כולם לעטוף את המינוס 
להפלט למעגל האבטלה של שוק העיתונות זה כמו להתרגלץ' במגלצ'ות החלודות בגני משחקים של עיירות פיתוח. זה נראה כמו חוויה שאפשר להוציא ממנה משהו טוב, אולי איזה הנאה שניבטת מתוך היובש, אתה דוחף עצמך קדימה וזז בקושי כשהמגלצ'ה קורעת לך את התחת כאילו היה גבינת פרמז'ן מגורדת לפסטה. השבוע הפכתי אחד מאילו, הפכתי פרמז'ן, נפלטתי מעיתון גדול (שהולך ומצטמק) ונהייתי לעיתונאי מובטל, פרמז'ן שיושב ומסריח מול המחשב בבית.

חשבתי מחוץ לקופסא, הקשתי "דרוש עיתונאי" בגוגל, הרגשתי סיפוק, המובטלות מוציאה ממני ניצוצות של גאונות.

אומרים שעם עיתונים מאתמול עוטפים דגים, עם עיתונאים מאתמול עוטפים אתרי אינטרנט גרועים. כל אתר גרוע ברשת עטוף בחבורה של עיתונאים מאתמול שמנסים כולם לעטוף את המינוס (בחוסר הצלחה) בכמות המעות העלובה שמוצעת להם. העיקר להיות עיתונאי.
 
 
לכתוב בעיתוני האתמול זה כמו לחתום חוזה בליגה הארצית, או במילים אחרות, הלך עליך, אתה גמור, אף אחד לא ישכור אותך לעיתון רציני בחיים. הברנז'אים על גוניהם השונים לעולם לא יכתבו באתרים האלה, הם מתרחקים מהם כמו מרני רהב לפני ארוחת צהרים, הם לא מחפשים עבודה, הם יושבים בבית ומחכים שמישהו יפוטר כדי להיתלקק על מי שפיטר אותו.

אני לעומת זאת לא ברנז'אי אמיתי, האם אי פעם ראיתם את השם גליצ' מתנוסס בכתבות תחקיר בעיתוני סוף שבוע? בחשיפות? אני ברנז'אי ליגה ארצית שמחפש עבודה בכל עיתון שהוא יכול למצוא.
שלוש שעות אחר כך כבר הייתי בפקק אחד גדול בדרך לפתח תקווה - בדרך לראיון עבודה באחד מאתרי החדשות הגרועים הטובים ביותר בארץ. גם שם יש תחרות.

את המשרד הישן שבו נמצאת המערכת מצאתי על ידי הסטיקר "ביטוח בריאות זה פסה, למה לשלם אותו" שהיה תלוי על הדלת. מתחתי עצמי וצעדתי פנימה בהתרגשות.
 
 
דימיינתי אותו נעטף למוות בעיתון של שבת. עיתונאי קטן שלי
 דימיינתי אותו נעטף למוות בעיתון של שבת. עיתונאי קטן שלי 
 צילום: ג'ינה 
 
"אז מה?, גם אתה מחוץ למגרש הא...טוב, גם ככה זה ידוע שלעבוד עם XXX זה לא שוס גדול", צקצק בלשונו עורך גדול כרס לאחר שהכרנו רשמית. החדר היה חם, האויר כבד, לא היו שום חלונות.
"כן", חייכתי במבוכה, "קיצוצים אתה יודע..".
"אתה אולי לא תאמין למה שאני אומר לך, אבל אצלנו דווקא בתקופות כאלה יש הכי עבודה...".
"מה אתה אומר?" אמרתי ודימיינתי אותו נעטף למוות באיזה עיתון של שבת.

הפעולה הטבעית הראשונה של עורך עיתון/אתר/ירחון/שבועון/וילון ברגע שתפס פרמז'ן בחכתו מעורבת תמיד בהטלת משימת גיבוש. המשימה נועדה לשבור את רוחו של העיתונאי החדש ולהבהיר לו כבר בהתחלה עם מי הוא מתעסק. בשבילי המשימה המוקדמת הייתה הכנת שתי ידיעות חדשותיות על חשבון הברון כדי "להתרשם מאיכות הכתיבה".

ניסיתי לשחק אותה קשוח, חזרתי והצהרתי כי יש בידי עשרות ידיעות מהעבר, שאני מוכשר, נלהב, מלא במוטיבציה, חמש עשרה דקות לאחר מיכן ובתוספת בונוס של עיגולי זיעה בבית השחי מצאתי עצמי מרחרח באינטרנט ככלב משטרה אחר חדשות בחינם.
 
"מספיק עם הבכיות, זה המקום האמיתי שלך יורם", אמר לי קול פנימי נחוש פחות ופחות. "סוף סוף תוכל לכתוב מה שתרצה, להפליג לגבהים חדשים, לחקור, לגלות, לבקר, לפרשן, לפרוץ מהמחתרת אל תוך המרכז, להשפיע".

"21", הפריע לי קול נחוש קצת יותר, זה היה העורך.
"מה 21?",שאלתי. עשרים ואחת סיבות להעסיק אותי, עשרים ואחת מחמאות על עבודתי?
"21 שקל לידיעה, אתה מתרגם אותם מAP ומעלה לאתר, אני רוצה שתהיה זמין כמה שיותר ונשלם לך לפי כמויות. אם תעבוד מהר, אתה חוצה את שכר המינימום בלי להתאמץ בכלל".
"תשמע אדון עורך, אמרתי בקול נמוך, (הנה מתחיל הגליץ', עוד לא זזתי מילימטר והוא כבר נקרע מתחתי), 21 שקל זה נורא מעט, אני לא בטוח שאני יכול לקחת את זה.
"22".
"24?"
"23".
"סגרנו".

באוויר הבוקר הקר של פתח תקווה הכל נראה אפרורי, "זאת לא העבודה החדשה שלך יורם", אמרתי לעצמי, "זאת העיר הזאת, פתח תקווה שמביאה לך את הנאחס. 221 ידיעות בחודש וסגרת משכורת סבירה, אפילו מכובדת. מה אתה מעדיף, למלצר?".

בתחנת האוטובוס חיכיתי בעמידה, כאב לי מאחור יותר מדי, סרחון של פרמז'ן עמד באויר.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by