בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זרמונים והאש 
ישראל מתפקששת 
 
 ``הכנרת היא תמציתנו``. זרמון    צילום: לפ``מ    
זרמונים והאש |
 
אילון זרמון

מה הקשר בין ליברמן, הקושי להרכיב ממשלה וקמפיין "ישראל מתייבשת"? אילון זרמון קורא לעזוב הכל, לשתות כוס מים ולהרגע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בוקר אחד, לפני כמה שנים, לאחר לילה גשום במיוחד בחורף גשום במיוחד, הבנתי את הבעיה הלאומית שלנו. בעודי מחפש מטריה שתגן עלי מפני מטחי הגשם הכבדים, אמר שדר החדשות שמינהל המים מודאג ממצב הכנרת שעולה על גדותיה ועברה את הקו האדום העליון. חשבתי שלא שמעתי טוב, אבל הוא המשיך וטען שיותר מדי מים עלולים לשבש את מרקם החיים באגם וגם החקלאים מודאגים שהמבולים יציפו את שדותיהם במקום להשקות אותם במשורה.

הכנרת היא תמציתנו. אנחנו עם שאוהב לדאוג, שצריך לקונן פעם ביום לפחות, שמצבו לא יכול להיות משביע רצון ובקיצור, שלא יתקיים בלי בעיה מהותית כלשהי שעלינו לפתור. אני לא זוכר מתי בפעם האחרונה לא התעסקה התקשורת בבעיית הכנרת, ואם מצבה לא טוב כשהיא ריקה ומצבה אף גרוע מכך כשהיא מלאה אולי הגיע הזמן להבין אחת ולתמיד שמצב הכנרת לא טוב, נקודה, ולהמשיך הלאה?
 
 אנחנו עדיין חיים בגטו ונזהרים שלא יקומו להשמיד אותנו, לרצוח את ילדינו ולייבש אותנו. קמפיין "ישראל מתייבשת" הוא רק הגרסה המודרנית להיסטריה הזו 
הייצר המובנה שלנו לבנות מצב חירום במדינה, מכל סיבה שהיא, הוא ניאנדרתאלי, פרימיטיבי וחייתי. יש לנו חשש מקהות חושים ומשאננות, שבגינם שילם העם היהודי מחיר כבד לאורך ההיסטוריה הארוכה שלו. זאת בדיוק הסיבה שכולנו נהנים להתחמם ביגון המפחיד של קמפיין ישראל מתייבשת. קל לנו להזדהות עם מסר יום הדין בעל המסקנה העליונה, גם אם היא שקרית ומטופשת. ישראל לא מתייבשת ובניגוד למדינתנו שנחה כרצועה דקה על חוף ים לכל אורכה, ישנן מדינות ברחבי כדור הארץ שרובן מדבר ואין להן אף לא רצועת חוף אחת ובכל זאת לא שומעים אצלן קינה גבוהה ויבבנית כל כך.

אסטרטגיית ההפחדה מחלחלת אט אט ומטביעה את חותמה בנפש הקולקטיבית שלנו. זה לא מקרי שלא פתרנו את סוגיית השלום ושאנו, באופן קבוע, מטילים את מלוא האחריות על הצד השני. האמירות ארוכות השנים שהערבים מפחידים, פנאטים וברברים ודתם קיצונית וגזענית ואין עם מי לדבר וכו', הביאו לבחירת הכנסת הימנית ביותר מאז קום המדינה,בה שלוש המפלגות הגדולות, קדימה, הליכוד וישראל ביתנו, בנויות מפליטי הליכוד ההיסטורי, ושאר בית הנבחרים שלנו מורכב ממפלגות דתיות ולאומניות שדוגלות בהפחדה קונסיסטנטית כאסטרטגיה קיומית.

תקשורתית קל מאוד להזדהות עם פחד אך קשה יותר לרומם את הנפש, לבנות תקווה ולהציג אופטימיות. כעם שבע מכות אנחנו כבר לא מאמינים. לא לפוליטיקאים, לא לעולם ולא לעצמנו. אנחנו עדיין חיים בגטו ונזהרים שלא יקומו להשמיד אותנו, לרצוח את ילדינו ולייבש אותנו. קמפיין "ישראל מתייבשת", יותר משהוא בא לחדד את הצורך לחסוך במים ,חידד את החובה שלנו לקום ולצאת מגטו הפחדים הקולקטיבי, לקחת כוס מים מהברז ולהירגע.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by