בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
אקדח צעצוע? 
 
 לא תפגע באף אחד כרגע, אבל תעזור? שביתת האזהרה של היוצרים    צילום: אתר איגוד היוצרים    
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

מחר תצא לדרך שביתת היוצרים הראשונה בהיסטוריה הישראלית. במטה המאבק מדווחים על היענות של 99% אבל הזכייניות בינתיים לא מתרגשות. והצופים? הם לא ירגישו דבר. האחראי על זכויות היוצרים: "זו היתה בדיוק מטרתנו ובה עמדנו ב-100%"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחר תצא לדרך שביתת היוצרים הראשונה בהיסטוריה הישראלית. על הפרק כידוע, מאבקם כנגד זכייניות הטלוויזיה המסחרית בשל אי אכיפת החלטות הרשות השניה והקיצוצים בהפקות המקור שיפגעו בפרנסת העוסקים בענף. אולם, הידיעה שלוח השידורים הישראלי מבוסס רובו ככולו על תוכניות שצולמו, נערכו, והוקלטו מראש, מאפשרת לשני הצדדים להודות, אולי בלי להתכוון, שמדובר באקדח צעצוע.

הראייה: במטה המאבק אמנם גאים בהיענות של כל משרדי ההפקות הגדולים "מעגלות", "טדי-הפקות", "יולי-אוגוסט", "קופרמן" ואולפני הרצליה שכבר הודיעו כי יקפיאו את תוכנית "הטלפון" אותה מצלמים בימים אלו עבור 'רשת'. אולם, גם שם מודעים היטב לעובדה שהעובדים וההנהלה מצאו פיתרונות יצירתיים שונים ומשונים לדחוס את שעות הצילום והעריכה שיערמו על השולחן למועדים אחרים, ומעדיפים להעלים עין בשל התנופה הרחבה שהשביתה יצרה בקרב מרבית העובדים בענף.
 
 קהל היעד הוא קודם כל הציבור שלנו שיראה שאנחנו מאוחדים ויבין שאי אפשר לקצץ ולסבול עוד ועוד ולהמשיך, אחר כך הזכיינייות שלא מבינות שום שפה אחרת ולבסוף הקהל הרחב, שאם הוא לא רוצה להשאר רק עם חדשות או תוכניות ריאליטי שכבודן במקומו מונח, כדאי שיתעורר 
כך לדוגמה, על פי גורם ב"מעגלות" המפיקה את "המופע של שליין" ועוד, החליטו לנצל עד תום את היות ההפגנה מכוונת כנגד הזכייניות ולא כנגד חברות הלוויין והכבלים. על פי אותו גורם, העובדה הזו סייעה להם להרגיש עם ולהיות בלי. כלומר, להביע סולידריות עם השובתים מצד אחד, אך לא לאבד שעות הפקה משמעותיות ששוות הרבה כסף.

"עבור 'טינופת' לדוגמה, קבלנו אישור מיוחד משום שהיא מיועדת ל-HOT וזה תומך במאבק שמשתדל לרכז את המאבק בזכייניות" אומר אותו גורם, "אבל ללא ספק נראה שמישהו כאן עשה עבודת תכנון טובה שהרי אף אחד לא ביטל שום חדר עריכה ואין שום הרגשה של שינוי".
 

"נלך עד הסוף"

 
בנוסף לפגיעה הלא ממשית לטווח הארוך, לא ברור עד כמה תשפיע השביתה על הזכייניות גם בזמן שהיא מתקיימת, שכן התוכניות היחידות המועברות בשידור ישיר או מצולמות זמן קצר לפני שידורן - תוכניתו של ליאור שליין ותוכניתו של נסים משעל - ישודרו ככל הנראה כרגיל. כל שאר לוח השידורים מבוסס כאמור על תוכניות שצולמו הרבה מידי זמן מראש.

האחראי על היצירה המקורית באיגוד הבמאים והתסריטאים, לשעבר כתב התקשורת של "הארץ" אסף כרמל, אם המטרה היא שביתת האדם היוצר, מדוע לא לשבות באופן גורף?

"אין לנו שום עניין או רצון לפגוע במי שלא פוגע בנו. כיוון שגם ככה מצב האנשים הוא בכי רע, אין לנו מטרה לקפח את פרנסתם של מי שעוד יש להם. השביתה היא נגד מי שמקפח ואלו זכייניות ערוץ 2 וערוץ 10. מה שלי חשוב זה שבמהלך השביתה אף איש צוות לא עובד עבורם. בנוסף, אני מזכיר שמדובר פה עדיין בשביתת אזהרה".

אבל אז נוצרת תחושה שמדובר כאן באקדח צעצוע. כלומר שזו שביתה "בהסכמה שבשתיקה" ושאתם לא הולכים עם זה עד הסוף. לוח השידורים לא עומד להשתנות במילימטר וכולם נערכו לכך היטב. את מי זה בדיוק אמור לשרת?

"דווקא העובדה שכולם עיקמו את לוחות הזמנים מעידה על רמת ההתגייסות ואומרת שיש כאן הבעת סולידריות אמיתית. זו היתה בדיוק מטרתנו ובה עמדנו ב-100%".
 
 
הרכבת כבר יצאה מהתחנה? מנשה נוי, מקליפ מאבק היוצרים
 הרכבת כבר יצאה מהתחנה? מנשה נוי, מקליפ מאבק היוצרים 
 צילום: איגוד היוצרים 
 
טענה נוספת בהקשר זה היא שלא ברור לכם מי קהל היעד של המאבק ועל מי אתם מנסים לייצר לחץ כדי שיפעל מול הזכייניות. ניסיתם לגייס לשורותיכם אירגונים נוספים? עיתונאים, סטודנטים? הרי לזכייניות נכון לעכשיו הדבר לא מזיז...

"קהל היעד הוא קודם כל הציבור שלנו שיראה שאנחנו מאוחדים ויבין שאי אפשר לקצץ ולסבול עוד ועוד ולהמשיך, אחר כך הזכיינייות שלא מבינות שום שפה אחרת ולבסוף הקהל הרחב, שאם הוא לא רוצה להשאר רק עם חדשות או תוכניות ריאליטי שכבודן במקומו מונח, כדאי שיתעורר".

כבר קיבלתם איתות כלשהוא מהזכייניות על מוכנות לרדת מהעץ?

"לא וגם לא חיפשנו. הם יודעים בדיוק מה הדרישות שלנו ואנו לא מתכוונים לסגת מהם. הדרישות האלה הן מינמאליות כדי שנוכל להחזיר את השוק למצב של פעילות, בטח לא שיגשוג".

אם לא קבלתם, איך אתה יודע שזה מזיז להם?

"משום שיש לנו אינדיקציות רבות לכך ואנחנו יודעים שזה מאד מפריע להם ושהם עוקבים אחרי המצב באדיקות".

גורמים ברשות השניה אבל לא רק, טוענים שהסיבה היחידה לשביתה היא "שהרכבת כבר יצאה מהתחנה" וכי המתווה שהוגש לפני חצי שנה נותן לכם אפילו יותר ממה שאתם דורשים...

"בכוונתינו להלחם עד אשר נשיג את מטרתנו".

מה הצעד הבא?

"שביתה ללא אזהרה".

מערוץ 10 נמסר כי "ככל הידוע לנו לשביתה לא תהיה השפעה על לוח השידורים".
תגובת רשת נמסרה באמצעות מכתב שהפיץ היום מנכ"ל הזכיינית יוחנן צנגן לעובדיו.
בקשת סרבו להגיב לדברים.

עוד על מאבק היוצרים בזכייניות הטלוויזיה המסחרית

צנגן: הטענות כלפי רשת - שקר מוחלט
היוצרים מתכוננים לשביתה: השיקו קליפ מאבק
יוחנן הסנדלר
"3 ימים בלי טלוויזיה"
רעמים וברקים
יוצרים דרמה
שעת יצירה
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by