בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
החזית העממית 
מסובך העסק 
 
 המרובעים האלה, קבעו תאריך והם סגורים עליו    צילום: מתוך תשדיר מרצ (צילומסך)    
החזית העממית |
 
דורון פישלר

זהו? בדיוק עכשיו, כשנהיה מעניין, כשהמפלגות מתחילות להגיב ולשנות אסטרטגיות, מפסיקים? מה קרה, אי אפשר לדחות את הבחירות האלה בעוד שבוע-שבועיים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ככה? בדיוק כשמתחיל להיות מעניין, מפסיקים? איזה באסה איתכם. אחרי חודשים ארוכים של מערכת בחירות מנומנמת ומשעממת, פתאום בשבוע האחרון היתה התעוררות, תנועה ושינויים אסטרטגיים בשיטות התעמולה. נהיה מעניין. אבל זהו, מחר נגמר. מה, אי אפשר היה לדחות את הבחירות טיפה? רק קצת. איזה שבוע או שבועיים, שנראה לאן דברים מתפתחים. הכל היה עוד יכול לקרות. היי, אולי אפילו היו מגיעים להסכם עם החמאס, ואז וואי וואי וואי איך שהסקרים היו משתנים (או שלא. אולי. לך תדע).

אבל המרובעים האלה, קבעו תאריך והם סגורים עליו.

השינוי, שאותו אפשר לראות בפרסומים של מפלגות רבות, הוא שפתאום המצביעים נדרשים לחשוב. עד עכשיו המפלגות והמועמדים השונים רק תיפפו על החזה ואמרו "הצביעו לנו, לא להם. אנחנו טובים, הם רעים". עכשיו פתאום אנחנו נדרשים לחשוב על עניינים פרקטיים: מי באמת יעבור את אחוז החסימה, הסכמי עודפים, יציבות הממשלה, וכאלה דברים.
 
רגע, אז בשביל מי אני מצביע?
 רגע, אז בשביל מי אני מצביע? 
 

אנטי-ליברמן נגד אנטי-ביבי

הרבה מזה הוא אשמת ליברמן. אפשר להגיד הרבה דברים עליו, אבל אי אפשר לקחת ממנו את זה שהוא הכניס עניין במערכת הבחירות הזאת. העליה של "ישראל ביתנו" לדרגת המפלגה השלישית בגודלה טרפה את הקלפים והכריחה את כל המפלגות האחרות להגיב – ישירות או בעקיפין. למרצ הכי קל. מהרגע שהמפלגה החליטה להכריז על עצמה כעל האנטי-ליברמן, הוא מופיע בתשדירי הבחירות שלהם יותר מכל מועמד אחר. ובצדק: לא כולם זוכרים מי זה בדיוק ג'ומס או איך הוא נראה, אבל את ליברמן כולם מכירים. ואם אין "בעד" חזק, אז "נגד" חזק יעבוד מצוין.

אצל ביבי המצב קצת יותר קשה: הוא רואה את המנדטים שלו בורחים אל ליברמן ונבהל. אבל הרי עשוי בהחלט לשבת בקואליציה עם ליברמן, לכן הוא לא יכול לצאת נגדו ישירות. לכן הליכוד נזכר להכריז שיציבות הממשלה זה דבר מאוד חשוב, ורק ליכוד גדול זו ממשלה יציבה.

ליבני וברק, בינתיים, מתייחסים לביבי בתור האיום הגדול, ואצלם הוא הכוכב. אתם יכולים להצביע לביבי או להצביע ללא-ביבי, אבל כאן יש כבר אי הסכמה. "כל קול למפלגה שאינה קדימה - זה קול לליכוד" מאיימים עלינו בתשדירי קדימה עם צילום מאיים של ביבי. בינתיים, בעבודה טוענים שהצבעה לקדימה היא הצבעה לליכוד כי שליש מקדימה עומדת לעבור לליכוד אחרי הבחירות. אז אם הצבעה לעבודה היא בעצם הצבעה לליכוד, והצבעה לקדימה היא גם הצבעה לליכוד, איזו ברירה נשארה לנו בכלל? אפשר פשוט להצביע ליברמן ולגמור עם זה.

לבני, ברק וביבי מסכימים על דבר אחד: יש רק שתי מפלגות במרוץ: מפלגת הביבי ומפלגת הלא-ביבי. כולם היו מאוד רוצים בחירות בשיטה האמריקאית, שבה התחרות היא תמיד בין שתי מפלגות בלבד – ומעמידים פנים שזה כבר המצב. תחרות צמודה בין הליכוד לקדימה מצוינת לשניהם.
 
ירוק 1 נגד ירוק 2 (צילומסך)
 ירוק 1 נגד ירוק 2 (צילומסך) 
 
 

אחוזי חסימה

אבל זה לא המצב: יש לנו גם מפלגות קטנות במדינה. והמצב שלהן בעייתי לא פחות. שבוע לפני הבחירות, פתאום חודרת ההכרה שגם אם אני תומך מושבע של מפלגת "לידר" ומאמין בכל מה שהם מייצגים (לא שיש לי מושג מה הם מייצגים), עדיין עומדת בעינה העובדה שבבחירות הקודמות היא קיבלה 580 קולות. אולי יש לה קהל תומכים עצום, ואם כולם היו יודעים שהיא עוברת את אחוז החסימה, הם היו מצביעים עבורה; מכיוון שהם לא יודעים – הם מהססים, וזאת בדיוק הסיבה שבגללה המפלגה עלולה לא לעבור את אחוז החסימה. מקרה של ביצה, תרנגולת ומחבת.

לכן המפלגות הקטנות ההזויות פחות (אלה שלא עוסקות עדיין במיחזור אותם תשדירים חובבניים על עונש מוות) עוסקות השבוע במסע שיכנוע שמטרתו להבטיח לבוחריהן הפוטנציאליים שהקולות עבורן אינם קולות אבודים. משימה לא קלה בכלל, כיוון שבסקרים שהתפרסמו בכלי התקשורת הן לא הופיעו. זאת הסיבה שהתנועה הירוקה-מימד מכריזה בכל המודעות שלה, אלה עם התינוק: "הוא כבר עובר את אחוז החסימה!".

לירוקים של פאר ויסנר, מנגד, יש טקטיקה אחרת. בפרסומים שלהם הם מכריזים: "קולות הירוקים לא הולכים לאיבוד – יש לנו הסכם עודפים עם קדימה". הפרסום הזה מטעה לחלוטין, מכיוון שהסכם עודפים לא תקף במקרה של מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה, ובמקרה (הסביר) שבו הירוקים לא ייכנסו לכנסת, הקולות שלהם כן "יילכו לאיבוד".

המפלגות הירוקות השונות לא מדאיגות כל כך את ביבי וקדימה, אבל הן מעסיקות את מרצ. זאת המפלגה היחידה שטרחה להפיק ולשדר תשדיר בחירות שהמסר שלו כולו הוא: אל תצביעו למפלגות קטנות, אתם זורקים את הקולות שלכם. האבסורד הוא שאפשר לסמוך על מצביעי מרצ, התנועה לאנשים חושבים, שיבינו את זה לבד; מרצ לא היו טורחים להפיק תשדיר כזה אילו הם לא היו מרגישים מאוימים על ידי מפלגה טרנדית כזאת או אחרת (בלי להזכיר שמות. בלי להגיד התנועה הירוקה-מימד). דווקא קיומו של התשדיר הזה הוא עדות לכך שאולי הן לא כל כך זניחות, התנועות הזניחות האלה.

לעזאזל, מסובך העניין. חודשים פנו אלינו לרגש ופתאום מנסים לגרום לנו לחשוב. לא נורא. רק עוד יום אחד. הצביעו נכון!
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by