בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
התחזית: סערה תקשורתית 
 
 ``תדקלמו את התחזית ואל תעשו דרמה``. מה שהחזאים מבינים    צילום: שרון וקסלר - צילום: אפרת סער, דני דויטש - צילום: ר    
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

יותר ממדגם מינה צמח, יותר מפעילי הליכוד - מזג האוויר הוא זה שיקבע את תוצאות הבחירות. במערכות החדשות כבר מתכוננים לפריצות לשידור וחזאים מדברים על בקשות מפוליטיקאים "לא לעשות דרמה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יום הבחירות הנוכחי הולך להיות היום של מי שבדרך כלל נמצא בצד או נדחק הצידה - החזאים. החורף הפתאומי הצפוי שהולך לרדת עלינו באופן כמעט מיסטי, ליממה אחת בדיוק, הפכו את החזאים לחשובים מבחינת עורכי המשדרים, לא פחות ממינה צמח, קמיל פוקס או התרעות על זיופי פתקים במועצת השומרון.

נעמה אייזנברוך, חזאית ערוץ 10 כבר מרגישה את הלחץ ומתכוונת לשעות שידור נוספות. "לפני שבוע דברתי בגלי צה"ל וכבר אז הבנתי שלתחזית, שאז עדיין לא היתה בטוחה, הולכת להיות משמעות מכרעת גם מבחינת ההצבעה אך גם מבחינת התקשורת. מאז", מוסיפה החזאית, "אנשים פונים אלי ברחוב ואפילו פוליטקאים מנסים לברר כל הזמן מה הולך להיות".

את הגשם הפתאומי שעלול להיות קריטי עבור מפלגות מסוימות, הפונות בעיקר לקהלים מבוגרים או בעלי קשיי נגישות, זיהו ראשונים עורכי מהדורות הצהרים וכבר הערב תגיש אייזנברוך פינה מורחבת אצל רפי רשף.

אייזנברוך לא היחידה. חזאים אחרים, פחות מוכרים לציבור המעורבים בשידורי הפינה, מבינים אף הם את המשמעות שיכולה להיות לא רק לתחזית כשלעצמה אלא גם ובעיקר לאופן בו היא תוצג בציבור. "זו בדיוק הסיבה שקבלנו טלפון מח"כ בכיר שביקש מאיתנו לדייק בדברינו ולא לייצר דרמה", אומר אחד מהם.
 

מסתכל לאמת בעינים

 בוודאי שהתקשורת מגלה יותר עניין. אחרי הכל הגשם יושב לנו כאן בול על היום החשוב ביותר בשנים האחרונות והמאבק הוא לא על חומרי הגלם אלא התקשור שלהם 
דני דויטש, מגיש התחזית של חדשות ערוץ 2 מדבר אף הוא על ההתרגשות שמזג האוויר של מחר יוצר אצל מקבלי ההחלטות במהדורות החדשות. "קורה כאן דבר מוזר", אומר דויטש. "מצד אחד מעולם לא ראיתי מערכת בחירות כזו מנומנמת ומצד שני העניין במזג האוויר סביבה רק עולה ועולה".

על פי דויטש לא מדובר כלל במזג האוויר ש"בוודאות יהיה חורפי", אלא בצורך של התקשורת לרכב על גל מזג האוויר. "בכל מהדורה בימים האחרונים ובמיוחד היום ומחר יהיה משהו פיקנטי שקשור לתחזית, אבל מרגע שהיה ברור מה הולך להיות העוקץ ירד", הוא מוסיף.

ומניפולציות של פוליטיקאים? על פי דויטש "אין ספק שיש הרבה משקל לדברים האלה, אבל גם פה אפשר לקחת את זה לכל מיני גישות". לדבריו, בהגשת תחזית תמיד יהיה זה "שמסתכל לאמת בעיניים ויש את זה שהולך לצדדים. אבל אני מנסה להיות כמה שיותר נאמן לפרטים. מזג האוויר הוא לא צחוק כי ההשפעה שלו היא מכרעת".

"מה שעצוב הוא", מוסיף דויטש, "שבבחירות בארה"ב ירד שלג ואנשים עמדו בתורים והמתינו להצבעה, ואילו כאן, במדינת האין-גשם שלנו, אנשים מרגישים שאם יורד גשם אז נחרב העולם".
 

מתכוננים לפריצות לשידור

"התחרות היא איך להגיד את זה הכי נכון". רופ
 "התחרות היא איך להגיד את זה הכי נכון". רופ 
 צילום: יוסי צבקר 
 
וברוממה? על פי החזאית הותיקה שרון וכסלר, "תמיד יהיו מפלגות כמו ש"ס, שיעדיפו תחזית חורפית משום שהיא נהנית מקולות ברורים ומפעילים חזקים". אולם לדבריה, "ממה שאני יודעת, כל השאר נגד". האם זה יגרום למשהו ברוממה לעלות לשידור בטרם עת עם דיווחים על אנטנה שנפלה בכבר מונש במקום ראיון עם מספר 17 בקדימה? לא בטוח. "אין אצלנו שום תכונה ושום לחץ. זה נכון שיותר מתמיד מזג האוויר הולך להיות פקטור בבחירות האלה אבל לפחות אצלנו אני לא מרגישה שהסיקור התקשורתי שלו הולך להיות לא פרופורציונאלי".

לעומתה, החזאי והמיתוס דני רופ, דווקא בהחלט מרגיש בדרמה הרובצת לפתחו. "בוודאי שהתקשורת מגלה יותר עניין. אחרי הכל הגשם יושב לנו כאן בול על היום החשוב ביותר בשנים האחרונות. מעבר לזה מדובר במלא היבטים ופאנצ'ים".

"אסור לשכוח" מוסיף רופ, "שההבדל בין הערוצים היא למעשה רק על הניתוח והתקשור של התוצאות. כלל ערוץ מעסיק חזאים שמקבלים חומר גלם זהה אחרי שעות רבות של עבודה. התחרות היא איך להגיד את זה הכי נכון".

רופ אף מזכיר ש"אם היה מדובר ביום גשם רגיל זה היה נגמר בפינה רגילה, אבל מן העבר השני הכל בסופו של דבר ממוקד בקטע הפוליטי, ותמיד תהיה עדיפות לפריצות לשידור עבור הכתבים בתחום. בשנה שעברה לא פתחנו את המהדורה המרכזית כשהיה שלג בירושלים רק משום פרסום דו"ח ועדת וינוגרד".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by