בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
הספירה לאחור? 
 
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

ההחלטה הדרמטית על סגירתו האפשרית של ערוץ 10 מכה גלים. אלכס גלעדי: "צריך לעשות הכל כדי למנוע את סגירת חברת החדשות של ערוץ 10". אילנה דיין: "מדובר בהחלטה חמורה מנקודת מבטו של העיתונאי הבודד שצריך להתפרנס". ירון לונדון: "אדם קרוב אצל עצמו. צר לי על הצעירים שחפשו להשתלב בתעשייה ועכשיו מחפשים לצאת מהמקצוע המחורבן והעלוב הזה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"מנקודת מבטו של העיתונאי הבודד". דיין
 "מנקודת מבטו של העיתונאי הבודד". דיין 
 צילום: יח"צ 
 
ההחלטה הדרמטית של ועדת הכלכלה אתמול, שלא להאריך את תקופת זכיונו של ערוץ 10 ממשיכה לעורר הדים בשוק התקשורת. ירון דור, יו"ר איגוד חברות הפרסום אמר היום ל-nana10 כי "מדובר בבשורה רעה מאד. צמצום אפשריות הפרסום מ-3 ל-2 תהפוך את התחרות לדואופול שרע לכל תחום, במיוחד לכזה העוסק בתקשורת. זה הוכח בשוק העיתונות ובשוק הקימעונאות. ברגע שתהיה עליית מחירי פרסום גם תעשייה נוספת תהיה על הכוונת והיא תעשיית הפרסום הנילוות, המפיקים וכן הלאה, כך שיש לזה השפעה כלכלית אמיתית על כל התעשייה. מבלי להכנס לשיקולי הרשות אני יכול להגיד שאני מצר על התוצאה, ובמבחן התוצאה מדובר בבעיה חמורה לכל תעשיית התקשורת".

אילנה דיין שמה דגש בעיקר על עובדי הערוץ. "מבלי לדעת את פרטי הפרטים של ההחלטה ושל הרקע לה, גם כמי שמשדרת בערוץ 2 אני רואה חשיבות עצומה בהמשך קיומו של ערוץ 10. אולי דווקא כמתחרה ברור לי שעולם הטלוויזיה ועולם העיתונות הטלווזיונית חייב להתקיים בתוך אקלים של תחרות בריאה בין המערכות, ונדמה לי שהתחרות כיום היא באמת כזו. הם (חדשות 10) עושים עבודה טובה מאד ולצופה יש אפשרות לבחור והוא גם אכן בוחר. עניין התחרות נוגע גם ובעיקר מנקודת מבטו של העיתונאי הבודד. כעובד וכאדם שצריך להתפרנס הוא חייב שתהיה תחרות".
 

"הזעקה מגיעה גם אלינו"

 עכשיו הם יצטרכו לחפש תפנית מהמקצוע המחורבן, העלוב והלא יציב הזה. אני מדבר על התחקירנים המשכילים שלנו, המפיקים הטובים ובעצם על כולם, ואני לא בטוח שהם ימצאו. לי כבר מותר לצאת לפנסיה אבל הם בתחילת חייהם, וחבל 
אלכס גלעדי, נשיא קשת, התייחס אף הוא לדרמה אצל המתחרים ואמר כי "הזעקה של ערוץ 10 מגיעה גם לערוץ 2 וחבל שהפולטיקאים לא מבינים שדרושה רפורמה מיידית ורווייזיה מיידית בתעשיית השידור משום שאחרת היא תקרוס".

דורון גלעזר, עורך "מעריב", המכיר מקרוב התמודדות עם סכנת סגירה תמידית, אמר היום ל-nana10 כי "סגירת חברת החדשות של ערוץ 10 היא פגיעה בשוק החופשי של הדעות בישראל וצריך לעשות הכל כדי למנוע את זה. אם מוסיפים לזה את העובדה שהמשק נמצא המיתון וחלק גדול מהעובדים לא ימצאו פרנסה אחרת הופכת את הפגיעה לחמורה הרבה יותר".
 

"לא בטוח שהתחקירנים ימצאו עבודה"

"לי כבר מותר לצאת לפנסיה". לונדון
 "לי כבר מותר לצאת לפנסיה". לונדון  
 צילום: יוסי צבקר 
 
"אדם קרוב אצל עצמו", אמר העיתונאי ועובד ערוץ 10 ירון לונדון, בהתייחס לגזירה שעלולה לפגוע גם בכיסו הפרטי. "אנחנו שואלים את עצמנו מה יהיה בגורלנו, אבל לא פחות חשוב, מה יהיה עם חברנו הצעירים שמתחילים את חייהם המקצועיים וחיפשו להשתלב בתעשייה הזו. עכשיו הם יצטרכו לחפש תפנית מהמקצוע המחורבן, העלוב והלא יציב הזה. אני מדבר על התחקירנים המשכילים שלנו, המפיקים הטובים ובעצם על כולם, ואני לא בטוח שהם ימצאו. לי כבר מותר לצאת לפנסיה אבל הם בתחילת חייהם, וחבל".

אולם, למרות הקושי הגדול, לונדון דווקא תומך בגישתו של חה"כ ארדן. "אני לא מגנה את המהלך של ארדן משום שאני חושב שהוא צודק עקרונית. ברגע שחברה עסקית לוקחת מחוייביות מול המדינה היא חייבת לעמוד בהן. העניין הוא שאני לא בטוח אם הרעיון חכם או צודק מבחינה מעשית. הנזק שיגרום המהלך הזה הוא עצום. אם בעלי המניות יממשו את החלטתם אז משליכים עכשיו, בתקופת משבר גדול מאד מאות אנשים לאבטלה".
 
 

"החלטה בעיתוי אומלל"

 
בתוך כך, הבוקר הגיב לראשונה גם ח"כ רוברט אילטוב, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, על החלטת הועדה להוציא למכרז את ערוץ 10: "לצערי ההחלטה שהתקבלה אתמול בועדה המשותפת של כלכלה וחינוך הינה החלטה אומללה, בטח ובטח שהיא מתקבלת בעיתוי בעייתי של שבועיים לפני הבחירות ובנוכחות דלה כל כך של חברי כנסת. אני המום שדבר כל כך רציני, שנדרש לדיון מקיף של מספר רב של חברי כנסת וגורמים ממשרד התקשורת ומהרשות השנייה, נעשה כמעט ללא דיון ובהסכמה של שני חברי כנסת מהליכוד מול אחד של ישראל ביתנו. לצערי הרב לא אני הוא העומד בראש הועדת המשותפת של חינוך וכלכלה ואף לא חבר בועדה ולכן לא היתה לי אפשרות אפילו כיו"ר ועדת הכלכלה להשפיע על ההחלטה.

חה"כ אילטוב הוסיף כי "אתמול יצא כי מדינת ישראל וכנסת ישראל מביאה במו ידיה לקריסה של ערוץ טלוויזיה בישראל וגוזרת פיטורים למאות עובדים, בתקופה של מיתון ומשבר כלכלי. על כן בכוונתי לכנס את ועדת הכלכלה בימים הקרובים תוך שיתוף פעולה עם שר התקשורת ולראות כיצד אפשר ניתן לשנות את הגזירה שהוחלטה אתמול בחטף. לצערי ח"כ כחלון, יו"ר הועדה המשותפת, ניצל את העובדה כי חברי הכנסת עסוקים במערכת בחירות והביא להצבעה החלטה בעייתית וגורלית, ככה לא מתנהגים נציגי ציבור, ככה לא אמורה להתנהג ועדה של הכנסת".

נלחמים על הבית: סיקור מלא של המשבר בערוץ 10>>>
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by