בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
המירוץ לרייטינג 
 
 ישברו את גבולות המציאות? על פי ההערכות, כנראה שלא    צילום: אתר רשת    
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

לאחר דחייה מלחמתית מתבקשת, "המירוץ למיליון" של רשת תעלה בקרוב למסכים. ההצלחה שלה בעולם היא בלתי מעורערת אבל גורמים בתעשייה מעריכים כי המציאות שאחרי "הישרדות" ו"האח הגדול" תקשה על התוכנית לשבור שיאים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש בראש מול "הישרדות". רז מאירמן, מנחה "המירוץ למיליון"
 ראש בראש מול "הישרדות". רז מאירמן, מנחה "המירוץ למיליון" 
 צילום: יח"צ 
 
אחרי פרומואים ארוכים ודחייה מתבקשת בעקבות המלחמה בדרום, אם לא יתרחש שום דבר בלתי צפוי, תוכנית העוגן של רשת "המירוץ למיליון" תושק בסוף החודש הקרוב. על פי הזכיינית תאריך היעד לשידור התוכנית הראשונה הוא ה-29 לינואר מול משחקי היורוליג, כאשר הפרק השני ישודר ביום שבת, ראש בראש מול פרק ההדחה של "הישרדות". ההערכות בענף הן כי רשת, למודת האכזבה של "מפרץ האהבה", כאשר ברקע עדיין מהדהד המשגה ההיסטורי שלה מלפני שנתיים כאשר ויתרה על רכישת "הישרדות", לא תיתן לעצמה ליפול שנית.

גורמים בזכיינית אומרים כי כבר במהלך ההפקה יושמו גם כל לקחי ההצלחות בעיקר השיווקיות של קשת סביב "האח הגדול", ושל ערוץ 10 סביב הגמישות בשיבוץ "הישרדות" ומלאכת רקימת התוכן השיווקי והחסויות סביבה. ברשת אף השכילו לייצר מראש תוכנית ליווי בערוץ 3 של HOT, בדומה "האחות הקטנה" (שעוד לא נקבע לה מנחה באופן רשמי אך נבדקת האפשרות שטל ברמן ינחה את התוכנית), וכן להקדים תרופה לתחושת המיאוס מהריאליטי בדמות מיתוג כ"אלטרנטיבה אינטלגנטית לחובבי הריאליטי שמחפשים משהו קצת שונה".

במרכז לוח השידורים שפרסמה רשת לפני חודשיים עמדה התחמקות מעימות עם "הישרדות" ברביעי ושישי ע"י שידור "המירוץ למיליון" בחמישי ושבת . אך כאשר ערוץ 10 הודיע כי ישדר את "הישרדות" ביום שבת נפתחה בו ברגע חזית בין שני הערוצים על המשבצת היוקרתית של שבת בערב. אולם מאז קרו כמה דברים, המרכזיים בהם היו היסטריית "האח הגדול", השינויים בשיבוץ "הישרדות", המלחמה וכמובן - ההודעה על מיזוג אפשרי בין רשת למתחרה מבית הורד.

התוצאה של כל אלו היא שככל שמתקרב יום ההשקה ניכר כי ברשת מנסים להנמיך ציפיות מצד אחד ולמקסם את היכולת לעבור בהצלחה את המבחן הגדול, תחת השאלה האם אחרי תוכנית מציאות אותנטית כמו "האח הגדול" הציבור בכלל יהיה מסוגל "לבלוע" מגה ריאליטי מהדור המיושן והמתוסרט.
 

"ווינרים? קודם תוכיחו"

"לא מדובר כאן במשפחת התככים וסיר הלחץ". ארז טל
 "לא מדובר כאן במשפחת התככים וסיר הלחץ". ארז טל 
 צילום: יח"צ 
 
ארז טל, מנחה "האח הגדול" ומשווק פורמטים בעצמו ("הכספת") מעריך כי בניגוד למקרים רבים אחרים, קשה מאד לצפות כמה יקבל המירוץ בארץ. "המירוץ למיליון הוא אחלה פורמט ואני אישית מאד אוהב אותו", אומר טל, "אבל נוצר פה אוסף של נסיבות ושל אלמנטים שיכולים להכריע מה יהיה גורלו בארץ. חלק מהם תלויים בהחלטות של רשת כמו אם הם יחליטו ללכת ראש בראש מול הישרדות, ובכלל מתי ישבצו את זה, ועד דברים שלא קשורים אליהם כמו מה יהיה מצב הרוח הלאומי, שעשוי להשפיע יותר מהכל. עם זאת", מעריך טל, "יש להם סיכוי טוב להצליח למרות ואולי דווקא בגלל שלא מדובר כאן במשפחת התככים של הישרדות וסיר הלחץ של האח".

גורם בכיר אחר בתעשייה אמר היום ל-nana10 כי "ברשת יחתמו היום על נתון שבין 25%-30%. זה נכון שהם מקווים מאד מאד להגיע לרייטינג של האח הגדול, אבל הם מבינים שזה לא פשוט בכלל. גם האח הגדול בעצמו לא יגיע בעונה השניה לרייטינג כזה. אני מניח שאם הם יגיעו ל-30% מלמעלה או מלמטה זה יהיה הישג מאד גדול עבורם".

גורם אחר בקשת שהיה מעורב בהפקת "האח הגדול" הנחשבת לבעלת סדרי גודל דומים מבחינה תקציבית לאלו של "המירוץ למיליון" העריך היום כי במידה וממוצע העונתי של המירוץ יהיה בין 20% ל-25% מדובר בכישלון צורב. "אתה לא מוציא 150-200 אלף דולר לפרק בשביל נתונים כאלה. מדובר כאן בחישוב עלויות שכולל מ-10% לבעלי הפורמט בחו"ל, דרך ההפקה ועד לפרסום". אותו גורם מוסיף כי "הטעות הגדולה ביותר שרשת יכולים לעשות זה ללכת ראש בראש מול 'הישרדות'. זה נחמד שהם רוצים לשדר ווינריות אבל מאד כדאי להם לזכור שאין שום דבר בטוח".

"אחרי הכל, מוסיף אותו גורם, "גם 'רצים לדירה' שהיתה מבוססת על פורמט דומה לא הצליחה בטירוף, עם הרבה פחות השקעה. אנחנו לדוגמא, ב"האח הגדול", למרות שידענו שהקונספט עבד יפה בערוץ נישה חששנו כל רגע מ'מפרץ האהבה' שנחשב להיט בחו"ל (פרדייז הוטל), עד כדי כך שלא רבים יודעים שעלינו לשידור 3 שבועות מוקדם מהצפוי לא מוכנים ועם בעיות סאונד קשות רק כדי להימנע מתחרות אמיתית איתם".
 

פחות מ-25%-30% יהיו כישלון

גם 'רוקדים עם כוכבים' כבש שיא בלתי ניתן לשחזור. אסף  גיל
 גם 'רוקדים עם כוכבים' כבש שיא בלתי ניתן לשחזור. אסף גיל 
 צילום: יוני המנחם 
 
המעבר להפקות מגה ריאליטי בתקציבי עתק של 200 אלף דולר לפרק מיוחס דווקא לערוץ 10 ש"שבר" את השוק וגרם לכך שאחרי "הישרדות" כבר לא נראים בסביבה הפקות מהדור הראשון. אך ההערכות הן כי ייתכן ודווקא פה טמון גם קסם ההצלחה הפוטניצאלי של המירוץ. זאת משום נוסחת ההשקעה והשכלול הטלוויזיוני שעשויים לספק את התחליף לסופר הריאליטי שאפשרי רק בתוכניות כמו האח הגדול ולא בכאלו שעוברות עריכה ומשודרות חצי שנה אחרי שצולמו. מצד שני, הפקה מושקעת כמו "הישרדות" כבר יש, האם יש מקום לעוד?

אסף גיל, הבעלים של "גיל הפקות" ("רוקדים עם כוכבים"), מסביר: "המירוץ למיליון הוא פורמט אחר שונה מ'הישרדות' גם בגלל חווית הצפייה אך גם משום שהניסיון הישראלי מראה שברגע שמגישים לצופה משהו אטרקטיבי וחדש הוא בדרך כלל מאד מתלהב ומצטרף. הבעיה מתחילה כאשר בעונות שניות ושלישיות בדרך כלל בז'אנר כזה של ריאליטי התוצאות תמיד יותר נמוכות. גמר העונה הראשונה של 'רוקדים עם כוכבים' לדוגמא הגיע ל-39% אך בעונות האחרונות לא הצלנו לשחזר את זה. זה גם מסביר את מה שקורה ב'הישרדות' בעונה הזו ואני מעריך שיקרה גם בהבאה של האח הגדול".

בנוסף למחזור החיים, הסיבה לרייטינג הנמוך מהעונה הקודמת של "הישרדות" ולהנמכת הציפיות מהמירוץ על פי גיל, היא גם בפיגור אחרי העולם בעשור. "עצם העובדה שהדברים עלו בישראל רק עכשיו זה מוזר ויצא דופן מכל העולם. אני לא מדבר רק על ארה"ב אלא גם על מזרח אירופה. אבל בכל מקרה הז'אנר עדיין עובד, לא כמו בהתחלה אבל עובד. רק שבארץ, מחזור החיים להערכתי יהיה קצר יותר, לכולם".

גם גיל אגב, מעריך כי נתון הנמוך מ25%-30% יהיה כישלון אך מעריך שזה בסופו של דבר יהיה אחוז הצפייה הממוצע בתוכנית. "אם זה יהיה מול 'הישרדות' רשת מכניסה את עצמה לבעיה משום שאז הסיכויים שלה להגיע למספרים כאלה יותר נמוכים", מסכם גיל, "השאלה מה יגבר על מה - להשיג רייטינג חזק אבסולוטי או להכות את ערוץ 10. אם האופציה השניה נכונה, הם יכו את הישרדות אבל על חשבון המספרים שהם יקבלו".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by