בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
כשהתותחים רועמים – הפרסומות שותקות 
 
 התסכול של אנשי הטלוויזיה המסחרית כפול, דווקא בגלל הרייטינג הגבוה. אברי גלעד בפרסומת למותג ``מגה בול`    צילום: רויטרס, אתר ``מגה בול``    
תעשייה |
 
איילה צורף, Themarker

נזקי המלחמה: ירידה של 40% בדקות הפרסום בטלוויזיה בינואר. הפסקות הפרסומות במשדר "ארץ נהדרת" האחרון התקצרו מכ-18 דקות לכשש דקות בלבד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שש דקות של פרסומות בלבד. "ארץ נהדרת"
 שש דקות של פרסומות בלבד. "ארץ נהדרת"    
עם שוך הקרבות בדרום ולאחר שסיימו לשדר אין ספור שעות חדשות מהשטח, מתפנות זכייניות ערוץ 2 ו-10 להעריך את הנזקים שנגרמו להן עקב הירידה בהיקפי הפרסום.

מניתוח נתוני יפעת בקרת פרסום, המודדות את היקף שעות שידור הפרסומות בטלוויזיה, עולה תמונה עגומה: חלה ירידה של 43% בדקות הפרסום ברשת בינואר 2009 (עד 20 בינואר) בהשוואה לינואר 2008. בערוץ 10 נאלצו לספוג ירידה של 40% ובקשת יתמודדו עם אובדן הכנסה של 33% ביחס לינואר בשנה שעברה. אין לתלות את האשם אך ורק במלחמה, אלא גם בכניסתו של המשק למיתון שבא לידי ביטוי גם בקיצוץ בתקציבי פרסום. עם זאת, את עיקר האשמה בירידות החדות בהיקפי הפרסום בטלוויזיה המסחרית ניתן לתלות בשעות שידור ארוכות מהדרום, בעטיין החליטו מפרסמים למשוך קמפיינים ולדחות אותם למועד שבו לא יסוקרו בהרחבה נפילת טילים באשדוד, אשקלון ובאר שבע.

התסכול של אנשי הטלוויזיה המסחרית כפול: לא זו בלבד שנאלצו לספוג שעות שידור ארוכות ויקרות מהשטח, תוך כדי ביטול קמפיינים וירידה חדה בהכנסות, הם זכו באותה התקופה לרייטינג גבוה במיוחד. מהדורות חדשות זכו לרייטינג של יותר מ-30%. משדרי החדשות באמצע היום - ב-14:00 או 16:00 - הגיעו לעתים לרייטינג דו-ספרתי, כאשר בימים כתיקונם שעות אלה זוכות ללא יותר מ-3%-4% צפייה.

לכאורה, גן עדן לממכר דקות פרסום. אך בפועל, הפסקות הפרסומות נותרו שוממות. כך לדוגמה, במשדר האחרון של תוכנית הדגל של קשת "ארץ נהדרת", ששודר בימי הלחימה, שובצו שש דקות של פרסומות בלבד. זאת, לעומת כ-18 דקות פרסום במשדרי "ארץ נהדרת" בימים כתיקונם.
 

המרוויחים: ערוצי הנישה

 
בימים האחרונים, מאז הוכרזה הפסקת האש, שבו מרבית המפרסמים להעלות קמפיינים לאוויר. בין הקמפיינים שעלו בימים האחרונים בטלוויזיה נמנים בנק הפועלים, קווי זהב, פרטנר, סלקום, אסם, יוניליוור ותנובה.

לדברי נתי דינר, סמנכ"ל שיווק האחראי על תכנון לוח השידורים של ערוץ 10, "האווירה הכלכלית של הערוץ ברוב ימי המלחמה היתה קשה. כבר שבע שנים שהערוץ נלחם על הניסיון לייצר רייטינג שיניב הכנסות לקיים אותו, ועד 2008 ללא הצלחה. המשבר הכלכלי שינה לנו את כל המספרים והתחלנו להיערך לירידה של 15% בהיקף הפרסום ב-2009, ואז באה המלחמה ויחד עמה השתנו שוב כל ההערכות שלנו לגבי ההכנסות מפרסום.

"התחלנו את 2009 עם החלטה לצמצמם את תקציב חברת החדשות, ואז פרצה המלחמה. עלות הפקת יום שידורים בימי המלחמה היה כ-100 אלף שקל יותר מאשר יום שידורים רגיל, בשל עלות ניידות שידור שיצאו בו-זמנית לארבעה מוקדי שידור, עלות הפעלת קו לווייני ומימון כמה צוותי צילום בשטח בו-זמנית".

דינר התייחס לכך שעם העלייה בהוצאות בשל משדרי החדשות, ירדו במקביל ההוצאות על לוח שידורים רגיל. "זה נכון שלא שידרנו ערבי פריים טיים שלמים, וזה הביא לסוג מסוים של חיסכון. אבל הבעיה הכי גדולה היא שרמת ההכנסות הצטמצמה ב-40% ביחס לתכנון שלנו".

מי שספג מכה פחות קשה הם ערוצי הנישה. בעוד שהערוצים המסחריים התמודדו עם ירידה של 40% בהקיפי הפרסום, בערוץ המוסיקה, שהמשיך לשדר כמעט כרגיל, ירד היקף הפרסום ב-15% בלבד, ובערוץ הרוסי (ערוץ 9) נרשמה ירידה של 11%. גם בערוץ הרוסי שידרו פחות שעות חדשות והיו קרובים יותר ללוח המשדרים המקורי שלהם.

עוד בפרסום ושיווק
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by