בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
מעריב לדה-מרקר: ביצעתם בנו חיסול ממוקד 

מעריב לדה-מרקר: ביצעתם בנו חיסול ממוקד

 
תקשורת |
 
דוד ורטהיים

קבוצת 'מעריב' פנתה אמש למערכת 'הארץ' ולראשי האתר 'די מרקר' בהתראה חריפה בטרם נקיטת הליכים משפטיים: "פרסמתם כתבות הפוגעות בשוויו של העיתון ובתדמיתו מתוך אינטרס כלכלי ברור". 'הארץ': "ניסיון יח"צ של מעריב באופן שאיננו מוסיף כבוד"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כותרות שליליות ודיווחים מגמתיים על 'מעריב'. עופר נמרודי
 כותרות שליליות ודיווחים מגמתיים על 'מעריב'. עופר נמרודי 
 צילום: יח"צ 
 
קבוצת 'מעריב' פנתה אמש (ב') למערכת 'הארץ' ולראשי האתר 'די מרקר' בהתראה חריפה בטרם נקיטת הליכים משפטיים, בגין השפעה בדרכי תרמית על שער של ניירות הערך ועבירה לכאורה על חוק ניירות ערך. על הפרק: שורה של ידיעות וכתבות כוזבות, שפורסמו בעת האחרונה בדי מרקר בנושא מעריב. לטענת מעריב, עושה קבוצת 'הארץ שימוש פסול בידיעות אלו לצורך מטרה עסקית ברורה: נסיון חיסול של 'מעריב' כמתחרה בשוק העיתונות הישראלי.

על פי ממכתב ההתראה, שנשלח על ידי עו"ד זאב שרף ועו"ד יונתן לב, טוענים ב'מעריב' כי 'הארץ'-'די מרקר' פועלים במטרה מנסים להביא לחיסולו של העיתון על מנת לנסות ולחלץ את עיתון 'הארץ' מהמצב הכלכלי הקשה בו הוא שרוי, בעטים של חובות כבדים ביותר למערכת הבנקאית, באמצעות צמצום התחרות בענף ויצירת מציאות של דואופול בשוק העיתונות הכללית היומית בישראל.

המכתב מפרט שורה של דוגמאות בהן כותרות שליליות ודיווחים מגמתיים על 'מעריב' ו'הכשרת הישוב', חברת האם של 'מעריב', סילפו או לא תאמו כלל את המציאות. לדוגמא, בכתבה רחבה שכותרתה "מעריב קורס, שני מיליארדרים נאבקים עליו" הציג העיתון נתונים אודות צניחה בשיעורי החשיפה לעיתון בשנת 2008. בפועל, תפוצת 'מעריב' דווקא עלתה ב- 2008 בלמעלה מששה אחוזים, כך על פי מעריב.
 

קמפיין שלילי

"ההתנהגות הזדונית וחסרת תום הלב של ראשי העיתון". עמוס שוקן
 "ההתנהגות הזדונית וחסרת תום הלב של ראשי העיתון". עמוס שוקן 
 צילום: רוני שיצר 
 
במכתב המדובר ישנן דוגמאות נוספות. כך על פי מעריב, בכתבה נוספת שכותרתה "מתוצאות המשבר: מפרסמים עוברים ממעריב לישראל היום" לא היתה כל נגיעה לנטען בכותרת בגוף הכתבה: הכותרת הפוגענית לא קיבלה כל תימוכין ורק חשפה את המגמה הברורה להביא לחיסולו של עיתון 'מעריב'. כמו כן, מציין המכתב כי במסגרת המלחמה שהכריזו ראשי די מרקר על מעריב, הם ממחזרים שוב ושוב ידיעות שליליות שכבר פורסמו בעבר בעיתונים אחרים או בעיתון שלהם עצמו, כולל הטיות ואי דיוקים.

עוד נכתב במכתב כי "לרוב עוסקים מכתבים מסוג זה בתביעת לשון הרע, אולם הפעם מדובר בתביעת נזיקין משום שהקמפיין התקשורתי שמנהל ה'די מרקר' הלך והחמיר בעת האחרונה, כשהסיקור של 'מעריב' ב'די מרקר' נראה שונה באופן מובהק מהאופן שבו מסוקר 'מעריב' בכל עיתון כלכלי אחר, וגם מהאופן שבו מסוקרת ב'די מרקר' כל חברה אחרת בישראל – מבחינת ההיקף, התדירות והעובדה כי מדובר כמעט רק בכתבות שליליות". על פי מעריב, "המסקנה היחידה העולה מהסיקור המוטה הינה אחת: להנהלת 'הארץ' וה'די מרקר' יש אינטרס כלכלי ברור בהורדת שוויו של העיתון ולפגיעה בתדמיתו, בקשריו עם מפרסמים, קוראים, גופים פיננסיים, ספקי נייר ועוד, כמו גם פגיעה במורל עובדי העיתון".

עוה"ד של 'מעריב' מציינים, כי במעשי 'די מרקר' יש לא רק עבירות אתיות חמורות, אלא גם משום חשד לכאורה לעבירה על חוק ניירות ערך, שכן הפרסומים מצביעים על כוונה להשפיע בדרכי תרמית על השער של ניירות הערך. על פי החוק, העונש על עבירה זו עלול להגיע לכדי חמש שנות מאסר. בנוסף, מציינים עוה"ד כי ההתנהגות הזדונית וחסרת תום הלב של ראשי העיתון יוצרת עילות תביעה רבות ובהן תרמית, רשלנות, שקר מפגיע, מצג שווא, תיאור כוזב ועוד.

המכתב מסתיים בתביעה ממערכות העיתונים "לחדול ממסע הצלב נגד 'מעריב' ולהסיר את כל הפרסומים האסורים והפסולים מהאתר ומהארכיון שלו". העתק מן המכתב הועבר לידיעת מועצת העיתונות, בראשות השופטת בדימוס, דליה דורנר.

מהארץ נמסר בתגובה על ידי עו"ד זאב ליאונד: "אין שום יסוד לטענת מעריב כאילו פרסומים עיתונאיים עליו בהארץ או בדה מרקר יש בהם ’תוכנית לחיסול ממוקד’, או בכלל כוונה להזיק למעריב. ממילא לראשי העיתון אין שום תוכנית או כוונה כזאת. העובדה כי במעריב מיהרו לפרסם את דבר תגובתם מעידה יותר מכל על מניעייהם האמיתיים - ניסיון לייחצן את העיתון תוך פגיעה ישירה בקבוצת הארץ. התנהגותו של מעריב אינה מוסיפה לכבודו, בלשון המעטה.

"בניגוד גמור לטענת מעריב על ’חיסול ממוקד’ כביכול, פעלה מרשתנו במשך תקופה ארוכה, בעקבות פניות שנעשו אליה, כדי לסייע למעריב לייעל את פעולתו, והציעה לו אפשרויות לשיתופי פעולה מגוונים. נציגי מרשתנו העמידו עצמם לרשות נציגי מעריב גם כדי לסייע להם להציג אפשרויות אלו לרוכש אפשרי שמעריב ניהלה עימו מו"מ למכירת העיתון".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by