בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
החזית העממית 
החזית היוטיובית 
 
 ?The Force is strong with this one צילומסך מתוך יוטיוב   
החזית העממית |
 
דורון פישלר

פחות מחודש נותר לבחירות, והקמפיינים עדיין משותקים בגלל הלחימה. טוב שיש את האינטרנט. החזית העממית חושפת את בנק המטרות של הרשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ב-10 בפברואר 2009 ישראל תלך לבחירות. בדמוקרטיה הרוב קובע, והתקשורת והפרסום קובעים לרוב איך לקבוע. החזית העממית עוקבת אחרי ארועי הבחירות - במדיה, בפרסום ובתקשורת, ותראה לכם את המסרים שמאחורי המסרים והמחשבה שמתחת לתעמולה. בסופו של דבר ייצא מכל זה ראש ממשלה חדש.
 

כשהתותחים רועמים III

בונג. חודש. חודש אחד, פחות שלושה ימים, זה הזמן שנשאר עד הבחירות. אבל הרגיעה נמשכת: הקמפיינים עדיין מודממים בגלל הלחימה בעזה. ולוח הזמנים מתחיל להיות מאוד לחוץ. כולנו כמובן מקווים שהלחימה (מלחמה?) תסתיים והשקט המיוחל יגיע, אבל המתחרים השונים בבחירות בוודאי מייחלים לכך עוד יותר, ולא רק בגלל הדאגה לשלום חיילנו, אלא גם כדי שיהיה אפשר כבר לחזור לקמפיין. וגם אם לא ייצאו מעזה בקרוב, ההרגשה היא שבשלב כלשהו בעתיד הלא רחוק ייאלצו להתחיל לדבר בחירות בכל מקרה. נו יאללה, את "הישרדות" החזירו ואת תעמולת הבחירות לא?

מה עושים במערכת בחירות בלי מערכת בחירות? בשביל זה יש אינטרנט. באופן רשמי אמנם אף אחד לא עוסק עכשיו בפרסום עצמי, אבל באינטרנט זה לא נחשב. סרטונים שונים על המועמדים או מטעמם ממשיכים לזרום אל הרשת, בתקווה שמישהו באמת מסתכל.
 
 

ש"ס: כן, אנחנו ממשיכים

כמו כל יתר המפלגות, ש"ס טענה שהיא השעתה את קמפיין הבחירות שלה עם תחילת הלחימה. אבל במקרה שלה, כראוי למפלגה חסרת הבושה ביותר במדינה, זה שהיא "הפסיקה" לא אומר שהיא הפסיקה. ש"ס העלתה לרשת שורת סרטוני תעמולה שלא מתחפשים למשהו אחר, ככל הנראה בטענת "אה, אופס, לא הבנו".

התעמולה של ש"ס היא מה שתמיד היתה: בסיסית. קריינות בנוסח שנות החמישים, דיבורים ישירים על המצב מפי אנשי המפלגה, כמה מלמולים של הרבי, נימוקים משכנעים מצד האיש ברחוב ("אני מצביע לש"ס כי אין על ש"ס") וג'ינגל בחירות קליט. אגב, על פי התשדירים האלה, נדמה שש"ס קצת ירדו מהסיסמה המופלאה במופרכותה "כן, אנחנו יכולים". התשדיר החביב עלינו הוא זה העוסק ביוצאי הצבא המאבדים את דרכם בהודו, "שם הם נזרקים אל תוך מעגל אלים של סמי הזיה, אלכוהול ומוזיקה אלקטרונית". ומילא הסמים, אבל מוזיקה אלקטרונית! ירחם השם, יהודים טובים! מוזיקה אלקטרונית!

 

מי מסביר יותר טוב?

המפלגות הגדולות (או הגדולות לשעבר), שבניגוד לש"ס יש להן בושה, לא יכולות להמשיך את הקמפיין כקמפיין, ולכן לא מפרסמות סרטוני בחירות ישירים. אבל אף אחד לא קבע שאסור לפרסם קטעי חדשות או ראיונות מחמיאים, ושני המועמדים הראשיים עושים זאת במרץ רב. ציפי ליבני מפרסמת קטעי וידאו ב"יומן הבחירות" שלה ובערוץ שלה ביוטיוב. גם לביבי יש ערוץ יוטיוב משלו.

כרגע, שני המועמדים מבינים את חשיבות ההסברה בעולם, והם רבים זה עם זו מי מסביר יותר טוב. לביבי יש לקט מרשים של סרטונים שלו מופיע בערוצי חדשות מכל העולם (תחת הכותרת "ביבי סי") ומסביר את עמדתה הנחרצת של ישראל, שלא ייתכן שתותקף ולא תגיב. לליבני, בראש הערוץ שלה, יש אוסף של ציטוטים וצילומים של אישים מהעולם, לצלילי השיר "I Saved the World Today" של יוריתמיקס (וואלה?! לא טיפה יומרני?) וכמובן, גם צילומים שלה מתראיינת לרשתות זרות ואומרת שישראל תגן על עצמה בכל דרך שתידרש. בינתיים, בקרב על הסברת ההסברה ביבי מנצח. המבטא שלו טוב יותר.
 
מי בעצם ערך את הסרטונים האלה של ביבי וליבני? שניהם לא הגיעו מקמפיין רשמי אלא ממשתמשים פרטיים, כביכול. בוודאי יש באמת אנשים פרטיים שרוצים להביע את תמיכתם או התנגדותם במועמד כלשהו, אבל לך תדע איזה מהם באמת מגיעים מתומכים עצמאיים ואיזה קיבלו תמיכה מהנהלת הקמפיין. גם "ליבני בוי", סרטון הרשת היחיד בבחירות האלה שהיכה גלים ברצינות, לא היה סרטון רשמי. כשרבים מהם מופיעים תחת המטריה של ערוץ-ליבני או ערוץ-ביבי, קשה עוד יותר לדעת מה פה רשמי, מה לא רשמי ומה כאילו-לא-רשמי-אבל-בעצם-כן.

לא חוכמה להתקנא באמריקה, אבל שם, מערכת הבחירות הלא-רשמית היתה מעניינת ומבריקה לא פחות, ולפעמים הרבה יותר, מזו הרשמית. בארץ? איפה. רוב סרטוני הבחירות הלא-רשמיים הם די עלובים. הסרטונים נגד ליבני נושאים תאורים כמו "ציפי ליבני הפוסטמה" ו"ציפי ליבני בלי איפור איזה מכוערת". כמה שנון. גם כשניכרת השראה כלשהי, כמו סרטון האנימציה "ציפיטפוט", הוא נראה כמו קטע שנדחה מאחת מתוכניות הבידור בטלויזיה עקב היותו לא מצחיק. (אגב, מוזר, אבל גם סרטון ביבי-האח-הגדול משתמש באנימציה דומה. אפשר היה לחשוד אפילו שהם מגיעים מאותו המקור). לא שאצל ליבני המצב הרבה יותר טוב: המצגת של פניה מודבקות בתוך תמונות שונות, בלוויית מסרים של שלום ואחווה, די מעוררת גיחוך (ליד תמונה של ליבני כסנטה קלאוס: "מתנות ורווחה לאזרחי המדינה". וואלה? זאת הבטחת בחירות רשמית?

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by