בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
חצי האי סיני 
 
 קוראים להחזיר את המנויים. בפייסבוק    צילום: צילום מסך    
תקשורת |
 
דוד ורטהיים

עצומה חדשה בפייסבוק קוראת לביטול המנויים של קוראי "הארץ" בעקבות פיטורי רותי סיני * מנגד, בעיתון מדווחים על שיא חדש של מצטרפים * ועד העובדים: "אנו מתקשים להבין מדוע בעיתונים אחרים ההנהלה לא רואה את העובדים כאויבים". עושים שוק בשוקן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קבוצה חדשה בפייסבוק קוראת להחזיר את מנויי עיתון הארץ כמחאה על פיטוריהם של רותי סיני ואור קשתי, לפני מספר ימים מהעיתון. יוצרי המחאה מגדירים עצמם כקבוצה התומכת ב"שיטת השקשוקה" ובחופש הביטוי. רותי סיני, כתבת הרווחה של העיתון נאלצה לעזוב בעקבות שינויים במערכת החדשות ואילו כתב החינוך אור קשתי זומן לשימוע. יצוין כי סיני וקשתי הינם פעילים בועד עיתונאי הארץ, שהכריז לאחרונה על סכסוך עבודה בעיתון וכבר אתמול הודיע כי בכוונתו לפנות בעניין לבית הדין לעבודה. בועד טענו כי "זימונו של קשתי לשימוע נעשה ממניעים שאינם מוצדקים, ביחוד לאור העובדה שלא עלו בעבר טענות לגבי תפקודו המקצועי". גורמים בועד אמרו אמש כי "יש חשש כבד שההחלטה לזמנו לשימוע קשורה לחברותו של קשתי בועד ולסכסוך העבודה שהוכרז לאחרונה בעיתון".

עם זאת בועד העובדים של העיתון לא ממש מגבים את המחאה החדשה, זאת על אף שבימים אלו מתכננים בו צעדים חריפים לא פחות מול ההנהלה כחלק מהמאבק מול גל הפיטורים האחרון. גורם בועד אמר היום ל-nana10: "אנחנו מתנגדים לפיטורים אולם אין לנו שום אינטרס לגרום נזק לעיתון. להבדיל מהפיטורים שאינם כידוע חלק מצעדים הכרחיים, הפסדים של העיתון לא יתרמו דבר למאבקנו". בנוגע למאבק אמר אותו גורם כי "אנחנו שומרים את הקלפים צמוד לחזה, אך לא מן הנמנע שנבצע פעולות משמעותיות במאבקנו הצודק".
 

"רואים את העובדים כאויבים"

 
בתוך כך, ביום שלישי הקרוב יגיעו לסיומם 15 הימים הקבועים בחוק מרגע ההכרזה על סכסוך עבודה עד למועד החוקי שבו ניתן לנקוט צעדים ארגוניים בעיתון. הבוקר פרסם הועד קול קורא לעובדי העיתון במסגרתו הוא מאשים את ההנהלה בהתעלמות הפגנתית מבקשותיהם. "לצערנו", כתב ראשי הועד, "במהלך השבועיים האלה ההנהלה לא פנתה לנציגי הועד ולא ביקשה לנהל מו"מ כדי למנוע עימות בינה לבין העובדים. למעשה, ההנהלה אף הגבירה את קצב הפיטורים בעיתון, וניכר שאין בכוונתה לעשות ולו חצי צעד לשיפור יחסי העבודה בעיתון".

במכתב מוסיף ועד העובדים כי "קשה לנו להבין מדוע בעיתונים אחרים – ידיעות, מעריב וגלובס – ההנהלה לא רואה את העובדים כאויבים ומשתפת אותם בתוכניות לעתיד. בגלובס הודיעו לעובדים על הקיצוץ המתוכנן לפני שהתחילו לפטר, כך גם במעריב; בידיעות הסכימו כצעד ראשון לקצץ בשכר של בעלי משכורות גבוהות על מנת להימנע מפיטורים, וכך גם בכלכליסט. רק בהארץ כולנו מתבססים על שמועות ורמזים, ולא ניתן לקבל תשובה ברורה לשום שאלה בנוגע להיקף הקיצוץ ומשכו".

בהמשך המכתב קורא הועד לביצוע שורה של צעדים, בין היתר לניהול מו"מ עם ההנהלה בנוגע לצמצום היקף הקיצוץ. על פי הועד, בכוונתו לדרוש אופציה של פרישה מרצון לעיתונאים המעוניינים בכך, לאפשר יציאה לחופשה ללא תשלום עבור כתבים וצמצום היקף המשמרות עבור עורכים וגרפיקאים, וכל צעד אחר אשר יסייע להשאיר בעיתון חלק מאותם מפוטרים. במקביל, הועד עומד על הצעת פיצויים מוגדלים למפוטרים. דרישה נוספת שמביע הועד במכתב היא לקבוע מנגנון מוסכם, לפיו תדווח ההנהלה לנציגות העובדים על שינויים מבניים או פיטורים מתוכננים.
 

משבר לחוד ומציאות לחוד

מאבק ועד עובדי "הארץ" החל מיד עם היוודע דבר הקיצוצים עליהם הודיע מנכ"ל "הארץ" רמי גז, כחלק מהערכות הקבוצה לקראת שנת 2009. במסגרת התוכנית עתידים להיות מפוטרים סה"כ 16 עובדים בין היתר גם מ- TheMarker, אך על פי הערכות המספר הסופי עלול להיות גבוה יותר. המהלך זוכה כאמור למאבק חריף של ועד עובדי העיתון, המוחים על כוונת ההנהלה לפטר עובדים רק בשל הפוטנציאל לירידה ברווחים ומתוך "תפיסת טרמפ על המשבר הכלכלי ולא מתוך הכרח אמיתי".

אישוש לעמדה זו התקבל דווקא היום כאשר הנהלת העיתון עצמה פרסמה כי מספר המנויים של "הארץ" ושל העיתון הכלכלי TheMarker עלה בשנת 2008 ב-7.6% לשיא חדש של 70 אלף מנויים. עוד נכתב בהודעה שפרסמו שני העיתונים כי "מאז השקת TheMarker בתחילת שנת 2005 עלה מספר המנויים של עיתון "הארץ" ושל TheMarker בקרוב ל-40% והוא נמצא היום ברמת שיא של כל הזמנים. העלייה החדה במספר המנויים של העיתון בולטת על רקע הירידה במספר המנויים והקוראים של רוב העיתונים בארץ ובעולם".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by