בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
רשת ביטחון (שדה) 
 
 אסור לכתוב את המלה `אירוע`, אסור לכתוב `פצועים`. צה``ל מצנזר    צילום: GettyImages    
תקשורת |
 
מעיין כהן, Themarker

הצנזורה החלה לפקח גם על הפורומים באתרים השונים. בעל אתר: אסור לנו לפרסם ספקות. בתפוז אישרו כי התבקשו על ידי הצנזורה להסיר הודעות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עינו של הצנזור הצבאי פקוחה על הנעשה ברשת: ישעיהו רוטר, בעלי אתר הפורומים רוטר.נט, אמר כי הצנזורה הצבאית מפעילה עליו לחץ רב כדי שיסיר הודעות אשר לטענתה פוגעות בביטחון ישראל. רוטר.נט הוא אתר בעל אוריינטציה פוליטית ימנית, הנוהג לפרסם שמועות ותיאוריות קונספירציה.

גם באתר הפורומים תפוז אישרו כי התבקשו על ידי הצנזורה להסיר הודעות. לדברי מנכ"ל תפוז, דן חן, "יש קומונה שנקראת הודעות בזמן אמת, והיו שם כמה הודעות שהצנזורה ביקשה להוריד והורדנו". ב-ynet לא התקבלו בקשות דומות.

בהודעה שפורסמה ברוטר.נט נכתב: "הצנזורה לוחצת עלינו להסרת דברים שלדעתנו הם לא בתחום הצנזורה. גם השערות, גם תהיות, גם ספקות. אסור לכתוב את המלה 'אירוע', אסור לכתוב 'פצועים', אסור לכתוב את שם השכונה בצפון עזה שבה התנהלו חילופי האש".

לדברי רוטר, "הם לוחצים עלינו ברמה מגוחכת. אסור להביע חשש או להעלות שאלה. יש לי תחושה שהצנזורה מושפעת מביקורת שהיתה עליה בזמן מלחמת לבנון השנייה, שלפיה כששאר אמצעי התקשורת מוגבלים כל אחד יכול להיכנס ולהתעדכן ברוטר. אין לצנזורה סיבה לפנות אלינו. זה בכלל לא בסמכותם להתעסק עם פורומים - זה לא עיתון או טלוויזיה. אלה הן שיחות חולין, לא בונים מזה מודיעין אמיתי".

עם זאת, מקור בתחום התקשורת מביע שביעות רצון מהצנזורה על רוטר, ואומר: "מה שמתחולל ברוטר זו שערוריה - וזה לא מהיום".

גם עו"ד אביב אילון, מומחה לדיני אינטרנט ומחשבים, סבור כי הצנזורה יכולה לפקח על רוטר.נט. לדבריו, בתקנות ההגנה לשעת חירום יש סעיף המאפשר לצנזור לאסור פרסום כל חומר שעשוי לפגוע לדעתו בביטחון ישראל - ללא הקשר לסוג החומר או המקום שבו הוא מפורסם.

אילון מוסיף כי החוק מאפשר מניעת פרסום חומר שפוגע בביטחון המדינה. "זה כולל בפירוש גם את האינטרנט - ולא משנה אם מדובר במייל, מסנג'ר, טוקבק או פורום", הוא מדגיש. "בעיקרון, ניתן אפילו להטיל אחריות פלילית על מי שפירסם חומר כזה - וההשלכות לכך יכולות להיות שנים רבות בכלא".

מדובר צה"ל נמסר כי "אתר רוטר כפוף לכללי הצנזורה, כמו כל גוף המפרסם מידע במדינת ישראל. ככלל, קיים שיתוף פעולה בין האתר ובין הרב ישעיהו רוטר לצנזורה. במידה ויתברר כי המידע המתפרסם באתר לא עומד בכללי הצנזורה וישנן עבירות הפוגעות בביטחון המדינה, תצטרך הצנזורה לבחון את צעדיה".
 

צה"ל נחשף

 
באוקטובר האחרון פורסמה באתר צה"ל ידיעה שבה סופר כי "חטיבת דובר צה"ל מגבשת יוזמות חדשות שנועדו להתאים את פעילותה לעולם התקשורת המודרני, המכונה 'ניו-מדיה'" (המרכאות במקור).

עוד סופר כי קציני שטח בדרגות אל"ם וסא"ל יפרסמו בלוגים באתר צה"ל, וכי חומרים הקשורים לצה"ל שפורסמו ביוטיוב ישולבו בסקירות התקשורת המופצות ליחידות הצבא.

מטרות יוזמות אלה, נכתב, הן "להטמיע את המושגים המרכזיים בתחום ה'ניו מדיה' הן בקרב החיילים העוסקים בתחום התקשורת והן בקרב החניכים בקורסי הפיקוד הבכירים".

שלושה חודשים חלפו מאז, ונראה כי לצה"ל לא היתה ברירה אלא להטמיע במהירות את עקרונות הניו-מדיה כדי להוביל במאבק על דעת הקהל העולמית.

עבור גוף שמרני שחי ונושם סודיות מדובר בצעד שלפני שנים אחדות לא ניתן היה להעלות אותו על הדעת. ואולם אין להסתפק בסרטים רשמיים. אחת ממלות המפתח החשובות ביותר בהפצה ויראלית היא רגש. כל סרטי צה"ל, הפונים לרציונל, לא יוכלו לתמונה אחת מהצד הפלשתיני הפונה ישירות לקרביים.

עוד בתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by