בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
הקורבנות הבאים: הטאלנטים 
 
 האחד קוצץ בחצי. השניים ממתינים. רופ, הדר ובר גפן    צילום: משה שי, אביב חופי, רוני שיצר    
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

המשבר הכלכלי, שכבר גבה כמעט כל מה שאפשר מ"מעמד הפועלים", הגיע גם לבטן הרכה של התעשייה: הטאלנטים. ערוץ 10 הודיע בשבוע שעבר על קיצוץ של 30% בממוצע במשכורותיהם אבל גם ברשת ובקשת מתכוננים לפתיחת החוזים. גורם בתעשייה: "הבועה התפוצצה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
התפשרו על 100 ש"ח לחודש. לונדון וקירשנבאום
 התפשרו על 100 ש"ח לחודש. לונדון וקירשנבאום 
 צילום: ערוץ 10 
 
המשבר הכלכלי הגיע גם לבטן הרכה והזוהרת ביותר של התעשייה: לטאלנטים. בסוף השבוע שעבר התגלה רק קצה הקרחון של המצב החדש עם הדרמה שנוצרה בעקבות סירובם של שניים מהטאלנטים הבולטים של הערוץ - ירון לונדון ומוטי קירנשבאום לקבל את הודעת מנכ"ל ערוץ 10 יוסי וורשבסקי, על "גיוס" מרבית בכירי העיתונאים והמגישים של הערוץ בכפייה לגזרות הקיצוצים. ההמשך כאמור היה ידוע, בהפגנת שרירים של מנכ"ל הערוץ, לונדון וקירנבאום לא הגישו באותו ערב את תוכניתם המצליחה, ובסופו של דבר נסללה הדרך לפשרה על גובה הקיצוץ.

הרבה גבות הורמו בזמנו על השכר הגבוה מהמקובל שהוציא ערוץ 10 עבור שחקני הרכש אילון - חיימוביץ - רופ שיובאו מהמודל המצליח של חדשות 2, בטענה שמדובר בבזבוז שערורייתי שלא יוכיח את עצמו. במקרה של רופ אגב, הקיצוץ המשוער כרגע יהיה של למעלה מ- 50% משכרו למדרגה של 35 אלף ש"ח לחודש, זאת בשל ההבנה, אולי המאוחרת של דרגים בכירים בו כי כפי הנראה עוד לא נמצא הצופה שמזפז לערוץ 10 בדיוק בשעת התחזית על מנת לצפות ברופ מגיש מהחרמון. בכיר בערוץ אמר היום כי "המקרה של רופ גם מייצג היטב את האבסורד הכרוך באופן מעשי במהות המושג חוזה טאלנט, זאת משום שעל פי חוזהו הוא אמור היה להגיש השנה לא פחות מ- 40 תוכניות שונות מלבד פינת התחזית אך עקב המצב הכלכלי התוכניות כלל לא יצאו לפועל". את משכורתו כידוע, רופ קיבל.

אולם, גורמים בערוץ דווקא הדגישו השבוע את "ההסכמה השקטה והאמיצה", שהפגינו 6 הטאלנטים הנוספים בערוץ שנאלצו להשלים עם קיצוצים בגובה של 25%-35% ממשכורותיהם. כך לדוגמא, יעקב אילון ומיקי חיימוביץ שנאלצו להסכים להפחתה בשיעור זה ולהתמקם על מדרגת שכר חדשה ו"נמוכה" של 130-150 אלף ש"ח בחודש כל אחד. גם רביב דרוקר ועופר שלח שמשכורתם החודשית הוערכה ב- 100 אלף ש"ח יאלצו מעתה להסתפק ב 60-80 אלף כל אחד. הגדיל כאמור לעשות דני רופ, שהגיע לערוץ 10 בתקופת בה ראשי הערוץ היו מוכנים אסטרטגית להוציא כל סכום אפשרי, גם אם דמיוני, על מנת לגבש קאדר מנחים מנצח ולהתחרות בדסק החדשות המצליח של הערוץ השני, ופותה לעבור יחד עם מיקי ויעקב למתחרה החדש דאז תמורת יותר מהכפלת שכרו - ל - 75 אלף ש"ח לחודש.
 

התמקדות בפריים טיים

 
מקרה כמו זה של דני רופ הוא תוצר של שני מהלכים הדרגתיים שהתפוצצו בפנים של ערוץ 10 במשבר הנוכחי, הוצאות גבוהות על שחקני רכש וחוסר יכולת לנצל אותם עד תום. אולם הוא לא היחיד. גם בקשת הודיעו בשבועות האחרונים כי הבאים בתור לרדת בשכר הם הטאלנטים שלהם, הידועים כשיאני השכר בתעשייה. כך לדוגמא לינוי בר גפן שמרוויחה על פי ההערכות כ- 2000 דולר לתוכנית הלילה/פרה פריים שלה (80-100 אלף ש"ח בחודש), או צביקה הדר שנחשב טאלנט בולט של הזכיינית ומנחה את עונות "כוכב נולד", "נולד לרקוד" ו"מלחמת העולמות" שהפכה בשל המלחמה (בעזה או ברייטינג) ל"לא נפסיק לרקוד". על פי ההערכות צביקה הדר מקבל מידי שנה מהזכיינית סכום של 300 אלף דולר הכולל כמובן הנחיות שונות של ספיישלים ואירועים מיוחדים, כמצופה מטאלנט. שוב, במידה והם יוצאים לפועל. מה שכבר מתברר כבעייתי במיוחד בעת הנוכחית.

על פי גורם בכיר בתעשייה מדובר כאן בלא יותר מהתפוצצות טבעית של בועה. "שתי הזכייניות וערוץ 10 עסוקים במשך שנים לייבב על ההפסדים הרצופים שלהם ועל קשיחות הרגולציה", הוא אומר, "אבל זה לא הפריע להם להחתים מגישים ובכירים על חוזי עתק, וזאת מבלי שהם ניצלו אפילו רבע מהאפשרויות הגלומות בחוזים שלהם. הכל בשם התחרות ובעיקר האגו. העובדה שערוץ 2 הציע בזמנו ללונדון וקירנשבאום לעבור אליו תמורת 300 אלף ש"ח בחודש, מראה שאנשים כאן איבדו את הקשר עם המציאות". אותו בכיר מתמקד גם בסעיף עליו מוחתמים רבים מהטאלנטים, המחייב אותם לשאת במטלות שונות, בין אם למטרות יח"צ ובין אם בהשתתפות בפרומואים ובאירועים שונים בערוץ, שבחלק גדול מהמקרים, גם בלי המשבר, לא נוצל עד תום. "חשוב לזכור", אומר אותו גורם, "כי הזכייניות אמנם מהססות מאד בשנים האחרונות להחתים על חוזים כאלו מגישים ובכירים שלא חתומים על הצלחה ודאית ומשתלמים כלכלית, אך עדיין מדובר כאן בהסכמי בלעדיות המאפשרים להם לנצל הרבה יותר, ולא להסתפק בפרומו שובה לב בתחילת עונת שידורים".

עם זאת, ההערכה כי גם בקשת וגם ברשת, הורדות השכר הצפויות לטאלנטים יהיו בשיעור פחות מאלו שביצע ערוץ 10, כאשר ההתמקדות תהיה בהורדות לכל מי שאינו נמצא או משדר בפריים טיים. או במילים אחרות כל מי שלא שווה כבר כעת זהב, יאלץ להסתפק בקרוב אפילו בפחות. גם ב-yes וב-HOT נרשמת תכונה בתקופה האחרונה ושתי חברות השידור מחתימות פחות ופחות טאלנטים זוהרים, אם בכלל. אם בעבר שחקנים ראשיים בדרמות (נינט-"השיר שלנו", יהודה לוי - "האלופה") נהנו כמעט אוטומאטית מחוזה קושר לתקופה ארוכה, כיום הנטייה שם היא להסתפק בהשתתפותם ולתת לגורמים אחרים, זולים יותר, לייצג אותם במסיבות השקה ופרסומים על שלטי חוצות.
 

לא ישארו רעבים

עיתונאי, מגיש, יח"צן, מרצה  ושוב מגיש. סוקניק עם 12 אלף ש"ח להרצאה
 עיתונאי, מגיש, יח"צן, מרצה ושוב מגיש. סוקניק עם 12 אלף ש"ח להרצאה 
 צילום: אביב חופי 
 
למרות הירידות המובטחות בשכר, ההערכות המרכזיות בתעשיה הן כי מדובר בביצה ותרנגולת, וכי המגישים/שחקנים/עיתונאים הבכירים שכבר הוחתמו בעבר על חוזה טאלנט, עמדו כבר מראש בזכות עצמם. המשמעות בפועל היא כי למרות שאולי החוזה שלהם לא יחודש או יופר, הם יוכלו לעשות השלמת הכנסה (מרביתם כבר עושים) בזכות היתרים בחוזה הפרוצים כבר כעת, או עתידים להפרץ כתוצאה מפתיחתו. כך לדוגמא, הפרשן לענייני ערבים של ערוץ 10 צביקה יחזקאלי אולי ירוויח מעתה רק 80 אלף ש"ח בחודש אך יוכל להמשיך ולהנות מהרצאות שהוא נותן תמורת 10,000 ש"ח להרצאה. כך גם רביב דרוקר ועופר שלח המנחים כנסים ואירועים פרטיים, ואורנה בנאי, שלמרות השתתפותה ב"ארץ נהדרת" - הופיעה גם בערוץ המתחרה ברצועה הבחירות של ליאור שליין, ופרסומות ל"תלמה".

גם גדי סוקניק, שחוזר לשדר תוכנית אקטואליה בערוץ 2 נותן הרצאות לפני הקהל הרחב, בהן לוקח מגיש מהדורה המרכזית שלעבר, "הפוליגרף" והבעלים של חברת היח"צ שהקים "פרסקאסט", סכום הנע בין עשרת אלפים ל-12 אלף שקל, להרצאה של שעה וחצי. כמוהו נהנים וימשיכו להנות גם אמנון אברמוביץ' שלוקח 9,000 ₪, שרון גל עם 4,000-8,000 ₪ ואפילו בוקי נאה שפוטר לא מכבר מ"ידיעות אחרונות" אך מספק הרצאות נודדות על עולם הפשע הישראלי תמורת 5,000 ₪ למסע. והרשימה עוד ארוכה.

בנוסף, ההערכות הן כי למרות הההשקעה ההולכת וגדלה בתוכניות אולפן או אחרות בעלות תקציב נמוך, כמו לדוגמא "ראש בקיר" או הלייט נייט החדש של רשת "אינסטינקט בסיסי", יוכלו לעשות את העבודה גם תמורת עלות נמוכה בהרבה. לצורך ההשוואה, עלות השכר של שי ודרור מוערכת ב - 1500 דולר לתוכנית כל אחד, או שלום אסייג שמקבל מרשת 4000 דולר לתוכנית. נכון, לא מדובר בערך מותגי אמיתי כמו זה של אילנה דיין או צביקה הדר, אך כשמתייחסים ל-20% שהביאה "מלחמת העולמות" לעומת 15% של "צחוק מעבודה" בשישי האחרון, לא מן הנמנע שהמספרים מתחילים לזעוק חזק יותר מקיטורי הטאלנטים של השורה הראשונה.
 
 

אילנה דיין וצביקה הדר בראש

על פי ההערכות, מקבלת 150 אלף ש"ח בחודש. אילנה דיין
 על פי ההערכות, מקבלת 150 אלף ש"ח בחודש. אילנה דיין 
 צילום: יח"צ 
 
בשנים האחרונות נשחק המושג טאלנט ואיתו נעלמה גם החלוקה המסורתית לתשלום על פי עונות, שנים או פרקים. חלק גדול מהכוכבים המוכרים, ידועים פעמים רבות כטאלנטים אך בפועל כלל לא רשומים ככאלו, לפחות לא באופן רשמי. עם זאת, על פי ההערכות הליגה הראשונה של המגישים בערוצים השונים לאורך שנים, עדיין מקבלים שכר נאה תמורת שירותיהם היחצנ"ם והמותגיים עם גוף השידור אותו הם מייצגים, וגם מבחינה כלכלית טהורה, שווה להיות טאלנט. כך לדוגמא אם עלמה ז'ק מקבלת על פי ההערכות 10-15 אלף ש"ח לתוכנית על השתתפותה ב"ארץ נהדרת", אורנה בנאי, שמופיעה כידוע גם ב"אימא'לה", כבר כבר קופצת למדרגה של 250 אלף דולר לשנה.

טאלנט אחרים מהשורה הראשונה מרוויחים אף הם לא רע, מבלי להכניס את השלמות ההכנסה הצדדיות שלהם. אייל קיציס, מקבל מקשת כ-300 אלף דולר לעונה של "ארץ נהדרת", וזאת כידוע בנוסף להיותו כבר 3 שנים פרזנטור של 012 סמייל. אלי יצפאן, שבעבר היה טאלנט של חברת הכבלים HOT נאלץ בימים אלו להתפשר על שכר של 4000 דולר להשתתפות ב"שבוע סוף" ואילו אילנה דיין מרוויחה על תוכניתה השבועית "עובדה" ועל ספיישלים נוספים בהנחייתה כ-150 אלף שקל לחודש, כך על פי ההערכות. אבי קושניר מקבל מרשת 400 אלף דולר לעונת "רוקדים עם כוכבים", בדומה לצביקה הדר, היושב על משבצת דומה בקשת, שאף הספיק במקביל לפרסם קמפיין של שקם אלקטריק. גיא זו-ארץ אגב, המנחה תוכנית ריאליטי אחרת, "הישרדות" שמה, מקבל כ-150 אלף דולר לעונה. גם הוא אגב, הספיק תוך כדי לפרסם את מותג האופנה סליו תמורת עשרות אלפי דולרים. שיאן שכר נוסף הוא אהוד יערי, הפרשן לענייני ערבים של ערוץ 2 ש"נקנה" בזמנו על ידי הערוץ מרוממה בסכום המוערך בכ-200 אלף ש"ח לחודש. כל אלו כצפוי, הם הבאים בתור לשורת הקיצוצים הקרבה.

השתתפה בהכנת הכתבה: רותי זוארץ
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by