בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
החזית העממית 
כשהתותחים רועמים השלטים שותקים 
 
 בוטה, לא נחמדה, לא מנומסת, אבל מה לעשות – זה קמפיין שלילי. ``זה גדול עליה``    צילום: מטה הבחירות של הליכוד    
החזית העממית |
 
דורון פישלר

מלחמה היא לא זמן לקמפיינים. גם המפלגות הודיעו כי הן משעות את הקמפיינים שלהן לרגל הארועים. אבל המערכת הפוליטית בבעיה: אם לא עכשיו, אימתי?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ב-10 בפברואר 2009 ישראל תלך לבחירות. בדמוקרטיה הרוב קובע, והתקשורת והפרסום קובעים לרוב איך לקבוע. החזית העממית עוקבת אחרי ארועי הבחירות - במדיה, בפרסום ובתקשורת, ותראה לכם את המסרים שמאחורי המסרים והמחשבה שמתחת לתעמולה. בסופו של דבר ייצא מכל זה ראש ממשלה חדש.
 

שקט, יורים

למבצע צבאי תהיה השפעה גדולה הרבה יותר מכל שלט. "עופרת יצוקה"
 למבצע צבאי תהיה השפעה גדולה הרבה יותר מכל שלט. "עופרת יצוקה" 
 צילום: ערוץ 10 
 
נהוג לומר שבשעות חירום אנחנו מתאחדים ושוכחים את ההבדלים הקטנים. כולנו יחד מחבקים את מי שצריך לחבק ומחזקים את מי שצריך לחזק, ולעזאזל הימין, השמאל, קדימה ואחורה. מלחמה היא לא זמן לקמפיינים. גם המפלגות הודיעו כי הן משעות את הקמפיינים שלהן לרגל הארועים. אבל המערכת הפוליטית בבעיה: אם לא עכשיו, אימתי?

גם ככה זאת היתה אחת ממערכות הבחירות הקצרות ביותר אי פעם. עוד פחות מחודש נשארו עד לבחירות, ופתאום - הפסקה. שקט, יורים. אף אחד לא יודע כמה זמן בדיוק תימשך הפעולה בעזה, אבל נכון לעכשיו הבחירות ייערכו במועדם, ולא ברור כמה זמן יישאר להפרחת סיסמאות. הדבר היחיד שבטוח הוא ששום דבר לא בטוח: הקמפיינים של השבוע שעבר לא יהיו רלוונטיים בשבוע הבא. למבצע צבאי גדול, טראומטי בפוטנציאל, כל כך סמוך לבחירות, תהיה השפעה גדולה הרבה יותר מכל שלט או תשדיר. הפעולה בעזה אולי נועדה "ליצור מציאות חדשה בעזה", אבל בטוח שבדרך היא גם תיצור מציאות פוליטית חדשה אצלנו. הצלחה בעזה תיתן דחיפה משמעותית לברק ולליבני. מצד שני, פאשלה שתיתפס כחזרה על טעויות לבנון תקבור אותם עוד יותר עמוק, ותגיש על מגש של כסף את הניצחון לביבי. בינתיים אין לביבי מה לעשות מלבד לשבת בצד ולייחל לאסון חו"ח.
 
 

מקומה של האישה

המחלוקת בנוגע ל"שוביניסטיות" רק הועילה לליכוד. ליבני וביבי
 המחלוקת בנוגע ל"שוביניסטיות" רק הועילה לליכוד. ליבני וביבי 
 צילום: RTR 
 
ביום חמישי השיק קמפיין הליכוד את הסיסמה השלילית שלו נגד ליבני, "זה גדול עליה". סיסמה בוטה, לא נחמדה, לא מנומסת, אבל מה לעשות – זה קמפיין שלילי, וזה התפקיד שלו - להיות לא מנומס. בנוסף לכל ה"לא"-ים, הסיסמה הזאת היא גם לא שוביניסטית. היא לא מזלזלת בנשים באשר הן נשים יותר משהמשפט "ביבי? אני לא מאמין לו" מציג גברים באשר הם גברים כשקרנים מועדים.

אבל זה לא שינה שום דבר. מיד עם ההכרזה על הסיסמה הגיעו התגובות האוטומטיות, מצד קדימה ומצד ארגוני נשים רגישות מדי, בנוסח "לא יעלה על הדעת שבמאה ה- 21, הליכוד והעומד בראשו מנסים להטיל ספק ביכולתה של אישה לקבל החלטות ולנהל את המדינה" – דברי יו"ר שדולת הנשים בישראל. השטות האמיתית היא שדווקא הארגונים האלה – ולא ביבי – הם שהוציאו את ה"שד המגדרי" מהבקבוק. בתגובות אפשר היה לשמוע גם הברקות כמו "נשים ידועות ביכולתן לפעול באופן רב ערוצי בעת ובעונה אחת, ואין ספק שלציפי יש את זה, ולביבי אין". אהא. עכשיו מי עושה הכללות מגדריות?

בנוסף להיותה מיותרת לחלוטין, ההמחלוקת בנוגע ל"שוביניסטיות" של הסיסמה רק הועילה לליכוד. לדוגמה, הכתבה שעסקה במחלוקת ב"הארץ" (ולוותה, כמובן, בתמונתו של השלט עם הסיסמה) דיווחה כראוי על המחאות של קדימה ושל ארגוני הנשים על הסיסמה, שחזרה מספר פעמים בכתבה, וכפי שכללי העיתונאות הנאותה מחייבים, דיווחה גם על תגובותיהם של אנשי הליכוד. כולם, כמובן, אמרו אותו הדבר, בשינויי נוסח קלילים: "זה לא שוביניסטי ולא אנטישמי. תפקיד ראש הממשלה באמת גדול על ציפי ליבני, מכיוון שהיא נכשלה כאן וכאן וכאן". מה קיבלתם? פמפום הולך וחוזר של הסיסמה בכתבה חדשותית בעתון, ואת הרושם שבעוד הליכוד מדבר לעניין, קדימה מתעסקת בעניינים תפלים. בין אם זה היה תרגיל עוקץ מתוכנן מראש ובין אם זה היה מקרה, הסיסמה הזאת עשתה את שלה עוד לפני שהודפס אפילו שלט אחד.

בגן בטח אמרו לליבני שאם איזה בן מדבר אליה לא יפה או מושך לה בצמות, עדיף להתעלם ממנו. זה נכון גם היום. בטח ביבי בעצם רוצה להציע לה חברות.
 
למה ציפי עדיין סגורה בקופסה?
 למה ציפי עדיין סגורה בקופסה?   צילום: דורון פישלר 
 

סיפורים מהקופסה

במקביל עלה גם הקמפיין החיובי של ליבני, המכריז עליה כעל "מנהיגה אחרת" – המקרה המי-סופר-כבר-כמה של אובמה-איזם. גם אנחנו רוצים שינוי. מה שנכון נכון.

שלטי החוצות הקודמים של קדימה זכו להרבה ביקורת, בעיקר בגלל התמונה התמוהה והלא מחמיאה של ליבני, שתקעה אותה בתוך ריבוע קטן. המודעות החדשות אמנם מציגות תמונה מחמיאה ונקיה הרבה יותר של ליבני, שנראית כמעט דוגמנית על, ומסתכלת הפעם ישר קדימה במקום לפזול הצידה. אבל למה ליבני עדיין תקועה בתוך מלבן צר בשולי הפוסטר? אוקיי, אז עכשיו רואים לה לפחות את השיער, אבל עדיין לא רואים את הכתפיים. היא עדיין נראית מצומצמת. מוגבלת. תקועה. אף פוליטיקאי אחר לא מציג את עצמו בפוסטרים באופן צר כזה: כולם מופיעים בתמונת כתפיים-וראש מלאה.

שיהיה ברור, שום דבר לא מקרי בעיצוב של שלט קמפיין פוליטי. המעצב לא סגר את ליבני בתוך מלבן בגלל שזה הסתדר לו יותר יפה על השלט. יש כוונה כלשהי מאחורי העיצוב הזה. אבל מה לכל הרוחות הכוונה הזאת? למה אנשי הקמפיין של קדימה מתעקשים לתקוע אותה בתוך מסגרות צרות, להגביל אותה, לצמצם אותה? אין לי שמץ של מושג.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by