בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
מהמרים על בטוח 
 
 זה הולך וזה בא. ``ארץ נהדרת`` (לא ממש) מול ``שבוע סוף``    צילום: אילוסטרציה יח``צ    
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

בשנה האחרונה תקפה את לוח המשדרים שלנו מחלה שקטה אך ממארת תחת הסלוגן "הימור על בטוח". בעוד הציבור דורש מהפוליטיקאים עימות, הוא מקבל בהכנעה את הסדר העולמי החדש: פריים טיים לכולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
על לוחות המשדרים של זכייניות השידורים, עוברת בימים אלו מהפכה שקטה. מתחת לרעש ביטול ההפקות והקיצוצים המשמעותיים בהוצאות על תוכן, מתברר כי השינוי הבולט ביותר בא לידי ביטוי בהימור, או נכון יותר בהעדרו. אם בעבר המלחמה העיקרית ניטשה על הצופים והמטרה הייתה חד משמעית – ניצחון בדעת הקהל. היום, מכוונים התותחים לעבר המפרסמים, ובקרב הזה, יותר משחשוב הניצחון, חשוב גודל ההפסד. במילים אחרות, זה לא הזמן ל"הכל או כלום", והימורים לא לוקחים בקזינו מושט בעין סערה.

קצה הקרחון של התופעה התגלה רק בשבוע שעבר, כאשר בערוץ 10 החליטו לשים את עוגן הרייטינג המרכזי לעונת החורף - העונה השניה של "הישרדות", מול ימי השידור של רשת. המסר במהלך היה כפול: מצד אחד, איתות לזכיינית החלשה כי שום דבר אינו בטוח, ומצד שני מסר לזכיינית החזקה קשת, כי זה לא הזמן למלחמות מיותרות, וכי בעוגה הדקיקה שנותרה "יש מקום לכולם". כך למעשה נוצר מצב אבוסרדי בו נעלמה התחרות. "בפועל, במעין הסכם שבשתיקה, כל זכיינית קבלה יום שידור מרכזי אחד להפעלת התותחים הכבדים, ולקהל השבוי לא נותר אלא לצפות במה שיש", מסביר גורם בתעשייה ומוסיף כי "בשורה התחתונה, אותה חלוקה כאילו מקרית, אינה מקרית בכלל".
 

לב אמיץ

בי ביי לתחרות. "כלבוטק" ו"הישרדות"
 בי ביי לתחרות. "כלבוטק" ו"הישרדות" 
 צילום: יח"צ רשת, ערוץ 10 
 
התופעה החדשה הזו אמנם התחדדה בעקבות המשבר הכלכלי, אך נישאת כבר מספר חודשים על הרוח הגבית הנעוצה במבנה הזכייניות של ערוץ 2, המחלק את השבוע לימים שונים לכל זכיינית - המצאה ישראלית מרתקת שמראש שוללת תחרות אפקטיבית על התוכן או מול המפרסמים. לכל אלו התווסף רק לפני שנה ערוץ 10 שעם השקת העונה הראשונה של "הישרדות", איים לראשונה להפר את הסדר הטלוויזיוני. ממצב דו ראשי של שתי זכייניות בולטות, ערוץ 10, בזכות הזיכיון המאפשר לו לשדר בכל ימי השבוע, הפך לתחרות ראויה. הפוטנציאל היה עצום אך איכשהוא בדרך, העסק נדפק.

"לא רבים זוכרים את הכותרות אחרי פרק ההשקה הראשון של העונה הראשונה של 'הישרדות'", אומר בכיר בערוץ 10, "אבל אי אפשר היה להימלט מול התבוסה ל'נולד לרקוד' בקרב הגדול שכולם ציפו לו". ואכן, קשה היה להתווכח עם 19.8% רייטינג ו-600 אלף צופים שנתנו את קולם וצפייתם ל"נולד לרקוד" והציבו אותו במקום השני בטבלה השבועית, לעומת 13.6% רייטינג ו-386 אלף צופים שהציבו את "הישרדות" במקום ה-16 בטבלה. את המשך ההיסטוריה הטלוויזיונית של "הישרדות", כבר רבים יותר זוכרים, זאת למרות שהודאות בניצחון המתוק של הערוץ דווקא על "נולד לרקוד" של קשת החזקה, הגיע רק אחרי לפחות שלושה שינויי שיבוץ, בהם גבר על מתחריו וקיבל מספיק ביטחון בעוצמת המותג שבידו. בשורה התחתונה, כבר אז, אומץ לב בשיבוץ לא היה מובן מאליו, אך המלחמה על הצופים והצגת אג'נדה שונה היתה חלק מהמלחמה.

מנגד, גורמים אחרים בזכייניות רואים את הדברים קצת אחרת. "השיבוץ של 'הישרדות' בעונה הנוכחית ביום שישי היתה דווקא ההימור הגדול מכולם", אומר בכיר בערוץ 10, "הכי פשוט היה מבחינתנו לשים אותה מול 'מלחמת העולמות' שהיה די ברור מלכתחילה שלא תהייה פצצת רייטינג, אבל בחרנו להחיות את רצועת השישי ולפנות את שאר השבוע לטובת תוכניות מוצלחות אחרות".
 
 

בעיניים עצומות

עוד אי תחרותי שעומד להעלם. מהדורות שישי
 עוד אי תחרותי שעומד להעלם. מהדורות שישי  
 צילום: יח"צ רשת, ערוץ 10 
 
כך או כך, גם להעדר תחרות בשיבוץ ישנם מחירים גם אם שונים, מדגישים בכירים אחרים. הדוגמא גם הפעם מגיעה משיבוץ "הישרדות" על ידי ערוץ 10 דווקא ביום שישי שנחשב קשה לעיכול ומלבד "ארץ נהדרת" עוד לא פוצחה הנוסחה לשבור בו שיאים. אותו שיבוץ שגרם למשחק הכיסאות הנוכחי. הסיבה להחלטת הערוץ, שלוותה בלא מעט גבות מורמות, הייתה על פי ההערכות פחד מעימות מול קשת, אבל התוצאה היתה ויתור אוטמאטי על ציבור שומרי המסורת, שאולי אינם מהווים את קהל היעד המרכזי של התוכנית, אך בהחלט לא אוהבים להרגיש מקופחים. אותו ציבור, שאינו מזוהה אוטמאטית עם ערכי התוכנית המשדרת תמונות חשופות ו"אינן הולמות", החל להשמיע את קולו כבר למחרת הידיעה על שיבוץ הישרדות ביום המנוחה שלו, והפיץ היא עצומה ויראלית המסתובבת ברשת וקוראת להעברת התוכנית מימי שישי לערב שבת. וכשבוחנים את נתוני הרייטינג של פרק ההדחה הראשון של התוכנית בעונה הנוכחית, עולה החשש שהם לא לבד.

אז עם מה נשארנו? ימי ראשון ושלישי של קשת, נכבשו עד השבוע האחרון על ידי "האח הגדול", העוגנים של רשת "משפחה חורגת" ו"כלבוטק", נותרו לאחר שיבוץ "הישרדות" נטולי תחרות אמיתית, ואפילו "שבוע סוף" שיכלה להציע ז'אנר אלטרנטיבי ל"הישרדות" בשישי, הועברה השבוע לשבת, מפחד אובדן הצופים, וכפי הנראה תרד בקרוב מפחד אויב אחר ששמו הוא "ארץ נהדרת". כל אלו עוד לפני שמגיעים לגזרת החדשות בשישי, שאם עד כה לפחות הם נתנו פייט, יאלצו בקרוב שלח ודרוקר לפנות את מקומם ועבור אף הם ליום אחר, בפרוגרמינג מחודש כמובן. למה להלחם על ליבו של הקהל בתכנים טובים ובהשקעות כשאפשר פשוט לשנות שיבוץ ולנצח בלי קרב?
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by