בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
לא מספיק 

לא מספיק

 
תעשייה |
 
אופיר בר-זהר, Themarker

תוכן שיווקי אסור, חריגות בשידור פרסומות, חורים של עשרות מיליוני שקלים והשיא: קבלו את תכנית התעודה-"גריז". דו"ח הרשות השנייה ל-2007 קובע חד משמעית כי הזכייניות לא עמדו במחויבותיהן. רשת: "הדו"ח אנאכרוניסטי". קשת: "אין מחלוקת לגבי ההוצאה האבסולוטית"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מככבת כתכנית תעודה. "המראה" עם אורנה דץ
 מככבת כתכנית תעודה. "המראה" עם אורנה דץ  
 צילום: יח"צ 
 
רגע לפני שהמסך יורד על 2008, דו"ח הרשות השנייה ל-2007 רואה סוף-סוף אור. לאחר לא מעט עיכובים, ככל הנראה בשל מחלוקות בין הרשות לזכייניות הטלוויזיה, אמור הדו"ח להתפרסם היום - לאחר שתוכנו יאושר במועצת הרשות.

עקשנות הזכייניות, שהביאה לדחיית הפרסום, כנראה השתלמה - לפחות בחלק מהמקרים. אחרת, קצת קשה להבין חלק מהחלטות מחברי הדו"ח, העוסק בין השאר בעמידת הזכייניות במחויבויותיהן להשקעה כספית בז'אנרים טלוויזיוניים שונים. מטיוטת הדו"ח עולה למשל, כי בחלקים העוסקים בהשקעה בתעודה "מככבות" תוכניות שיש להניח שאפילו הצופה הממוצע לא היה מסווג אותן כשייכות לז'אנר: "רוקדים עם כוכבים - הדרך אל הגמר" ו"כלבוטק" של רשת; "גיל חובב אוכל בדרכים" והאודישנים של "כוכב נולד" של קשת; ו"המראה" עם אורנה דץ מבית ערוץ 10. ואולם, גם אם מתעלמים מסיווגי תוכניות שעלולים להיות שנויים במחלקות, עם נתון אחד קשה להתווכח: על-פי הדו"ח, קיים פער של עשרות מיליוני שקלים בין הסכום שהושקע בפועל בסוגה עילית לבין זה שעליו התחייבו שלוש הזכייניות - קשת, רשת וערוץ 10.

רשת נמצאת בפער של 28.1 מיליון שקל ממחויבויותיה לאחר שהשקיעה 48.4 מיליון שקל בלבד בסוגה עילית, לעומת התחייבות של 77 מיליון שקל. זכיינית ערוץ 2 קשת במצב קצת יותר טוב - היא נמצאת בחוסר נמוך יותר של 19.6 מיליון שקל, לאחר שהשקיעה 77 מיליון שקל לעומת התחייבות של 96.6 מיליון שקל. גם ערוץ 10 לא עמד במחויבויותיו לאחר שהשקיע 29.4 מיליון שקל לעומת התחייבות של 51.2 מיליון שקל - פער של 21.8 מיליון שקל.

בדו"ח מצוין כי לאור היקף ההפרות שבוצעו על ידי שלוש הזכייניות המליץ מנכ"ל הרשות למועצה לקיים דיון בעניין ולהטיל סנקציות על בעלי הזיכיונות, זאת מעבר להחלטה כי הזכייניות יצטרכו להשלים את המחויבויות שבהן לא עמדו. ספק אם לאור אי-הצלחתה של הרשות השנייה לאכוף את הכללים בכל שנות הזיכיון וכן לאור רצונה להעניק לזכייניות הקלות משמעותיות בשימוע הרגולציה שפורסם על ידה באחרונה, אכן יושלמו כמה מחוסרים אלה.
 

האשימו את המונדיאל

 
כל שלוש הזכייניות מדווחות על השקעה גדולה יותר מזו שהוכרה להן בסופו של דבר - רשת הוציאה סכום של 53.4 מיליון שקל על סוגה עילית, אך 5 מיליון מהם לא הוכרו לה כי נחשבו "תוכניות מיוחדות" - כמו "קצרים", "גומרות הולכות" ו"גלגל החדשות". רשת היתה אמורה להשקיע סכום נוסף של כ-7 מיליון שקל בדרמה ובתעודה שנדחה מ-2006 בשל שידור המונדיאל. הזכיינית לא עמדה במחויבות זו.

קשת הוציאה 98.9 מיליון שקל על סוגה עילית, אך 21.9 מיליון מהם לא הוכרו, גם כאן בגלל הסייג שאמור להקפיד על השקעה בדרמה ובתעודה ולא בתוכניות הנחשבות ז'אנר מיוחד כמו "ארץ נהדרת" ו"רק בישראל". גם קשת היתה אמורה להוציא סכום נוסף של כ-7 מיליון שקל שנדחה מ-2006 בגין שידורי המונדיאל, אך לא עמדה במחויבות זו.

לפי הדו"ח, הסכום המחויב להוצאה ב-2007 חושב לפי צפי הכנסות, כאשר לאחר מכן עברו גם קשת וגם רשת את צפי הכנסות זה. לפיכך, רשת תצטרך להשלים מחויבות בתחום הסוגה העילית בסכום נוסף של 5.4 מיליון שקל ב-2009, בעוד שקשת תצטרך להשלים 18.5 מיליון שקל נוספים לאור הגידול בהכנסות 2007 לעומת הצפי.

לפי הדו"ח, ערוץ 10 הוציא 41.7 מיליון שקל על הפקה ורכישה של סוגה עילית, אך כאמור הוכר לו סכום של 29.4 מיליון שקל בלבד. בנוסף, מצוין בדו"ח כי הערוץ טוען שהוציא 20 מיליון שקל על תוכניות תעודה, אך רק 7.7 מיליון שקל מהוצאה זו הוכרו.
 

גריז כתוכנית תעודה

תעודה או לא? "גריז-התיעוד"
 תעודה או לא? "גריז-התיעוד" 
 צילום: יח"צ 
 
גם בתחום סדרות הדרמה, שעומד בלב הטענות של היוצרים לזכייניות ולרשות השנייה, לא עמדו הזכייניות במחויבויותיהן. קשת נמצאת בחוסר של 10.8 מיליון שקל בתחום זה, רשת בחוסר של 14.8 מיליון שקל וערוץ 10 בחוסר של 15.4 מיליון שקל. גם בתחום סרטי התעודה לא הגיעו הזכייניות לסכום שהיו אמורות להשקיע - רשת בחוסר של 1.4 מיליון שקל, קשת בחוסר של 700 אלף שקל וערוץ 10 חייב כמיליון שקל נוספים.

תחת הסיווג "תוכניות תעודה" ניתן היה למצוא גם ב-2007 כמה תוכניות שהצופים בהן לא היו מעניקים להן תואר זה, כאשר תחת קטגוריה זו ניתן למצוא תוכניות תחקירים, פרקים מיוחדים לסיכום תוכניות ריאליטי וכישרונות ומני פרומואים מורחבים.

בין תוכניות התעודה של רשת למשל, אפשר למצוא את "הדבר הגדול הבא - הדרך אל הגמר", "רוקדים עם כוכבים - הדרך אל הגמר", "מאחורי הדבר הגדול הבא", תוכנית שסקרה את המועמדות בתחרות מלכת היופי ו"גריז - התיעוד".

בין התוכניות שנחשבות תעודה בקשת ניתן למצוא את "גיל חובב אוכל בדרכים", תיעוד האודישנים של כוכב נולד, "מנגן ושר" - תוכנית על בועז מעודה, "עשר הכי" - מצעד המדרג אנשים בישראל לפי נושא (למשל מצעד העשירים בישראל) ו"מצעד האוכל הישראלי" עם גיל חובב. בין התוכניות שערוץ 10 סיווג כתעודה ניתן למצוא את "בלתי נתפס", "המראה" עם אורנה דץ, "דודו מחפש אהבה", "בעקבות ההשקעות של הכרישים" ו"שומר מסך עם אמנון לוי".
 
 

מפרסמים דגנים בתוכנית הבוקר

ילד הוכנס למכונת כביסה בפרסומת גלויה. "כישרון או כישלון"
 ילד הוכנס למכונת כביסה בפרסומת גלויה. "כישרון או כישלון"  
 צילום: יח"צ 
 
את הקנסות המשמעותיים ביותר בגין הפרות בשידור (כמו תוכן שיווקי מוגזם וחריגות מכללי שידור הפרסומות) קיבל ערוץ 10 - שעל-פי הדו"ח ביצע 31 הפרות. כך למשל, נקנס הערוץ ב-10 דקות פרסום משום ששידר את התוכנית "בלתי נתפס" שבו תפס קוסם קליע שנורה בפיו, כאשר הרשות השנייה חשבה שמדובר במעשה מסוכן ודרשה לא לשדר את התוכנית.

לעומת זאת, כשילד הוכנס למכונת כביסה בתוכנית "כישרון או כישלון" של קשת, קיבלה הזכיינית התראה בלבד מצד הרשות. בסך הכל נקנס ערוץ 10 ביותר משעה של זמן אוויר. חלק מהחלטות הרשות נמצאות בשלב הערעור.

בין 20 ההפרות שנרשמו לזכיינית קשת ניתן למצוא מתן חשיפה פרסומית מוגזמת לדגנים פיטנס בתוכנית הבוקר, שידור פרסומת למגה גלופלקס בכיכוב עידו תדמור בתוכנית "נולד לרקוד" בעת ששפט בתחרות וכן מתן חשיפה מוגזמת למותגים בהם טובורג וסלקום . הזכיינית נקנסה בכ-22 דקות זמן אוויר. גם חלק גדול מהחלטות אלה נמצאות בהליך ערר, וייתכן כי יעברו כמה שנים עד שהזכיינית תיקנס בזמן אוויר נוסף.

לרשת נרשם מספר ההפרות הקטן ביותר - שמונה הפרות בלבד - והיא גם ניקנסה בזמן האוויר הקצר ביותר - כרבע שעה. לחברת החדשות של ערוץ 2 נרשמו שלוש הפרות - מתן חשיפה מוגזמת לגלובס במהדורה הכלכלית, מחסור בכתוביות בעברית ומחסור בתרגום לרוסית. ואולם מכיוון שחברת החדשות לא מוכרת דקות פרסום, ניתנו לה התראות בלבד. הדבר נכון גם בנוגע לשתי הפרות שנרשמו לחברת החדשות של ערוץ 10. באופן מפתיע, לא נרשמה שום הפרה בתחום עוצמת השמע בזמן שידור הפרסומות.
 

חמש הפרות לרדיו

הכנסותיהן של 14 תחנות הרדיו האזורי עלו ב-2007 ב-7% והסתכמו ב-127 מיליון שקל. לפי הדו"ח, הרווח התפעולי הממוצע של תחנה אזורית ב-2006 היה מיליון שקל, והרווח הנקי היה 800 אלף שקל. חמש הפרות בלבד נרשמו בשידורי הרדיו האזורי ב-2007 - שתיים מהן בשל פרסומת אגב, שתיים בשל אי-התאמת תוכן התוכנית לזמן שידורה והפרה אחת בשל פגיעה בשם טוב או בפרטיות.

מרשת נמסר בתגובה: "דו"ח הרשות השנייה ל-2007 הוא אנכרוניסטי, שייך לזמנים אחרים ומוכיח שוב כי ההגדרות ודרך חישוב הז'אנרים אינם רלבווטיים יותר לעשייה של טלוויזיה בת זמננו. הנקודה הזאת מובנת לשמחתנו גם ברשות השנייה, שבימים אלה עורכת שימוע על רפורמה אפשרית בכללים. לאור המשבר הכלכלי הפוקד את התעשייה, רצוי וראוי שהגורמים המעורבים בשוק יאמצו במהרה דרכים חדשות הנשענות על מתווה ההבנות שגובשו בין רשת והיוצרים לפני חודשים ספורים. מתווה היוצרים התייחס גם לשנת הדו"ח המדובר ואם היה מאושר ומיושם, כל הדו"ח היה מתייתר".

מקשת נמסר בתגובה: "קשת השקיעה 98.9 מיליון שקל בסוגה עילית ב-2007, 2 מיליון שקל יותר מכפי שהתחייבה במכרז. גם ב-2007 היו לקשת חילוקי דעות מול הרשות בנוגע לפרשנויות של תת-הגדרות בתוך הסוגה, אך אין מחלוקת לגבי ההוצאה האבסולוטית של קשת בז'אנר העליון והשקעתה ביצירה ובתעשיית הטלוויזיה".

עוד בתעשייה
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by