בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
מצלצלים על הצופים 

מצלצלים על הצופים

 
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

גם ב-2007 השקיעו הזכייניות בסוגה עלית הרבה פחות ממה שהתחייבו לו בתנאי המכרז. מה כן קבלנו? הרבה ריאליטי ומצלצלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סוג של סוגה עלית. "צלצול הכסף"
 סוג של סוגה עלית. "צלצול הכסף" 
 צילום: צילום מסך, ערוץ 2 
 
דו"ח הרשות השנייה עתיד להתפרסם רק בשבוע הבא אך על פי טיוטת הדו"ח שכבר פורסמה ניתן לראות שגם ב-2007 הזכייניות לא עמדו במחויבויותיהן כלפי הציבור בנושא איכות השידורים, כפי שהן אמורות לעשות על פי תנאי מכרז הזיכיון להפעלת הערוצים.

על פי הנתונים הראשוניים עולה כי מי שנמצאת בפיגור הגדול ביותר היא הזכיינית רשת שנמצאת בפער של 28.1 מיליון שקל ממה שהיתה אמורה להשקיע בהפקות מקור ודרמות ייחודיות, המכונות גם ז'אנר סוגה עלית. רשת השקיעה 48.4 מיליון שקל בלבד בז'אנר העליון לעומת התחייבות של 77 מיליון שקל. זכיינית ערוץ 2 קשת לעומתה, נמצאת במצב קצת יותר טוב כאשר החוסר שלה נע סביב ה-19.6 מיליון שקל, לאחר שהשקיעה 77 מיליון שקל לעומת התחייבות של 96.6 מיליון שקל. גם ערוץ 10 לא עמד במחויבויותיו לאחר שהשקיע 29.4 מיליון שקל לעומת התחייבות של 51.2 מיליון שקל – פער של 21.8 מיליון שקל.
 

גומרות הולכות בפריפריה

ויש גם עלית שעלתה רק בסוף 2007. "עבודה ערבית"
 ויש גם עלית שעלתה רק בסוף 2007. "עבודה ערבית" 
 צילום: קשת 
 
מי שמשווה את הדו"ח לקודמו מ-2006 מגלה שהמצב נשאר דומה. גם אז קשת, רשת וערוץ 10 לא עמדו במלוא המחויבויות שלהן לשידורי איכות ונשארו חייבות לצופים עשרות שעות של דרמה ותעודה. קשת הוציאה באותה שנה על סוגה עלית רק 66 מיליון שקל במקום 89.4 מיליון ורשת השקיעה בסוגה עלית 45.1 מיליון שקלים במקום 64.2 מיליון שקל.

בדו"ח הקודם עלתה בכובד משקלה שאלת ההגדרות למהי סוגה עלית כאשר נמצא כי משום מה "כוכב נולד-האודישנים" ו"רוקדים עם כוכבים – 24 שעות לפני הגמר" הפכו בין לילה ל"סרטי תעודה ולתוכניות דעת ותרבות". כך גם "גומרות הולכות" שזכתה לכסת"ח מבריק בדמות "תוכנית פריפריה". התוכנית "גריל" לעומתה וכך גם "כלבוטק", "ארץ נהדרת" ו"יצאת צדיק" נהנו מהגדרות תמוהות של תכניות דוקו והעשרת דעת.

הזכייניות, כרגיל, התהדרו בנפח השקעה גדול, והאשימו את הרשות בנוקשות ובהתעקשות על הגדרות ז’אנרים שלא לרוחן. רשת טענה אז כי הרשות "כבולה בכבלי עבר", ודרשה כי "הסמכות הקובעת לגבי תכנים, סיווגם והגדרתם יהיו בידי העורך הראשי" שלה. קשת וערוץ 10 באו בתלונות דומות ודרשו מרחב תנועה גדול יותר סביב הגדרת הז'אנרים. "תקבעו לנו כמה פחממות וכמה ויטמינים אתם רוצים", אמרו שם, "ואנחנו נדאג לתפריט יומי מזין. רק אל תכנסו לנו לתוך כל ארוחה".
 

בובליל במקום שילון

 
אולם, עם כל התלונות, הדו"ח הקודם, עוד היה נסבל. ערוץ 10 עמד לראשונה במחויבותו להוצאות ההפקה והרכישה של תוכניות (אם כי חרג ברכש תוכניות מגורם אחד), רשת עמדה במכסת ההפקה המקומית, בשיעור ההפקות הקנויות, ובמכסת השידורים החוזרים מכלל שידוריה – אך לא עמדה ברבות מהתחייבויותיה בנושאי גיוון תרבותי, וקשת, מצידה, עמדה בכל התחייבויותיה בנושאי גיוון תרבותי – אך לא עמדה במכסת ההפקה המקומית ולא בשיעור ההפקות הקנויות. בנושא השידורים החוזרים, כולן נענשו ונקנסו ומיותר לומר שהשקיעו פחות מהנדרש בקולנוע הישראלי.

ואיך התחיל רעיון הסוגה עלית? בשלהי מכרז ערוץ 2 הקודם, ערב הכנת המכרז החדש, הרשות השנייה נתפסה כגוף רגולטורי חזק והיתה בשיא כוחה, שכידוע מאז דעך. הסיבה המרכזית לכך היתה החיזור והבטחות השווא שהעניקו לה נציגי הקבוצות המתחרות במכרז. באותה תקופה שלט על המרקע טרנד הטוק שואו ותוכניות השעשועונים, והרשות בקשה לתרגם את כוחה אל מול הזכייניות למציאות חוקית בה ינתן נפח חובה לתוכניות מעשירות ואיכותיות. מאז כידוע, דן שילון הוחלף במצלצלים וארז טל עבר מגלגל המזל לבית האח הגדול. הרשות השניה אמנם קבעה תנאים נוקשים לשידור אולם הבעיה התגלגלה לעבר אכיפתם.

רק במהלך 2008 הושג הסכם בין זכייניות ערוץ 2 לבין היוצרים, שטרם מומש, במסגרתו יפחיתו ב-5% את ההוצאה על סוגה עילית, אך פחות תוכניות יוכרו בז'אנר. היוצרים התפשרו כדי שפחות תוכניות "יתחזו" לסוגה עילית, בעוד שלמעשה הן תוכניות בידור. כך לדוגמא תוכניות כמו "בולדוזר", "תעשיית היופי", "אמא מחליפה" או "ריטה מדברת על הכל", לא יוכרו עוד כתוכניות מז'אנר עליון. ומנגד כאמור, חובת ההוצאה של הזכייניות לסוגה עלית (דרמה וסרטי תעודה) ירדה ל-18% מההוצאה השנתית של כל זכיין לשידורים, לעומת 23% כפי שמחויבויות זכייניות ערוץ 2 על פי המכרז.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by