בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
עודד מנשה מטוקבק? 
 
 חצי המנשה? קולה של `מה קורה``    צילום: רפי דלויה    
תקשורת |
 
דוד ורטהיים

אייטם חגיגי של תוכנית הטלוויזיה 'מה קורה', הציג ידיעה על עודד מנשה מאתר אייס. הטוקבקים הודבקו מאתר אחר. קופי פייסט גרסת בר גפן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה שעניין אתכם היום? בר גפן
 מה שעניין אתכם היום? בר גפן 
 צילום: רפי דלויה 
 
תוכנית הטלוויזיה המצליחה 'מה קורה' התעלתה על עצמה. האם התוכנית המתיימרת לתת לצופים מבט פנורמי על "כל מה שקרה היום ברשת", או על "מה שמעניין אתכם הגולשים", עושה את עבודתה נאמנה?

במהלך שלושת חודשי שידורה, הספיקה 'מה - קורה' שנדדה מרצועה לרצועה, להתיידד עם העם, להשיג נתוני צפייה יפים ולספק לכאורה ערך חדשותי לצופיה. אפילו העובדה שבמקרים רבים הופכת התוכנית למכונת יחסי ציבור משומנת עבור תוכניות שונות שמעלה הזכיינית, עוברת בשתיקה, אולי משום ההבנה שכגוף מסחרי, מדובר במעשה לגיטימי מצידה, במיוחד בעידן תחרות קשה בין גופי השידור. כך גם במקרים של ברירת אייטמים מגורמים ברשת, המקבלים ביטוי בתוכנית ללא הסבר ברור, לעומת אחרים שלא. במקרה זה הכלל הקובע כי "כשכולם מקטרים סימן שהעבודה נעשית טוב", עשוי להיות תקף.

אולם, לפני מספר ימים או ליתר דיוק ב-30.11, ניכר כי מעבר לשיקולי הפופולאריות/טראפיק/כמות טוקבקים/עניין ציבורי שמפעילים הוגי ועורכי התוכנית, מתקיימים גם שיקולים נוספים. כוכב האייטם שהופיע באותה תוכנית לילה של לינוי בר גפן, הוא לא פחות מאשר חלילן הילדים עודד מנשה, שקיבל על עצמו את הנחיית תוכנית הרדיו הפופולארית "קולה של אמא". אייטם חביב לכל הדעות, לפחות בכל הנוגע לחדשות מתחום הבידור. הקרדיט לפרסום הכתבה ניתן לאתר "אייס", שעל גולשיו נמנים אנשי תקשורת, פרסום ומדיה (ברנז'ה), תחת הכותרת "עודד אמר למסור ד"שים - מגיש חדש ל’קולה של אמא’". הכתבה פורסמה ב- 14.08 ביום שידור התוכנית.
 

קופי פייסט לטוקבק שלא היה

טוקבק באייס? לא עודד מנשה
 טוקבק באייס? לא עודד מנשה  
 צילום: צילום מסך 
 
על פי גורמים בהפקת התוכנית, שיקול הדעת לגבי אייטמים ומקורות הצפייה בהם מגוונים ועשויים להשתנות. במקרים מסוימים, של אייטם המפורסם במקביל במספר מקומות או בקומוניקט, אומרים אותם גורמים, ישנו גם שיקול הראשוניות. האם זה היה השיקול שהנחה הפעם את הפקת התוכנית? מתברר שאותה ידיעה פורסמה כשעה לפני כן (ליתר דיוק ב-13.11) על ידי אתר Themarker, תחת הכותרת: "המנחה החדש של קולה של אמא: עודד מנשה", וכן בהפרשים שונים של דקות ספורות באתרים נוספים ברשת. חיפוש מהיר בגוגל, נותן את הרשימה המלאה. קומוניקט, כבר אמרנו?

זאת ועוד. במהלך התוכנית בוחנת בר גפן את גלילת הטוקבקים הידועה, הנותנת בדרך כלל משנה תוקף לפופולאריות הידיעה. ברוב המקרים היא אף נעצרת על מספר טוקבקים ומקריאה את הבולטים בהם. אולם מי שגולש באתר "אייס" המדובר, בוודאי יודע שאפליקצית הטוקבקים הורדה כבר לפני מספר שנים משימוש, וכיום אין באתר כלל אפשרות לטקבק. האם מדובר בעבודת קופי פייסט מאתרים אחרים? ובמילים אחרות, האם ככה צריכות להראות חדשות, גם אם הן חדשות הגולשים?

מקשת נמסר כי "בתוכנית מה קורה מובאים הסיפורים הכי מעניינים, פופולאריים ומטוקבקים ברשת, בארץ ובעולם, תוך מתן קרדיט לאתרים באופן תדיר".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by