בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
מחשיכים מסך? 
 
 הולכים למכרז? ורשבסקי ואטיאס    צילום: אילוסטרציה, יוסי צבקר    
תעשייה |
 
אופיר בר-זהר, Themarker

שלילת הזיכיון של ערוץ 10: הרשות תגלגל את ההחלטה על הארכת הזיכיון לשר התקשורת ותבקש דחייה עד מארס. במידה שיסרב לדחייה - יילקח זיכיון השידור, מה שיביא לפיטורי מאות עובדים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עד כה, לא לקח על עצמו את הנושא. אטיאס
 עד כה, לא לקח על עצמו את הנושא. אטיאס 
 צילום: קובי קנטור 
 
מועצת הרשות השנייה מגלגלת את ההחלטה בעניין הארכת זיכיונו של ערוץ 10 בשנתיים לשר התקשורת, אריאל אטיאס. המועצה תבקש מאטיאס ארכה עד ל-1 במארס 2009 לקבלת ההחלטה בנושא הארכת זיכיון ערוץ 10, למרות שלפי תקנות, שנקבעו בישיבת ועדת הכלכלה לפני מספר חודשים, נקבע כי התאריך האחרון להארכת הזיכיון בשנתיים יחול ב-1 בדצמבר 2008.

הרשות מציינת בהודעתה כי היא "רואה כנר לרגליה את ההגנה על תעשיית היצירה המקורית בישראל העוברת טלטלה בימים אלה. המועצה סבורה כי יש הכרח להבטיח את המשך היצירה המקורית שמהווה נדבך מרכזי וחיוני בעיצוב התרבות והמפרנסת מאות משפחות", ולפיכך מבקשת מהשר ארכה בקבלת ההחלטה. מאחר וערוץ 10 לא שילם את חובותיו המסתכמים ב-100 מיליון שקל (40 מיליון שקל בגין חובות דמי זיכיון, תמלוגים והשקעה בקולנוע; 60 מיליון שקל חובות בתחום התוכן, א"ב), לא ניתן היה לקבל כעת החלטה על הארכת זיכיונו בשנתיים, ומועצת הרשות מציינת כי היא "מקווה כי דחיית ההחלטה תאפשר ל"ישראל 10" פרק זמן מתאים להיערך להצגת מתווה למועצה אשר יענה על דרישות החוק ויאפשר הארכת זיכיונה". זיכיונו של הערוץ עתיד לפוג בינואר 2010 ובמידה והחלטה לגביו תיפול רק במארס, הדבר ישאיר פחות משנה עבור הליך המכרז לבחירת זכיין חדש אם יידרש כזה.
 

המשבר הכלכלי שינה את התמונה

 
החלטה של דחייה טובה לשני הצדדים – ערוץ 10 לא שילם את חובותיו המיידיים בסך 26 מיליון שקל בגין דמי זיכיון ותמלוגים, ולפיכך אין אפשרות חוקית להאריך את זיכיונו. גם הרשות מעוניינת בדחייה מאותן הסיבות – אין באפשרותה להחליט על הארכת זיכיון כל עוד הערוץ לא שילם חובותיו, ויציאה למכרז חדש בשלב זה ובתקופה של משבר כלכלי נראית בעייתית מאוד, בין השאר בגלל סברות בשוק שגורסות כי לא יימצא שום גורם שירצה להתחרות במכרז על הערוץ, וחשש כי במקרה של יציאה למכרז יחשיך ערוץ 10 את המסך – דבר שיביא לפיטורי מאות עובדים.

שני הצדדים – ערוץ 10 והרשות השנייה – ביקשו את חסותו והתערבותו של אטיאס בעניין לאחרונה. ערוץ 10 שלח הבוקר (אתמול לעיתון) מכתב בו הוא מבקש מאטיאס לאפשר דחייה בהחלטה (מכתב דומה נשלח גם למשרד האוצר ולרשות השנייה, א"ב). גם ברשות השנייה נעשו פניות לאטיאס על מנת שיתערב בהחלטה. ואולם עד כה אטיאס לא לקח על עצמו את הנושא, ואולם בלשכת השר גורסים כי מדובר בהחלטה שצריכה להתקבל על ידי מועצת הרשות השנייה ולא על ידי השר. כעת מעבירה הרשות את תפוח האדמה הלוהט לכיוונו של השר, כאשר אם יחליט שהוא לא מאשר דחיית ההחלטה המשמעות היא שאחריות אי-הארכת זיכיונו של ערוץ 10 תגולגל לפתחו. במידה והשר יקבל החלטה לאפשר קבלת החלטה עד מארס, הבחירות שיתרחשו בפברואר קובעות כי לא הוא יהיה זה שיצטרך להתמודד עם העניין במידה והערוץ עדיין לא יגיע להסדר לפיו ישלם חובו.

מערוץ 10 נמסר בתגובה כי "בנסיבות הקיימות החלטת הרשות היא מחויבת המציאות".
 

בינתיים: מקפיאים עוד תוכניות

יבחן מחדש צילומי עונות. "היפה והחנון"
 יבחן מחדש צילומי עונות. "היפה והחנון" 
 צילום: יסי צבקר 
 
מוקדם יותר, פנה ערוץ 10 במכתב למועצת הרשות השנייה וביקש לדחות את הדיון שעתיד להתקיים היום בעניינו, ולהכריע האם יוארך זיכיון הערוץ בשנתיים נוספות. ברשות השנייה מסרבים לדחות את הישיבה, ויו"ר הרשות, נורית דאבוש, אמרה בעניין כי "ישיבת המועצה מתקיימת כמתוכנן".

לפי ההחלטה שהתקבלה בוועדת הכלכלה לפני כמה חודשים, חייבת מועצת הרשות להכריע עד ל-1 בדצמבר - יום שני הקרוב - בשאלה האם להאריך את זיכיונו של ערוץ 10 בשנתיים נוספות, או לצאת למכרז חדש. הערוץ והרשות כבר הגיעו להסדר, לפיו בעלי המניות בערוץ יעמידו לטובתו את הסכומים הנדרשים לכיסוי החובות. אולם המשבר הכלכלי שינה את התמונה וכעת מעוניין הערוץ שיפחיתו את חובותיו, המסתכמים ב-100 מיליון שקל (כ-40 מיליון עבור דמי זיכיון, תמלוגים והשקעה בקולנוע, 60 מיליון עבור השקעה בתוכן). מערוץ 10 טרם נמסרה תגובה.

בתוך כך, הודיע היום ערוץ 10 כי החליט לבחון מחדש את צילומי חלק מהתוכניות שמתוכננות לשידור בסוף 2009. בין התוכניות הנדונות: העונות החדשות של "לרדת בגדול", "היפה והחנון", "מחפשים אהבה" ו"האמת העירומה", השעשועון "Wipe Out", וסדרת הדרמה "נשות השפים". מהערוץ נמסר עוד כי לוח שידורי החורף של הערוץ שהוצג לאחרונה לא ייפגע וישודר במלואו. הערוץ מחכה להחלטה בעניינו שצפויה להתקבל היום בנוגע להארכת זיכיונו. אם לא יוארך הזיכיון, יש חשש כי הערוץ לא יהיה מעוניין לשדר עוד בשאר תקופת הזיכיון.

עוד בתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by