בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
החזית העממית 
ראש הממשלה הבלתי נראית 
 
 ציפי לבני. ראש ממשלה בריבוע    צילום: עידו קינן, cc-by-sa    
החזית העממית |
 
דורון פישלר

ש"ס גונבים (סיסמאות), לבני נעלמת (במודעות) ומגיבים בתשלום עושים פארודיות על עצמם. מערכת הבחירות במדיה - שבוע ראשון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ב-10 בפברואר 2009 ישראל תלך לבחירות. בדמוקרטיה הרוב קובע, והתקשורת והפרסום קובעים לרוב איך לקבוע. החזית העממית עוקבת אחרי ארועי הבחירות - במדיה, בפרסום ובתקשורת, ותראה לכם את המסרים שמאחורי המסרים והמחשבה שמתחת לתעמולה. בסופו של דבר ייצא מכל זה ראש ממשלה חדש.
 

ציפי לבני, המועמדת הבלתי נראית

ציפי לבני היתה חלוצת שלטי החוצות בבחירות האלה. עוד לפני שהמפלגות האחרות שכרו משרד פרסום והחליטו על סיסמה ("עבודה זה לפראיירים"? "אנחנו לא צריכים ביבי"?), ציפי ליבני כבר התנוססה על שלטי חוצות ברחבי הארץ, לצד הסיסמה "מה שטוב למדינה", שכדרכן של סיסמאות פוליטיות לא אומרת כלום.

שלטי החוצות האלה הרימו כמה גבות, ובצדק. קודם כל, התמונה: זאת התמונה הכי טובה של לבני שהצלחתם למצוא? תמונה לא מחמיאה, שלא עברה ניקוי פוטושופי, חתוכה באופן תמוה כך שהשער של לבני נשאר בחוץ? תמונה שבה לבני לא מסתכלת לנו בעיניים אלא פוזלת הצידה? והיא באמת היתה חייבת להיות תחומה ותקועה בתוך ריבוע? האם המסר הוא "צריך ראש ממשלה מרובע"?
 
 
בבני ברק, ובשכונות מסוימות בירושלים, אין בעיה כזו. הגירסה של המודעה שתלויה בערים אלה לא כוללת את תמונתה של ציפי לבני בכלל. הסיבה ידועה: בעולם החרדי נשים הן הרי בלתי נראותת. תמונת ראש של אישה – לבושה או ערומה, מבוגרת או ילדה, צנועה או פרוצה - מעוררת בהם יצר-רע בלתי נשלט וחמור, שהם יכולים לפרוק אך ורק בהשחתת השלט, דבר שקורה בלי שום יוצא מהכלל לכל שלט שמציג אישה באותן שכונות. למטה לבני היו שתי ברירות: להציב שלטים עם תמונה ולהתמודד עם השחתתם הודאית (או להציב עליהם שמירה יומם ולילה), או לוותר מראש, ולהוריד את פניה של לבני מהשלט. הם בחרו באפשרות השניה. לבני, מיס לא-נכנעת-לחרדים, נכנעה לחרדים מראש.

מצד שני, זה לא ממש הוגן – ביבי וברק היו עושים בדיוק אותו הדבר. רק שהם לא צריכים. הם לא אישה.
 

לא, ש"ס לא יכולים

הסלוגן החדש והמקורי של ש"ס
 הסלוגן החדש והמקורי של ש"ס   
כולם, אבל כולם, רוצים להיות אובמה בבחירות האלה. גם, ובעיקר, אם אין להם שום דמיון שהוא לנשיא-הנכנס האמריקאי. ובשם האובמיות, המועמדים לוקחים, שואלים וגונבים את כל מה שאפשר מהקמפיין הכל כך מצליח של אובמה, ולא משנה מה המסר שגניבה כזאת תשדר לבוחרים. אחרי שביבי העתיק את אתר האינטרנט שלו מזה של אובמה, ש"ס – ש"ס, מכל המפלגות בעולם! – החליטו לרוץ לבחירות עם הסיסמה הכה מקורית: "כן, אנחנו יכולים!". ובכן, כן. סיסמה אלטרנטיבית: "לא, אין לנו בושה".
 

מיומנו של מגיב בתשלום המתחזה למגיב בתשלום

האיש שמתחזה למגיב בתשלום הוא בלי ספק מגיב בתשלום
 האיש שמתחזה למגיב בתשלום הוא בלי ספק מגיב בתשלום 
 צילום: צילום מסך Ynet 
 
מכונת הטוקבקיסטים המגויסים של המועמדים השונים כבר עובדת בשיא המרץ - או ליתר דיוק, בשיא הליכוד. ידיעות על הבחירות ב-ynet ו-וואלה מלאות, כמובן, בטוקבקים, שרבים מהם נושאים סימנים ברורים של הודעות-מטעם, החוזרות שוב ושוב על המנטרות היומיות. הקול (המגויס) הדומיננטי ביותר בטוקבקים הוא בלי ספק הקול של תומכי ביבי, והקמפיין שלו, מתברר, הוא גם המשוכלל ביותר, ולא מסתפק בטוקבקים סתם שיספרו לנו שוב שקדימה מושחתת.

קמפיין ביבי פצח גם במין מיני-קמפיין, פוסט-מודרניסטי, פוסט-טוקבקיסטי: מבקרים בוואינט נתקלים שוב ושוב בטוקבקים של "אביתר המגיב בתשלום", שנכנס מראש, בדפנסיביות ובכובע בוער, דווקא במגיבים-בתשלום של קדימה (על אף שכאמור, מדובר בזן נדיר יחסית לעומת מגיבי ביבי). "אביתר המגיב בתשלום" טוען שהוא מגיב בתשלום מטעם קדימה, ומספר על המסרים שביקשו ממנו להעביר - כשתמיד נדחף לתמונה איזה "אח שלי/שכן שלי" שמספר לו עד כמה ביבי למעשה טוב יותר, מקסים יותר וחתיך יותר. כל זה בטמטום מעושה ותוך ניסיונות נואשים להצחיק ("ביקשו שנדגיש את הכוונה של ליבני לחוקק חוק שנקרא חוק ברית הזוגיות כי היא לא כמו הדתיים המשוגעים האלה... אבל לא נראה לי הגיוני שהדתיים שליבני כל כך רצתה היו מתנגדים שיעשו לאנשים ברית רק בגלל שזה בזוגות"). אין מועמדים אחרים אצל מגיב-בתשלום: יש רק ליבני (הטועה) וביבי (הצודק). ומכיוון שזה בזבוז להוציא יצירות כאלה על טוקבקים בלבד, מגיב-בתשלום מפרסם את הגיגיו במספר אתרים, וגם פתח לעצמו בלוג בתפוז, שמרכז את טיקבוקיו.

האיש שמתחזה למגיב בתשלום הוא בלי ספק מגיב בתשלום, מטעם ביבי כמובן. אבל ההפוך-על-הפוך-על-הפוך שלו עלול להיות קצת יותר מדי הפוך. המגיב בתשלום צריך לזכור שהוא נמצא בטוקבקלנד, מקום שבו אמירה כמו "ליבני תיתן את ירושלים לארבים סמחו עלי בדוקקקקקקקקקקק" מתקבלת כתרומה לגיטימית לדיון. תיחכום זה לא בדיוק הצד החזק של שוכני העולם הזה. אולי עדיף לרדת מכל הפוסט-מודרניזם הזה ולחזור למסרים פשוטים יותר, שכולנו נבין. עדיין לא שמעתי מספיק פעמים היום שקדימה מושחתת.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by