בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פרסום ושיווק 
היד הנעלמה 
 
 על פי התוצאות, לא ברור מי מפרנס את תעשיית הפורנו המשגשגת. מחקר ``העיתד הדיגיטלי``    צילום: אילוסטרציה גטי    
פרסום ושיווק |
 
מעיין כהן, Themarker

מחקר מקיף, שסקר הרגלי שימוש באינטרנט ב-13 מדינות, מגלה כי הישראלי מעדיף לעמוד בתור מאשר לשלם חשבונות אונליין, לקנות בחנות ולא באתרי הקניות ולקרוא חדשות באופן אובססיבי. פורנו? זו כבר שאלה אחרת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך השפיע האינטרנט על חיי החברה של הגולש הישראלי לעומת הבריטי? כמה שעות מקדיש הגולש הישראלי לצפייה בטלוויזיה לעומת עמיתו האמריקאי או הסיני? ובאיזו מדינה שיעור הגלישה באתרי סקס הוא הגבוה ביותר?

מחקר הנושא את השם "העתיד הדיגיטלי" מספק מענה לשאלות אלה ולעוד רבות אחרות. המחקר התקיים ב-13 מדינות במקביל באמצעות גופים אקדמיים שונים, ומרוכז על-ידי החוקר ג'ף קול מאוניברסיטת דרום קליפורניה. בראשונה מאז החל הפרויקט, ב-1999, נכללת בו גם ישראל. את הפעילות המקומית ריכז המרכז לחקר הפסיכולוגיה של האינטרנט, הפועל במסגרת בית הספר סמי עופר לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה. המחקר מתפרסם היום בכל העולם, וממצאיו מובאים כאן בהרחבה ובאופן בלעדי.
 

ישראל במקום החמישי בגלישה

 
שיעור המשתמשים באינטרנט בישראל הוא 67% (בקרב גילאי 18 ויותר) - נתון המציב אותה במקום החמישי מבין המדינות הנסקרות. את המקום הראשון חולקות ניו זילנד וקנדה, עם שיעור גולשים של 77%.

בהתפלגות בין מינים אפשר לראות כי בישראל, כמו ברוב המדינות הנבדקות, גברים משתמשים באינטרנט יותר מנשים - 71% גברים לעומת 64% נשים. לעומת זאת, בארה"ב ובשוודיה מספר הגולשות גבוה ממספר הגולשים.

מהתפלגות על-פי גילאים אפשר לראות כי משתמשי האינטרנט ה"כבדים" ביותר בכל המדינות הם מקרב קבוצת הגיל 18-24. בני נוער בגילאי 12-14 נבדקו בנפרד, ו-100% מהם בבריטניה משתמשים באינטרנט. ישראל ממוקמת במקום השני עם 98% משתמשים מקרב קבוצת גיל זו, לעומת 88% בארה"ב ו-76% בלבד בסינגפור.

בשימוש בקרב בני 65 ויותר מובילה קנדה עם 45%. בישראל שיעור המשתמשים בקבוצת גיל זו הוא 34% ובהונגריה 5% בלבד.
 

אין לי זמן לאינטרנט

 
מדוע לגלוש באינטרנט? אפשר לחשוב על סיבות רבות, אך הנימוקים לאי-שימוש משתנים ממדינה למדינה. בישראל, כמו באוסטרליה, קנדה, סין, הונגריה וניו זילנד, הסיבה העיקרית להתנזרות מאינטרנט היא "לא מעניין או לא שימושי" - כך השיבו 33% מהנשאלים.

הסיבה השנייה, שצוינה על-ידי 25% מהנשאלים בישראל, היתה חוסר זמן, ובמקום השלישי צוינו היעדר מחשב או חיבור לאינטרנט (20%). סיבה זו היא ההסבר העיקרי לאי-שימוש באינטרנט בארה"ב (39%), בשוודיה (45%) ובצ'כיה (40%). עם זאת, רק 7% מהנשאלים בארה"ב טענו כי הסיבה שהם לא גולשים באינטרנט היא משום שהוא "יקר מדי".

בסינגפור, לעומת זאת, הסיבה העיקרית לאי-שימוש באינטרנט היא "לא יודע כיצד להשתמש / מבולבל על-ידי טכנולוגיה", שצוינה על-ידי 44%. למרות זאת (או אולי דווקא בגלל), סינגפור מובילה באופן מובהק על שאר המדינות במספר השעות השבועי שבהן מבלה הגולש באינטרנט מהבית - 15.2 שעות בממוצע.

במקום השני ממוקמת מקאו עם 11.2 שעות גלישה בממוצע בשבוע, ובמקום השלישי - בריטניה עם 10.6 שעות. בישראל מסתפקים ב-8.3 שעות בממוצע, מה שמדרג אותה במקום השביעי ברשימה זו. במקום האחרון מדורגת סין עם 2.3 שעות בממוצע בשבוע.

בנוגע לגלישה מחוץ לבית באמצעות מחשבים ניידים או טלפונים סלולריים, מסתבר כי השוודים הם הניידים ביותר, ובפער גדול: 74% מהנשאלים בשוודיה גולשים באינטרנט באמצעות מחשב נייד או טלפון סלולרי, לעומת 44% בארה"ב ו-32% בסינגפור ובקנדה. בישראל שיעור הגולשים ממכשירים ניידים הוא 28%.
 
 

סחר אלקטרוני: הישראלים חוששים

בקטגוריית הסחר האלקטרוני מובילים, כצפוי, האמריקאים. הגולש האמריקאי מבצע בממוצע שלוש רכישות מקוונות בחודש - של מוצר או שירות. במקום השני ניצבת מקאו עם 2.3 רכישות מקוונות בחודש. ישראל ממוקמת ברשימה זו בין האחרונות, עם 0.6 רכישות בממוצע, כמו בצ'כיה.

מספר הרכישות הנמוך ביותר מתבצע בהונגריה - 0.2 בממוצע בחודש. ישראל אמנם קטנה פיסית, והמרחקים בין התושבים לקניון הקרוב אינם גדולים כמו בארה"ב, אך זו אינה הסיבה היחידה להיקף הרכישות המקוונות הנמוך יחסית. לתשומת לבם של אתרי הסחר: הישראלים חוששים מאוד מדליפת פרטי כרטיס האשראי שלהם.

בתשובה לשאלה "כמה אתה מודאג בקשר לביטחון פרטי כרטיס האשראי שלך אם או כאשר אתה רוכש משהו באינטרנט?" ענו 41% מהגולשים בישראל כי הם "מודאגים באופן קיצוני" (30% .(Extremely concerned ציינו כי אינם מודאגים כלל, ו-29% ציינו כי הם מודאגים במידה מסוימת.

בסין, לשם השוואה, רק 7% ציינו כי הם מודאגים באופן קיצוני, ואילו הרוב - 47% - מודאגים במידה מסוימת. בארה"ב, 27% מודאגים באופן קיצוני, והרוב, 45%, מודאגים במידה מסוימת.
 

על אינטרנט וחברים

רק 10% טענו כי הקשר החברתי הצתמצם בגלל האינטנט
 רק 10% טענו כי הקשר החברתי הצתמצם בגלל האינטנט 
 צילום: גטי 
 
רבות נאמר ונכתב על השפעת האינטרנט על חיי החברה של הגולשים. גם המחקר הנוכחי עוסק בשאלה זו בהרחבה. על השאלה "האם האינטרנט הגביר או הפחית את הקשר שלך עם אנשים החולקים עמך תחביבים משותפים או פעילויות פנאי", היתה התשובה העיקרית כמעט בכל המדינות הנבדקות "נשאר אותו דבר".

בישראל, רק 7% מהנשאלים הצהירו כי האינטרנט הפחית את הקשר שלהם עם אנשים החולקים עמם תחביבים, לעומת 34% שהצהירו כי הקשר התגבר.

גם כשמדובר בבני משפחה, המגמה המצטיירת היא כי האינטרנט הגביר את הקשר, בעיקר במדינות גדולות. בניו זילנד אפשר לראות כי בעוד 36% מהנשאלים אמרו כי הקשר עם משפחתם נשאר אותו דבר, 61% טענו כי האינטרנט חיזק אותו. כך גם באוסטרליה: לעומת 44% שטענו כי הקשר עם המשפחה נותר אותו דבר, 52% טענו כי הקשר התחזק. בישראל ענה הרוב המוחלט (69%) כי הקשר עם המשפחה נותר ללא שינוי, לעומת 21% שטענו כי האינטרנט חיזק את הקשר ו-10% שטענו כי הקשר הצטמצם.

בכל הנוגע לחברים, המגמה דומה: באוסטרליה דיווחו 62% מהנשאלים כי האינטרנט חיזק את הקשר עם חבריהם, לעומת 36% שאמרו כי האינטרנט לא השפיע. בקולומביה דיווחו 50% כי האינטרנט חיזק את הקשר עם חבריהם, לעומת 39% שטענו כי לא היתה השפעה. בישראל הקטנה, רוב הנשאלים (55%) טענו כי האינטרנט לא השפיע על קשריהם עם חבריהם, ו-38% טענו כי הוא חיזק את הקשר.

לעומת זאת, סין מתבלטת עם מגמה הפוכה: בעוד 77% מהנשאלים טוענים כי האינטרנט לא השפיע על יחסיהם עם חבריהם, 18% טוענים כי האינטרנט צימצם את יחסיהם עם חברים, לעומת 6% בלבד שדיווחו על הגברת הקשר.

ואולם לאינטרנט אכן יש השפעה על הזמן שבו מבלים בני המשפחה או חברים פנים אל פנים. על השאלה "האם מאז החיבור לאינטרנט בבית, בני הבית מבלים יותר, פחות או אותו זמן יחד פנים אל פנים", ענו רובם המוחלט של הנשאלים בכל המדינות "אותו זמן".

בארה"ב, אוסטרליה, קנדה, צ'כיה וישראל הצהירו כשליש מהנשאלים כי בני המשפחה מבלים פחות יחד בעקבות השימוש באינטרנט. בבריטניה הצהירו על כך רק 6%. רק אחוזים בודדים בכל מדינה הצהירו כי בעקבות החיבור לאינטרנט בני הבית מבלים יותר יחד.

בנוגע לבילוי פנים-אל-פנים עם חברים, גם כאן הרוב המכריע של המשיבים טען כי לא חל שינוי בזמן המוקדש לבילויים אלה. 81% מהנשאלים בארה"ב טענו כי לא חל שינוי בזמן הבילוי, לעומת 17% שסברו כי הם מבלים פחות עם חבריהם. בישראל, 14% הצהירו כי הם מבלים פחות עם חבריהם, לעומת 79% שטענו כי אין שינוי ו-7% שסיפרו כי הם מבלים יותר זמן עם חבריהם.
 

מי שמקליק לא משפיע

מה כוחו של האינטרנט בשדה הפוליטי? התמונה שונה ממדינה למדינה. הגולשים התבקשו להביע את הסכמתם למשפט "באמצעות שימוש באינטרנט, לאנשים כמוך יכול להיות יותר כוח פוליטי". בישראל, רק 22% מהנשאלים ציינו כי הם מסכימים, בעוד הרוב המכריע, 58%, לא הסכימו ו-20% לא הביעו דעה.

נתון זה מציב את ישראל במקום הרביעי מהסוף ברשימת המדינות שבהן הגולשים מאמינים כי בזכות האינטרנט הם יכולים לצבור כוח פוליטי - אחרי הונגריה (9%), שוודיה (11%) ומקאו (14%). אפילו בסין מאמינים בכך יותר - 29%. המדינה שבה ההסכמה עם המשפט היתה הגבוהה ביותר היתה דווקא צ'כיה - 62%.

חוסר האמונה באינטרנט ככלי בעל השפעה פוליטית בישראל בידי האזרחים בא לידי ביטוי בשאלה נוספת, שבה נדרשו הנשאלים להביע את מידת הסכמתם למשפט "באמצעות האינטרנט לאנשים כמוך יש יותר השפעה על פעולת הממשלה". מהתוצאות עולה כי 64% מהנשאלים בישראל אינם סבורים כי הם יכולים להשפיע על פעילות הממשלה באמצעות האינטרנט, לעומת 15% שסבורים שכן ו-21% לא הביעו דעה.

בפרמטר זה ישראל שנייה רק להונגריה, שבה 83% סבורים כי הם יכולים להשפיע על פעילות הממשלה. סין מתבלטת בנקודה זו, עם 44% מהנשאלים הסבורים כי באמצעות האינטרנט הם יכולים להשפיע על הממשלה. בארה"ב 29% סבורים כך, לעומת 38% שסבורים ההפך, ו-33% ניטרליים.
 

רשת בלי חורים

כמה מהמידע ברשת אמין ומדויק? תלוי באיזו מדינה. בישראל, שיעור גבוה יחסית - 17% מהגולשים באינטרנט - חושבים כי רק חלק קטן מהמידע באינטרנט אמין. 41% סבורים כי כמחצית מהמידע אמין, ו-43% כי רוב המידע אמין ומדויק.

המדינה "קטנת האמונה" ביותר היא שוודיה, שבה 30% מהגולשים מאמינים כי רק חלק קטן מהמידע ברשת אמין. המדינה בעלת שיעור ה"מאמינים" הגבוה ביותר היא הונגריה, שבה 62% סבורים כי רוב המידע באינטרנט אמין. בארה"ב, 48% סבורים כי המידע ברשת אמין, ו-9% כי רק חלק קטן מהמידע אמין.

אלה שמתנזרים מאינטרנט מביעים חוסר אמון בשיעורים גבוהים יותר: בישראל, 28% מהם סבורים כי רק חלק קטן מהמידע ברשת אמין, לעומת 29% הסבורים כי רובו אמין. בשוודיה, 45% מהלא-משתמשים טוענים כי רק חלק קטן מהמידע אמין.
 

כמה זמן הם צופים?

כמה זמן באמת מקדישים הצופים לטלוויזיה - ללא פעולות נלוות? הסקר חילק את הצופים לגולשי אינטרנט ולכאלה שאינם גולשים. לפי הנתונים לגבי ישראל, מספר השעות שבהן צופים בטלוויזיה אלה שנוהגים גם לגלוש באינטרנט הוא בין הנמוכים, והיא ממוקמת שלישית מהסוף בפרמטר זה: הגולשים באינטרנט בישראל צופים בטלוויזיה 11.9 שעות בממוצע בשבוע, לעומת 13.1 שעות בקרב אלה שאינם גולשים.

בבריטניה, ממוצע שעות הצפייה בקרב הגולשים הוא הגבוה ביותר - 15.7 שעות בממוצע בשבוע, לעומת 23.1 בקרב אלה שאינם גולשים. המדינה שבה שיעור הצפייה בטלוויזיה הוא הנמוך ביותר היא קנדה, שם מספר שעות הצפייה בממוצע שבועי הוא 10 בקרב הגולשים ו-13.5 בקרב אלה שאינם גולשים.
 

הגולשים ידידותיים יותר

כאשר נשאלו הנסקרים כמה שעות בממוצע בשבוע הם מקדישים להתרועעות (Socializing) עם חברים פנים אל פנים מחוץ לבית הספר או למשרד, מתברר כי הגולשים באינטרנט מקדישים לכך זמן רב יותר מאשר אלה שאינם גולשים.

בישראל, מקדישים הגולשים 8.7 שעות בממוצע בשבוע לפגישות עם חברים, לעומת שמונה שעות בקרב אלה שאינם גולשים. בבריטניה, מקדישים הגולשים 10.3 שעות בממוצע בשבוע לפגישות עם חברים, לעומת 9.1 בקרב הלא-גולשים.

ארה"ב היא המדינה היחידה שבה מספר השעות שמקדישים אלה שאינם גולשים לפגישות פנים אל פנים הוא גדול יותר מאשר בקרב הגולשים - 7.8 לעומת 7.2. המדינה שבה מוקדש הזמן המועט ביותר לפגישות היא הונגריה - 5.6 שעות בממוצע בשבוע בקרב גולשים, לעומת 2.8 בלבד בקרב לא-גולשים. גם כאשר נבדק זמן ההתרועעות עם בני משפחה, ברוב המדינות הגולשים מקדישים זמן רב יותר למשפחה מאשר הלא-גולשים.

ממוצע השעות שבהן מבלים הגולשים הישראלים עם בני משפחתם (בפגישות פנים אל פנים) הוא 19.2, לעומת 18.2 בקרב לא-גולשים. שוודיה היא המדינה ה"משפחתית" ביותר, שם מקדישים הגולשים לבילוי עם המשפחה 28.3 שעות שבועיות, ו-24.9 שעות בקרב אלה שאינם גולשים. לעומת זאת, בסינגפור, מקאו, צ'כיה וסין, מספר השעות המוקדש למשפחה בשבוע גבוה יותר בקרב הלא-גולשים לעומת הגולשים.
 

גולשים ומשוחחים במקביל

רוב משתמשי האינטרנט בכל המדינות הנבדקות נוהגים לעשות כמה דברים במקביל לגלישה - האזנה למוסיקה, צפייה בטלוויזיה או שיחה בטלפון. בישראל ציינו 75% מהגולשים כי הם נוהגים לעשות כמה פעולות במקביל בחלק מזמן הגלישה. בארה"ב עושים זאת 79% מהגולשים, ובבריטניה 64%.

מספר ה"מזגזגים" הגבוה ביותר נמצא בסין, שם הצהירו 92% מהגולשים כי הם נוהגים לעשות כמה דברים במקביל. השיעור הנמוך ביותר נמצא בהונגריה, שם נוהגים לעשות זאת רק 62% מהגולשים.
 

מה הם עושים באינטרנט?

אין ספק כי בדיקת מיילים היא אחד השימושים העיקריים באינטרנט, אך באיזו תדירות נכנסים לבדוק אותם? המובילה בתדירות היא ארה"ב, שם הצהירו 46% מהגולשים כי הם בודקים את המייל כמה פעמים ביום, ו-39% הצהירו כי הם עושים זאת פעם ביום. בישראל, 38% בודקים את המייל כמה פעמים ביום, ו-29% מסתפקים בפעם ביום. 18% מהגולשים בישראל הצהירו כי הם בודקים את המייל שלהם פעם בשבוע.

באשר לתוכנות מסרים מיידיים, 52% מהגולשים בישראל הצהירו כי הם לא משתמשים בהן אף פעם, 10% דיווחו על פעם ביום ו-22% על כמה פעמים ביום - מספר גבוה יחסית.

תוכנות המסרים המיידים פופולריות בסין, שם הצהירו 33% מהגולשים כי הם משתמשים בהן מדי יום, ו-19% הצהירו על פעם ביום. בארה"ב, באופן מפתיע, שיעור השימוש נמוך יחסית: 3% בלבד הצהירו על שימוש כמה פעמים ביום, ו-12% על שימוש פעם ביום.

המדינה שבה הפופולריות של תוכנות המסרים המיידיים היא הנמוכה ביותר - היא אוסטרליה, שם הצהירו 59% מהגולשים כי אינם משתמשים בהן אף פעם, ורק 5% משתמשים בהן כמה פעמים ביום. עוד עולה מהמחקר, כי הבילוי בחדרי צ'ט נהפך לנדיר: בישראל, 89% מהגולשים הצהירו כי אינם גולשים בצ'טים - השיעור הגבוה ביותר מבין המדינות הנבדקות. 5% נכנסים לצ'ט פעם בשבוע, ורק 3% עושים זאת פעם ביום.

בנוגע לבלוגים, 8% בלבד מהגולשים בישראל כותבים בלוג, לעומת 10% בארה"ב ו-4% בלבד בשוודיה. על-פי המחקר, המדינות המובילות במספר הבלוגרים הן דווקא סין (26% מהגולשים), קולומביה וצ'כיה (25%). לעומת זאת, 20% מהגולשים בישראל מצהירים כי הם קוראים בלוגים. מתוכם, 8% עושים זאת מדי שבוע ו-3% בלבד מדי יום.

המדינה שבה המספר הגבוה ביותר של גולשי אינטרנט שקוראים בלוגים היא סין, שם הצהירו 60% מהגולשים כי הם עושים זאת - מתוכם 21% מדי שבוע ו-10% מדי יום. בארה"ב, שיעור הקוראים בלוגים הוא 38% - מתוכם 17% פעם בחודש או פחות, ו-8% מדי שבוע.

בפרמטר תדירות צריכת החדשות ברשת ישראל גורפת באופן לא מפתיע את המקום הראשון: 58% מהגולשים נכנסים לאינטרנט מדי יום או כמה פעמים ביום כדי לקרוא חדשות. לעומת זאת, רק 42% עושים זאת בארה"ב, ו-18% בבריטניה. המדינה שבה שיעור הכניסה היומי לאתרי חדשות הוא הנמוך ביותר היא קולומביה, שם נכסים לאינטרנט כדי לקרוא חדשות מדי יום רק 18% בלבד, ו-42% מסתפקים בפעם בחודש.
 
 

אתרי פורנו? אני?

אם לשפוט על-פי תוצאות המחקר, לא ברור מי מפרנס את תעשיית הפורנו המשגשגת באינטרנט - הרוב המכריע של הגולשים בכל המדינות הנבדקות מעולם לא ביקרו באתרי פורנו, לפי הצהרתם. בתשובה לשאלה "באיזו תדירות אתה גולש באתרים בעלי אופי מיני" התשובה העיקרית בכל המדינות היתה "אף פעם". בישראל, מתברר, רק 21% מהגולשים מבקרים באתרים מיניים (או מוכנים להודות בכך), מתוכם 7% עושים זאת מדי חודש ו-11% לפחות פעם בשבוע.

צרכני הפורנו ה"כבדים" ביותר נמצאים בצ'כיה, שם הצהירו 40% מהגולשים כי הם מבקרים באתרים מיניים, מתוכם 17% עושים זאת פחות מפעם בחודש, 10% מדי חודש ו-13% לפחות פעם בשבוע. המדינה שבה צריכת הפורנו היא הנמוכה ביותר היא שוודיה, שבה רק 11% מהגולשים הצהירו כי הם גולשים לאתרים מיניים. בארה"ב, שיעור הגלישה לאתרים מיניים הוא 29%, מתוכם 11% פחות מפעם בחודש ו-13% לפחות פעם בשבוע.
 

כסף, כסף, כסף

בכל הנוגע לתשלום חשבונות באמצעות האינטרנט, נראה כי בישראל עדיין מעדיפים לעמוד בתור: רק 24% מהגולשים בישראל הצהירו כי הם משלמים חשבונות באינטרנט, מתוכם 20% עושים זאת פעם בחודש. מדובר בשיעור נמוך משמעותית יחסית למדינות אחרות - בארה"ב, שיעור המשלמים חשבונות באינטרנט לפחות פעם בחודש הוא 50.4%, ובבריטניה 34%. "שיאנית" התשלומים באינטרנט היא שוודיה, שבה 74.4% מהגולשים משלמים את חשבונותיהם באינטרנט לפחות פעם בחודש. "סרבניות" התשלום באינטרנט הן הונגריה וקולומביה, שם הצהירו 89% ו-85% מהגולשים (בהתאמה) כי מעולם לא שילמו חשבונות באינטרנט.

שימוש בשירותי בנקאות מקוונים נפוץ בישראל קצת יותר מאשר תשלום חשבונות, אם כי עדיין נמוך יחסית למדינות האחרות: 39% מהגולשים בישראל בודקים את חשבונותיהם באינטרנט לפחות פעם בחודש, לעומת 60% מהאמריקאים ו-45.2% מהגולשים הבריטים. גם כאן, השיאנית היא שוודיה, שבה 77% מהגולשים בודקים את חשבונותיהם לפחות פעם בחודש.

באשר לשימוש באינטרנט כפלטפורמה להשקעה בבורסה, 15% מהגולשים בישראל משתמשים באינטרנט לצורכי השקעה, לעומת 21% בארה"ב ו-23% בבריטניה. גם כאן "שיאנית" ההשקעות המקוונות היא שוודיה, שבה 29% מהגולשים משתמשים באינטרנט לצורכי השקעה. המדינה שבה שיעור הגולשים שמשקיעים בבורסה באמצעות האינטרנט הוא הנמוך ביותר - היא קולומביה, שבה רק 3% משתמשים באינטרנט לצרכים אלה.

עוד בפרסום ושיווק
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by