בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
די, נמאח! 
 
 `כאלו אנחנו, גם חכמים וגם אוהבים טראש`. יוסי בובליל    צילום: יח``צ קשת    
תקשורת |
 
דוד ורטהיים

מי שלא צופה או מדבר בימים אלו על בובליל ושאר נפיחות קשת, נידון לנידוי כפול: במקרה הטוב הוא יקוטלג כתמוה והזוי, במקרה הרע יאשימו אותו בצביעות ואליטיזם. עצה לתקשורת: רדו מ-70% מהאוכלוסייה שפשוט לא רוצים לבלוע וממש לא צריכים להקיא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פחד ברחובות. גם במסדרונות, בקולרים, בפינות הקפה, ובישיבות בעבודה. האח הגדול השתלט סופית על דעת הקהל ומי שיעז להוציא מילה נגד בובליל התופעה, סופו לגמור כפרידמן מת. אבל יותר משבית האח הגדול סידר אותנו, הוא סידר את התקשורת הישראלית לשני מחנות היסטוריים: בני האור ובני החושך. חד ערכי, מיושן וטחון כמעט כמו הטיפוסים הנצורים בו.
 

אוהב, לא אוהב

משתכשכים במיי הפוסטמודרניזם
 משתכשכים במיי הפוסטמודרניזם 
 צילום: יח"צ קשת 
 
המחנה השני למי שלא בקיא, היה כאן תמיד. הוא כולל עיתונאים אליטסטיים, מומחים מטעם עצמם ושלל קברניטים/יוצרים/שחקנים ומבקרי טלוויזיה. טענתם העיקרית, המקבילה ל"גנבו לנו את המדינה" של השמאל הישן, מתמצה בקלישאות נוצצות וצדקניות נוסח "פני הטלוויזיה/הדור לאן", "בושה שאלו הפקות המקור שלנו", ו"איך הגענו לצהוב הזה?". הם כאן כדי לשלוף מהשרוול לכל דורש, בדיוק ואומנות של כלבלב פאבלובי, את סיסמאות ה"כולנו קורבנות הטלוויזיה המסחרית". הם היו כאן גם בימי פריחת הטלנובלות, 'קחי אותי שרון', 'הישרדות' ו'הפוליגרף', והם כאן כדי להשמיע את קולם הפדגוגי עטור התבכיינות המצקצקת, בדיוני הרשות השנייה, בפאנלים בראש פינה ובטורים אישיים חוצבי להבות בהם הם מבכים את האשפה הטלוויזיונית הבלתי נלאית. בחלק מהמקרים הם דורשים פיקוח וצנזורה על השידורים. ב'פוליגרף', זה כמעט הצליח להם.

המחנה השני, בני האור, גילו באיחור אופנתי אף הם את החושך. אותם עיתונאים, שבויים בעולמם הילדותי לא מתכוונים לבזבז רגע של הנאה מההשתכשכות במיי הפוסטמודרניזם (שבאוניברסיטאות כבר מזמן עשו להם סוויצ'), אותם גילו זה עתה. גישתם נעוצה בפס הייצור הטרנדי בו הכל מותר או בהשענות על המקבילה הזחוחה והמדושנת ל"זכותי" של כל צעיר מרדן המצוי בעיצומו של ויכוח סוער עם הוריו. סיסמאות כמו "במה טוב שופן מבובליל"?, "כן, אני רואה וזו לא בושה" ו"מדובר באינטראקציה פסיכולוגית לא נמוכה מדוסטויבסקי", הן תמצית קו ההגנה שלהם. אך בדומה לחף מפשע הקובר עצמו רק בשל הצורך לקבל על הדרך קצת חמלה, הם מזמן מתפרצים לדלתות שמעולם לא נסגרו.
 

אינטלקטואלים חתרניים

 
בעצם השתתפותם בדיון המשמים על הלגיטימציה המוסרית בצפייה באח, יורים לעצמם אותם עיתונאים בשתי הרגליים ומציגים תמונת מראה מדויקת לפולניות הכבדה של שומרי המוסר. לא רק שהם מרגישים ממש הירואיות לשמה כשהם מודים בפה מלא שהם משתמשים כבדים של ערוץ 20, הם גם לא מתביישים בכך. כן, הם מספיק גבוהים כדי לרדת מבלי להתלכלך. מותר להם, והם אפילו לא מחפשים רציונליזציה. פופ? קלאסי? בעידן הפוסט הכל אפשרי ושימותו הקנאים. העצוב הוא שאת האמת הזו הם למדו באיחור של 20 שנה, אבל זה ממש לא מפריע להם להרגיש נאורים, כמעט אינטלקטואליים חתרניים.

ובכן, האם מרקו פה? לא. הויכוח האנאכרוניסטי הזה מזכיר בעיקר את הימים בהם היציאה מארון האהבה למדונה נחשב כתעוזה, בעצם ההודאה באשמה. "כאלו אנחנו, גם חכמים וגם אוהבים טראש", מחייכים לעצמם בסיפוק העיתונאים הנלהבים מגילוי הדעת העצמי ומהשלווה הפתאומית שניחתה עליהם, בתוספת אהבת הקהל הכל כך חשובה לעוסקים במקצוע. שווה שידעו, הם לא מחדשים, לא ממציאים, לא גבוהים ולמגינת ליבם, אפילו לא נמוכים. סתם משחקים עוד תפקיד שגרתי בויכוח בן עשרות השנים. חבורת תיכוניסטיים מוכשרת שיוצאת לעשן סיגריה באמצע שיעור. לא פחות, לא יותר.
 
 

לא - צופה - לא - נלהב

מיהו הקורבן האמיתי של מפלצת האח הגדול? אלו שלא צופים בתוכנית, פשוט כי לא מעניין אותם. בלי משנה סדורה או אידיאולוגיה נוקשה. בלי סדר יום או אג'נדה מנומקת. הם נידונו לכליה חברתית אמיתית, שהרי המוח האנושי, או גרוע ממנו – התקשורתי, מסוגל לספק רק חלוקה בינארית ומתלהמת של תמונת המצב הלאומית. המתמטיקה היא לא פקטור כאן. "לא ראית את שיפרה אחרי ההדחה? או. קיי..בסדר..", היא התגובה החיובית שיקבל לא - צופה -לא – נלהב בבובלילים. ברוב המקרים אותו סתם -לא – צופה, יואשם בצביעות, התחסדות, צפייה בסתר, שמרנות, אליטיזם ובקרוב בימינו – ברצח עם. העובדה ששני שליש מהעם היושב בציון לא מתעניין באח, לא מעניינת לא את התקשורת ולא את צרכניה. הם מקסימום יהפכו בעל כורחם לאלו "המגלים עניין בתופעה האנתרופולוגית המרתקת בבית המפורסם במדינה".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by