בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
יריד האהבלים 
 
 לא ניסתה לעשות תיקון. התקשורת ערב הבחירות    צילום: אילוסטרציה, קשת והאתר של דב חנין    
תעשייה |
 
דוד ורטהיים

העם בחר אמש את צבר, אבל בניגוד לתמיד, לא הייתה לו ממש ברירה: הזכייניות וחברות החדשות החליטו לא לעמוד ב"תקווה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פעם בחמש שנים מתרגשת על ישראל מערכת בחירות מקומית. נכון, היא לא סקסית, מעניינת במיוחד או עמוסת יפים ויפות אך כפי שהיטיב לנסח רביב דרוקר בהקשר אחר, ברוב המקרים היא תשפיע על חיינו יותר מאשר מערכת הבחירות הארצית, בטח ובטח מזו האמריקאית. אבל מי שצפה אמש בטלוויזיה לא זכה לראות אותה, אלא לצפות בעל כורחו בתוצאות האמת של ההדחה בבית "האח הגדול". נתוני הצפייה אמש תומכים בכך חד משמעית: מעל 33% מהציבור צפה בצבר מודח מהבית ובשפרה מזילה דמעות סרוגות, הפעם עם הבדל אחד קטן, אי אפשר להאשים אותו. "העם" בחר שלא לצפות בבחירות, פשוט משום שלא הייתה לו ברירה. בסיקור הבחירות המקומיות הטלווזיה המסחרית בישראל כלל לא ניסתה לעשות תיקון לחוסר העניין שהיא הפגינה במהלך כל מערכת הבחירות, נהפוך הוא, היא פשוט החליטה שאין אפילו למה להתאמץ. במילים בוטות יותר, אמש הכריזה הטלווזיה המסחרית בישראל על פשיטת רגל מוסרית ועל אובדן מינימום האחריות הציבורית שעוד נותרה לה, אם הייתה כזו מעולם. זה עוד לפני שנכנסים למימד האתי או החוקי הכולל עמידה בתקנות מינימאליות של הרשות השנייה.

חברות החדשות של שלושת הערוצים (1, 2 ו-10), הספידו את הבחירות האחרונות עוד טרם נולדו. מה שנגזר עלינו לראות אמש היה רק את פרי הבאושים, עדות אחרונה להתאבנות המחשבה ודלות העשייה בכל אחד מהם. הראייה הראשונה לכך הייתה פירמידת המידע החובבנית עליה נשענה המדיה הישראלית הזחוחה. ערוץ 10 שאב את נתוניו (בלי בושה) מסקרי ערוץ 1, שנשאבו בעצמם מתחלופה ספוראדית של מדגמים דה- לה - שמאטע שערכו תחנות הרדיו האזוריות. איפה כל זה התחיל? אין לדעת, אבל שום גורם טלוויזיוני לא חשב שהבחירות הללו שוות הזרמת תקציב מינימלי לסקר הגון או למדגם מקיף, מה שהעלה געגועים קשים למינה צמח או לקמיל פוקס, שלפחות נותנים תחושה שמישהו מתאמץ.
 

ראשים מדברים

עילגות ופשרה חסרת תקדים במקצועיות. הבחירות בערוץ 1
 עילגות ופשרה חסרת תקדים במקצועיות. הבחירות בערוץ 1  
 צילום: אתר ערוץ 1 
 
בערוץ 1 כאמור, הצמידו חבורת ראשים מדברים שלא אמרו דבר מעבר לעילגות ופשרה חסרת תקדים במיקצועיותה. "אחוז הצבעה נמוך לעומת 60% בבחירות האחרונות", התבלבל אחד מהם, "רונן חולדאי", הוסיף השני, וטעויות נוספות בהקראה פשוטה מטלפרונטר היו רק חלק מאווירת סוף עונת השידור שהפגינו כולם (וסליחה מהשדרים על אי זכירת שמותיהם, אך הגונב מגנב פטור). את ערוץ 10, שדווקא השקיע בגרפיקה ייחודית ובניסינות אינספור לייצר דרמה ניתן להאשים בעיקר באימפוטנציה. נכון, הפרוגרמינג הציב אתגר קשה בדמותו של אח גדול ומטיל אימה, אבל ערב בחירות הוא בדיוק "שעת החסד" לה היה זקוק הערוץ כדי להפשיל שרוולים ולברוא את עצמו מחדש כמשהו שהוא מעבר לרשת דייגים מאולתרת שנועדה לצוד ראשנים בימים נטולי בובליל. זה היה הרגע להביא דיווחים אמיתיים מהשטח, להכין מערך סקרים אמיתי ומייצג ולתת פייט ראוי לנבחרת ההזויה ממול. אולי התוצאות לא היו נראות הבוקר בטבלאות, אבל בתודעה הטלוויזיונית הערוץ היה מסמן וי קטן נוסף במשבצת האלטרנטיבה הראויה של האח האחראי והשקול.

ובקשת? בזכיינית החליטו להצטרף סופית לירוקים, אלו האמריקאיים שמפקידים בבנק. להטריד את מנוחתו של העם מול ערמת הבובליליזם? אין מצב, בטח לא עבור שתי חולדות וחנין. מבלי להכנס לתוכן הפרק שהיה מביך במיוחד, היה מדובר בלא פחות ממחדל. המינימום שנדרש מזכיינית בעלת אחריות ציבורית מינימאלית הוא כפי שאמרה רק יום לפני אילנה דיין בראיון מוקלט לארז טל: "תפקיד התקשורת הוא ללבות רעיונות ומחלוקות". ליישם את זה? זה כבר משהו אחר. מצד שני, כבר בראיון עצמו היה ברור שאילנה הובאה כדי לקדם את "עובדה" ולא את האג'נדה העיתונאית הבסיסית שנגדמה יום אחרי בהינף גרזן. העצוב הוא שמה שלא הפריע לזכיינית לעשות יום לפני כן עם אמא'לה (פריצה לשידור בהקדמה של חצי שעה), בהחלט לא היה היה שווה מבחינתה כשמדובר בערב בחירות.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by