בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
הפוסל במופז פוסל 
 
 סודות וסקרים. המדגם   
תקשורת |
 
דוד ורטהיים

מי שהלך לישון עם ציפי לבני, קם הבוקר עם ציפי לימון אבל מעולם המשפט "התקשורת אשמה" לא נשמע מדויק יותר והפעם, היא לא תוכל לגלגל את הבעיה לסוקרים. בריצה המטורפת שלה אחרי הכותרת הבאה היא שכחה פרט אחד קטן ושולי, המציאות. סיקור מיוחד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפאנל המחתרתי. אולפן ערוץ 2
 הפאנל המחתרתי. אולפן ערוץ 2   
הדרמה האמיתית של אמש הייתה במציאות, לא בטלוויזיה, ומגישי המהדורות בשלושת הערוצים קבלו עם היוודע תוצאות האמת, שיעור אמיתי בפרופורציה ובכוחה של התקשורת. מי שהלך לישון עם ציפי לבני, קם הבוקר עם ציפי לימון, אבל מעולם המשפט "התקשורת אשמה" לא נשמע מדויק יותר.
מבלי להיכנס לשאלה האם התקשורת "איתרגה" את ציפי לבני וגיחכה את מופז, ניתן לומר שהמפסידה העיקרית בבחירות הללו (חוץ מהציבור כמובן), היא התקשורת. שלושת הערוצים, שהשקיעו הון באולפנים מיוחדים ולוגואים מיוחדים (ערוץ 1 ו-10 הקפידו על תיאום עם "קרב הירושה"), שכחו בריצתם המטורפת אחרי הכותרת הראשונה (22.00 או 22.15?) פרט אחד קטן, שהפך בשנים האחרונות לשולי. המציאות.

משדרי הבחירות החלו עוד לפני שעלו לאוויר כשהמטרה המרכזית היא איך להפוך משדר נחירות צפוי, עם סקרים חד משמעיים לגבי זהות המנצח, לדרמה ליילית מרתקת. הגורל במקרה הזה, הקפיד להיצמד לאמת וקבע שהדרמה תישאר בחיים האמיתיים. התקשורת, שעטה על הניבוי המדויק (הטיפשי כשלעצמו) של מופז לגבי תוצאות הבחירות, ועשתה הכל כדי להציגו כפתטי, ונכון "הוא התחיל", יצאה בסופו של מתברר, לא פחות טיפשה ממנו. את כותרת הערב ניסה לספק מוטי מורל, האסטרטג של מופז שקבע ש"ציפי גנבה את הבחירות משום שקיבלה הארכה". הכותרת לא הפכה לכזו רק משום יוהרת המגישים. הלגלוג שקיבל ממיקי חיימוביץ ומיעקב איילון, שקבע בנחרצות ש"במטה קדימה עדיין מדחיקים", הוכיח סופית שלמישהו כאן (ולא רק למורל) עלתה הטלוויזיה לראש.
 

קמיל בפוקס

רק מטה מופז בהדחקה? אולפן חדשות 10 בגני התערוכה
 רק מטה מופז בהדחקה? אולפן חדשות 10 בגני התערוכה   
בשלושת הערוצים הקפידו להציג מדגם מייצג, שבסוף לא ייצג כלום. המאבק היה על השעה, או נכון יותר על הדקות. מיקי חיימוביץ' הזכירה שקמיל פוקס שלהם הוא זה שניבא בצורה המדייקת ביותר את תוצאות הבחירות האחרונות לכנסת, כדי שאף אחד לא ישכח. מן הסתם, היא בעצמה תרצה לשכוח את האמירה הזו. חטא היוהרה, כבר אמרנו?

הפאנל, מיותר לציין, היה צפוי וידוע מראש עד כדי גירוד. בתזמון המתואם בדיוק כמו העלאת מחירי העיתונים, עלה ערוץ 2 עם יונית, אברמוביץ, סגל, רוזן, צמח ומצליח. הפוליטיקה אותה פוליטיקה, גם המשדר. ערוץ 10 עלה עם קאדר מנצח משלו - "קרב הירושה" עם צחי הנגבי, שלח, דרוקר, ובאולפן מנתב ובוחן - דב גילהר, שהפך לממלא החורים הרשמי של מהדורות השבת/מיוחדות/בחירות של הערוץ.

הערוץ הראשון עלה עם מירב מילר ועם ינון מגל בגני התערוכה, בצירוף איילה חסון וירון דקל ההחלטיים יתר על המידה. ההחלטיות הזו מתברר, העבירה אותם על דעתם. איילה חסון, שלא יכלה להתאפק, שיחררה כבר ב-21.24 את הנפיחה התקשורתית שלה לאולפן. "זהותו של המנצח ברורה", אמרה בחיוך, והוסיפה בעצב מזויף כי "טליה סומך ממטה מופז שניסתה את מזלה מול התקשורת לעומת הדינוזאורים של לבני, לא יכלה להם". עכשיו, תעשו אחד ועוד אחד, שעה לפני המדגמים הרשמיים? ספויילר כזה יכול להירשם רק אצל מישהי שכבר מזמן שכחה שלא כל סוד מגלים, במיוחד כשלא ראית את סוף הסרט.
 

תפסו טרמפ

 
דבר אחד אי אפשר לקחת מהערוצים המסחריים, את המסחריות. בעוד שהערוץ הראשון מילא את תפקידו נאמנה והחחל בהקרנת משדרי הבחירות הרצופים ב-18.00, ערוץ 2 ו-10 ידעו למנף את השעה שלפני לטובת פרומואים ועוגנים. ערוץ 10 הלך כמעט עד הדקה ה-90 עם 'היפה והחנון', סוג של הימור בטוח מול פרומואים אינסופיים ל'שבוע סוף' שעדיין לא עלתה לאוויר.

מי שלא תפס טרמפ על הידע המוקדם לכאורה היו עיתוני הבוקר הזה. שאלה לעורכים הראשיים: הרי היה ברור מראש שבמהלך הלילה ייוודעו התוצאות. מובן גם שלא רציתם לחטוא בחטא דומה לזה של הטלוויזיה ולהכתיר ניצחון מוחץ בדוחק (במקום ההיפך), אבל מצד שני, מעולם עיתוני הבוקר לא נראו בשעה 6.30 בבוקר כל כך מיותרים מול האינטרנט והטלוויזיה. דווקא העובדה ש'ישראל היום', 'ידיעות' ו'מעריב' היו מעודכנים ובישרו על קרב צמוד, הראתה שבדיוק כמו למופז, ההבדל בין מספר 2 ל- 1 ככל שיהיה קרוב, כך הוא רחוק.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by