בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקשורת 
העולם בעד לבני 
 
 ``תצטרך לעצור את הבנייה היהודית על אדמות פלסטיניות``. ``האקונומיסט``    צילום: גטי    
תקשורת |
 
אקונומיסט

"האקונומיסט" יצא בתמיכה נלהבת וחסרת תקדים ופרסם מאמר מערכת על פיו "לבני היא הסיכוי הטוב ביותר של ישראל להשגת שלום"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המזרח התיכון נתון בחוסר ודאות מסוכנת. בלבנון, הממשלה רעועה מבלי שאיש באמת שולט בעניינים. ארגון חיזבאללה שותף בקואליציה אבל במקביל מנהל צבא משלו סמוך לגבול ישראל. סוריה איבדה שליטה לגבי מה שמתרחש בלבנון, אבל עדיין שואפת לשוב למעמדה הדומיננטי בלבנון; השיחות הלא ישירות עם ישראל לא מובילות לשום מקום. מצרים, אשר פעם נחשבה לגורם דיפלומטי אזורי מוביל, נאלצת כעת להתמקד בבעיות פנימיות. הפלסטינים שרויים במאבק אכזרי בין חמאס לפתח. ובישראל, יש ראש ממשלה שהוא ברווז צולע, אהוד אולמרט, אשר צפוי בקרוב לעמוד בפני אישומים בגין שחיתות. ובראשה של ארה"ב - אשר נחשבת לגורם חיוני לקידום תהליך מדיני באזור - עומד נשיא שהוא ברווז צולע, שניסיונותיו לקדם את השלום באזור הגיעו ככל הנראה מאוחר מדי.

נראה כי לא צפויות התפתחויות חיוביות באזור עד שחוסר ודאות פוליטית זו תבוא על פתרונה, תהליך שעשוי להימשך חודשים. אבל לפחות יש תקווה אחת לאיזור, אם כי תקווה שעשויה להיות קצרת מועד: ישראל עשויה בקרוב לזכות בראש ממשלה טוב יותר - שרת החוץ הנוכחית, ציפי לבני.

לאחר הפריימריס במפלגת קדימה, אשר הסיבוב הראשון שלהן יתקיים השבוע, יבחר או תיבחר המחליפ/ה של אולמרט. אולם גם לאחר הזכייה עשויים לחלוף שבועות בטרם תגובש קואליציה חדשה. במקרה שיתברר כי לא ניתן לגבש קואליציה, לאור השיטה הפוליטית הישראלית המבוססת על ייצוג יחסי ואשר מעניקה למפלגות קטנות את הכוח להפיל מממשלות, יתקיימו בחירות כלליות בתוך שלושה חודשים. במידה שיש אמת בתוצאות הסקרים, צפוי בנימין נתניהו - אשר מפלגתו, הליכוד, עדיין דוחה את הרעיון של הקמת מדינה פלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה - לשוב ולהיבחר לראש הממשלה. מדובר בתחזית עגומה, אם כי ייתכן שנתניהו, כמו מנהיגים ימניים אחרים לפניו, ירגיש צורך לשנות את עמדותיו לגבי תהליך השלום עם הפלסטינים.

גם במקרה שלבני תהפוך לראש ממשלה, לא צפויים ניסים ונפלאות. אבל היא קשוחה ונראה כי אימצה את העמדה לפיה הפתרון של שתי מדינות, במסגרות יחיו הפלסטינים במדינה נפרדת, בת-קיימא, עצמאית ובעלת רצף טריטוריאלי, הוא הדרך היחידה להבטיח את הישרדותה של ישראל במדינה יהודית. מנגד, נראה כי המתחרה המרכזי של לבני בקדימה על תפקיד ראש הממשלה, הרמטכ"ל ושר הבטחון לשעבר, שאול מופז, גורס כי המשך השליטה בפלסטינים, מבלי לתת להם בהכרח מדינה משלהם, הוא הדרך הטובה ביותר להבטחת בטחונה של ישראל. עם זאת, מדובר בטענה מופרכת.
 

מה היא תצטרך לעשות

 
קווי המתאר לפתרון באזור ידועים זה מכבר: גבול שפחות או יותר תואם את גבולות 1967; שיתוף בירושלים כבירה של שתי המדינות; והכרה בזכות השיבה של הפלסטינים לישראל תוך הסכמה שזכות זו לא תמומש.

במקרה שתיבחר לראש ממשלה, תידרש לבני להתמודד עם עוד כמה משימות קשות ואכזריות. איש מקודמיה בתפקיד מאז שנת 1967 לא הצליח בכך, אבל היא תצטרך לעצור, אחת ולתמיד, את הבנייה היהודית על אדמות פלסטיניות. היא צריכה גם להכניס תיקונים בתוואי חומת ההפרדה הנוגס באדמות פלסטיניות, כך שיהיה סמוך יותר לגבולות 1967 - ולציית לפסיקות בית משפט בעניין זה. כמו כן, יהיה עליה להבין כי עידוד המחלוקות הפנימיות בקרב הפלסטינים - דרבון פתח להלום בחמאס - לא עשוי להבטיח לישראל שלום לטווח ארוך. אם היא רוצה לעודד מנהיגות פלסטינית מאוחדת אשר תוכל להוביל את עמה לשלום, היא עשויה להעלות את האפשרות לשחרור מרואן ברגותי במסגרת עסקת חילופי שבויים. במקרה שכוחו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס יאזל בסופו של דבר, ברגותי עשוי להיות איש הפתח שיצליח לשכנע את תומכי החמאס לתמוך בהסדר שלום.

אף אחת מהמשימות הללו לא תהיה קלה. נדרש שיתוף פעולה הן מצד הנשיא החדש שייבחר בארה"ב והן מצד שורה של מנהיגים ערבים סרבנים. אבל ללבני יש את הקשיחות ואת החזון הנדרשים לכך. מכאן שהיא הסיכוי הטוב ביותר של ישראל להשגת שלום.

עוד בתקשורת
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by