בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשייה 
דוקו עם ביצים 
 
תעשייה |
 
ענת זהר

מיקי רוזנטל אכל חצץ בניסיונותיו להרים את "שיטת השקשוקה" , דוקומנטרי המבקש לחשוף את הקשר בין הון לשלטון דרך משפחת עופר רבת העוצמה. "אני נאבק על הזכות לומר את האמת שלי" אומר רוזנטל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא מחודש. רוזנטל
 לא מחודש. רוזנטל   
בסרטו החדש, "שיטת השקשוקה", התכוון העיתונאי מיקי רוזנטל לחשוף את השיטה העומדת מאחורי קשרי ההון והשלטון דרך סיפורה של משפחת עופר. הקושי בו נתקל במהלך היצירה ובסיומה, עם ניסיונותיו העיקשים להביא את החומרים הלגיטימיים לשידור, הפך לסאגה השווה לכל הפחות פרק בבולדוזר. אפרופו בולדוזר, תכנית התחקירים הדוקו-אקטיביסטית של הערוץ השני בהגשתו של רוזנטל, כמו גם חוזה הטאלנט שלו בזכיינית ערוץ 2 "קשת", הגיעו לסיומם במהלך עבודתו של רוזנטל על אותו סרט מדובר ו"בולדוזר", אם תהיתם, לא תשוב בקרוב לחיקו של הערוץ. האם מדובר בצירוף מקרים אם להתחשב בעובדה שמשפחת עופר נמנית על בעלי המניות ב-ערוץ 2? מ"קשת" נמסר כי "אין קשר בין הדברים", ורוזנטל, עימו שוחחנו היום, מגמגם: "אני לא יכול להגיד בפה מלא, אני רק יודע שהפסיקו לי את התכנית ואת החוזה בזמן עשיית הסרט".

רוזנטל, זוכה פרס סוקולוב, מהעיתונאים הבכירים בישראל, היה בעברו, בין היתר, סגן עורך עיתון "ידיעות" וסמנכ"ל התוכן של חדשות ערוץ 2. בשנים האחרונות התפרסם בעיקר בפריים טיים כלוחם למען צדק חברתי עם "בולדוזר", עד לאחרונה הוא הגיש את תכנית ביקורת התקשורת "המגרסה" ב- nana10 ונכון להיום הוא גם מגיש לסירוגין את תכנית הבוקר של חדשות 10.

את השם לסרט טבע מבלי להתכוון לכך, אחד מעורכי הדין הבכירים בארץ, רם כספי, שייצג את האחים עופר בעסקה המפורסמת בה ביקשו האחים, בעלי "החברה לישראל" לקנות את מניותיה של המדינה בחברת הספנות "צים". כספי תיאר כיצד הצליח להשיג את מניות המדינה בעבור נזיד עדשים, וקרא לשיטתו "שקשוקה". את רוזנטל זה הדליק. הוא רתם את הבמאי אילן עבודי והשניים יצאו למסע מפרך של שלוש שנים שמטרתו לברר כיצד זרמו מאות מיליוני דולרים מהכיס הציבורי לכיסה של משפחת עופר.
 
ד"ר שקשוקה? סמי עופר
 ד"ר שקשוקה? סמי עופר   
כבר בתחילת הדרך, כשאף אחד מהמעורבים לא הסכים להתראיין, הבינו השניים שלא הולך להיות קל. כשהמשימה צלחה לבסוף, הגיע המכשול הבא: כיצד ניתן להביא את החומרים לשידור בערוצי הטלוויזיה המסחריים הנשלטים בעצמם על-ידי בעלי ההון? רוזנטל לא תיאר לעצמו את עוצמת ההתנכלות: "אפשר לעשות סרטים על פוליטיקה, מלחמות, ערבים, שואה, הכל אפשר", הוא אומר. "מאוד מוזר בעיני שרק כשמגיעים לנושא כמו הון ושילטון נתקלים בכאלו קשיים. לא חשבתי שיחזרו אחריי בשמחה ובהתלהבות אבל גם לא תיארתי לעצמי שככה זה יהיה. אני לא אוהב להעיד על עצמי ועל הסרט שלי, אבל אני חושב שזה נושא חשוב ולגיטימי עם עניין ציבורי גדול".

מה זה אומר על מקצוע העיתונות?
"אני חושב שעיתונאי במדינת ישראל יכול להתבטא על כל נושא בעולם מלבד בעלי ההון. אפשר לעשות סרטים, לכתוב דעות ומאמרים, אבל כשזה מגיע לסרט שחושף את השיטה של העסק הזה, זה הופך להיות קשה, כי לצערי התקשורת היא חלק מהשיטה".

לאחר שפנה רוזנטל לכל ערוצי הטלוויזיה המסחריים ונתקל בסירובים - ולא מסיבות ביקורתיות על תכני הסרט (מלבד ערוץ 1 עימו עדיין מתנהלים מגעים), נאות סינמטק תל אביב, בניהולו של אלון גרבוז, להקרין את הסרט. בינתיים עורכי דין מטעמה של משפחת עופר רבת העוצמה כבר הספיקו לאיים על הסינמטק בתביעה, אך נכון לעכשיו, ההחלטה על ההקרנה עומדת בעינה.
 
 
רוזנטל גם חטף בדרך תביעה חסרת תקדים מעידן עופר שדרש מבית המשפט לעצור את הצילומים עוד בטרם הסרט הושלם ובטרם ידע מה יש בו. "אני עושה את המלחמה שלי", מסכם רוזנטל. "אני מאוד מקווה שהציבור יבוא לסינמטק קודם כל. אני נאבק על הזכות לומר את האמת שלי ואני לא מרפה. חשוב שהציבור ידע מה עושים עם הכסף שלו ואיך האלפיון העליון מקבל מתנות על חשבונו. בשלב זה הסרט יוקרן בסינמטק ואני מאמין שבהמשך יגיע גם לטלוויזיה".

מלבד מתן מענה על שאלות כמו מדוע נמכרה חברת צים לאחים עופר בשליש משוויה, ולמה שילמה המדינה למשפחת עופר 126 מיליון דולר תמורת בתי הזיקוק ששייכים לה, ככל שהסרט מתקדם, נחשפים גם הקשיים האישים אליהם נקלע רוזנטל בעקבות התעקשותו להמשיך ולעשות את "שיטת השקשוקה": הקושי בגיוס תקציבים, ההתמודדות מול איומי התביעה של משפחת עופר וההתנגדות של משפחתו לסיכונים שהוא לוקח על עצמו, עד כדי סיכון הקריירה שלו ופרנסתו.

אז בלי נדר: "שיטת השקשוקה", החל מה- 1 בספטמבר, בסינמטק תל אביב.
 
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by