בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תמה השביתה  

תמה השביתה

 
 
נילי אורן

עכשיו זה סופי ורשמי: התסריטאים בארצות הברית חוזרים היום לעבודה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היו שלום ותודה על השלטים (רויטרס)
 היו שלום ותודה על השלטים (רויטרס)   
עכשיו זה רשמי, שביתת התסריטאים האימתנית שסגרה הפקות טלוויזיה וקולנוע ברחבי ארצות הברית, הגיעה אל סופה. אמש החליטו חברי איגוד התסריטאים לסיים את השביתה, והיום (רביעי), אחרי שלושה חודשי הפסקה, הם שבים לעבודה.

3,775 תסריטאים חברי איגוד הצביעו ביום שלישי בלוס אנג'לס ובניו יורק בשאלה האם לסיים את השביתה. 92.5 אחוז מהם הצביעו בעד. חברי האיגוד יצביעו בהמשך על תנאי ההסכם שהושג עם האולפנים, ויהיה תקף לשלוש השנים הקרובות.

במסגרת ההסכם יקבלו התסריטאים תשלום נוסף על שידור אינטרנטי של סדרות וסרטים שכתבו, והתמלוגים שלהם על הורדות של סדרות וסרטים מהרשת יוכפלו. ההסכם גם מסדיר את התשלומים שיקבלו הכותבים על יצירות שנכתבו במיוחד לאינטרנט. ההסכם שחתם איגוד הבמאים עם האולפנים היה הבסיס לחוזה שהשיגו התסריטאים כתוצאה מהשביתה. הבעיה המרכזית שבו היא שבמהלך השנתיים הראשונות לקיומו, תנאי התסריטאים ישארו כפי שהיו עד כה, והשינויים יחולו רק החל מהשנה השלישית.

"אני חושב שעומד לעבור הרבה זמן עד שנוכל להביט לאחור ולראות באמת כמה האינטרנט שווה" אמר נשיא איגוד התסריטאים, פטריק ורון. עם זאת, הוא מסכם את השביתה באופטימיות: "זו לא היתה שביתה שרצינו, אלא אחת שנאלצנו לנהל כדי שישמע קולנו, ויוסדרו תשלומים ראויים עבור כתיבה למדיה החדשה ולאינטרנט. היתרונות הללו נותנים לנו עתה אחיזה בעידן הדיגיטלי. במקום שנמצא עצמנו מחוץ לעתיד יצירת והפצת התוכן, הכותבים יובילו מעתה את הדרך כשהטלוויזיה תהגר לאינטרנט, ופלטפורמות נוספות יפותחו למדיה החדשה".
 
 
עם סיום ההצבעה, נשלח מייל ל-10,500 חברי האיגוד, בו הודיעו בכיריו שהשביתה הסתיימה, והתסריטאים חוזרים לעבודה. הדוקומנטריסט מייקל מור אמר כבר ביום שבת האחרון, לאחר ישיבת התסריטאים בה הוצגו להם תנאי ההסכם החדש עם האולפנים כי "התסריטאים עמדו על שלהם, לא ויתרו על דבר, וגרמו לכך שיוותרו להם, ועל כן זהו רגע היסטורי לתנאי עבודה בארץ הזו. האולפנים יהיו מאוד לא מרוצים".

למרות ההקלה המיידית על התעשייה בהוליווד, עננים שחורים עדיין נראים באופק. בסוף יוני הקרוב עומד לפוג החוזה בין איגוד שחקני המסך האמריקני לאולפנים, והאיגוד כבר הודיע שינקוט צעדים דרסטיים לפחות כמו איגוד התסריטאים כדי לשפר את תנאי החוזה הבא שלהם. עד אז צפויים כמה חודשי שקט, אבל נראה כאילו האקשן בהוליווד רק יצא להפסקה, ותיכף ישוב.

שביתת התסריטאים פרצה בארצות הברית ב-5 בנובמבר 2007. סיבת ההשבתה היתה דרישתם של התסריטאים לקבל תמלוגים על סדרות וסרטים המשודרים באינטרנט וב-DVD.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by