בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עובד בקרליבך, חולם על ניו יורק סיטי 

עובד בקרליבך, חולם על ניו יורק סיטי

 
 
נילי אורן

החלטתם של עורכי העיתונים הגדולים לבטל את מסורת הנסיעות לחו"ל על חשבון יח"צנים, מתקבלת בברנז'ה בתחושה מעורבת. לצד המתנגדים והתומכים, ישנם כאלה המשוכנעים כי החלטה זו תתהפך בחזרה, ובקרוב מאוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עיתונאי מעריב לא יסעו יותר לחו"ל על חשבון אנשי יחסי ציבור. כך הוחלט על ידי העורכים החדשים, דורון גלעזר ורותי יובל, כשלושה חודשים לאחר שעורך ידיעות אחרונות הנכנס, שילה דה בר, נקט בצעד דומה. למי טובה ההחלטה, ומי צריך בכלל לנסוע לחו"ל על חשבון אנשי יחסי ציבור? עיתונאים רבים ששוחחנו עימם, לא מאמינים שהעיקרון יתפוס לאורך זמן, לאור התלות שהתפתחה בתחום בין המערכות למשרדי יחסי הציבור.
 

ההחלטה טובה לעיתונאים?

כל הטיסות מבוטלות (צילום: אילוסטרציה)
 כל הטיסות מבוטלות (צילום: אילוסטרציה)   
בעצם השאלה האם מדובר בפגיעה או בשיפור המעמד העיתונאי, ישנם חילוקי דעות בביצה העיתונאית: "באיזשהו מקום זו הבעת אי אמון בכתבים", אומר לנענע 10 עמוס אורן, לשעבר כתב הבידור הראשי בידיעות אחרונות, "זה עצוב מאוד אם עיתון לא מסוגל להוציא כתבים או עיתונאים שיתעלמו מהיבט ההטבה בנסיעה. כנראה שהעורכים בשני העיתונים הגיעו למסקנה שהם לא יכולים לסמוך על העיתונאים שלהם ".

המצדדים בהחלטה, עם זאת, אומרים שזו מעמידה קווים ברורים בין רצונות המערכת לרצונות היח"צן, ומונעת מהם דילמות מוסריות. דבורית שרגל, בעלת הבלוג "ולווט אנדרגראונד" אומרת כי "קשה לצאת מזה טוב. גם אם כתוב בסוף הכתבה 'הכתב היה אורח חברת איקס' זה בעייתי, כי את לא יכולה ממש לבקר את המקום שהיית בו, מה גם שעיתונאים זוכים לאירוח מצוין, לא תמיד כזה לו זוכה העם. הנסיעות הללו הן לשים מכשול בפני עיוור. מאוד קשה לצאת מזה בסדר, גם אם אתה מלאך בדמות עיתונאי שכל חייך מתנהלים על פי פלס בנאים".

עובדה עליה מסכימים כל הצדדים, היא כי במשך שנים שימשו הנסיעות על חשבון יח"צנים את העיתונים הגדולים כדי "לצ'פר" את העיתונאים, שתנאי העסקתם אינם מהנדיבים במשק. בעת בה משכורת ממוצעת של עיתונאי בפרינט נעה סביב ה-7,000 ₪, זו לא מחווה שניתן לזלזל בה. ממעריב נמסר בתגובה לדברים אלו: "עיתונאי מקבל משכורת בתמורה לעבודתו, לכן הנסיעות על חשבון היח"צנים לא נחשבות לחלק מתנאי העסקתו. לא כל נוהג פסול צריך לשרש".
 

מי בכלל צריך לנסוע לחו"ל על חשבון יח"צנים?

 
השיטה עצמה ידועה. כמעט בכל תחומי הסיקור בעיתונות משתמשים באפשרות לנסוע לחו"ל על חשבון יח"צנים. החל ב"ג'אנקטים" (ראיונות עם כוכבי קולנוע/טלוויזיה לקראת יציאת סרט/סדרה חדשים בכיכובם), עבור בהשקות של מוצרים כמו מכוניות או מכשירים אלקטרוניים, וכלה באתרי תיירות כמו מלונות או מסעדות. בהרבה מן המקרים, בעיקר כשמדובר בגוף תקשורת גדול, אין גם ייצוג יתר למממן הנסיעה בסיקור.

לגבי הג'אנקטים, אומרים אנשי יחסי הציבור כי לא מדובר בפגיעה של ממש. "מעריב, למשל, לא צריכים להשתמש ביח"צנים כדי לנסוע לג'אנקטים, כי יש להם את ג'ודי סלומון, אחת משני העיתונאים הישראלים היחידים באיגוד העיתונאים הזרים בהוליווד. האיגוד עובד מול חברות המדיה הגדולות והאולפנים בארה"ב, ומארגן לחבריו ראיונות עם כוכבים. גם 'רייטינג' ו'הארץ' לא שלחו עיתונאים לדבר עם כוכבים לפני יציאת הסרטים שלהם, וידיעות הרבו להשתמש לצורך העניין בכתבים מקומיים".

לעומת זאת בתחומי המחשבים, הרכב, התיירות ושאר אזורי הסיקור שפונים לקהלי נישה, הכתבים חייבים לעיתים לנסוע לחו"ל כדי לסקר מוצרים ואירועים, בכדי להביא לקוראים ממקור ראשון את החדשות החמות בתחומם. נסיעות שהמערכות לא תמיד ששות לממן, לאור הפער היחסי בין העלות לתועלת.
 
 
נאמנים לצרכי הקוראים? מעריב (צילום: רוני שיצר)
 נאמנים לצרכי הקוראים? מעריב (צילום: רוני שיצר)   
כך למשל, אירוע השקה של מייקרוסופט או ועידה טכנולוגית, המתקיימים בניו יורק או לוס אנג'לס, ידרשו מהעיתונאי טיסה לניו יורק, שהות במלון במהלך ימי הההשקה, וכמובן הוצאות על נסיעות ואוכל. ביחד כל זה עשוי להגיע לסכום של אלפי דולרים. במקרה של נסיעות לסיקור רכבים חדשים, מתווספות עוד הוצאות, כמו מחיר הביטוח לעיתונאי שנוהג ברכב.

מאחר וגם המערכות הגדולות והעשירות (יחסית) יתקשו לספוג את המחיר, מעריכים עיתונאים רבים כי לאחר פסק זמן קצר, ימשיכו העיתונים לשלוח כתבים על חשבון יח"צנים למרות הצהרותיהם. "זה המרחק בין הרצוי למצוי", אומר לנענע 10 עיתונאי בקבוצת ידיעות אחרונות, שביקש שלא להזדהות. בכלל, הטענה העיקרית כלפי ההחלטה היא כי בה עצמה יש יותר משמץ יחסי ציבור, כדי ליצור מראית עין של נסיון להפרדת השפעת מערכי יחסי הציבור על מערכות העיתונים, כשבפועל קורה בדיוק להיפך. "מדובר בהחלטה מערכתית זניחה, והתרגיל היח"צני של מערכות העיתונים הצליח בעצם זה שאת כותבת על זה", מסכם עמוס אורן.

בידיעות אחרונות סירבו להגיב, ואילו ממעריב נמסר לנענע 10 בתגובה: "העורכים החליטו לא לאפשר נסיעות עיתונאים על חשבון יח"צנים. נסיעות שמספיק חשובות לקורא, העיתון יישא בעלות הנסיעה, כפי שמקובל בעיתונים אחרים בעולם. ההחלטה היא להיות נאמנים יותר לצרכי הקוראים ולא לצרכי חברות מסחריות. ההחלטה נכנסת לתוקף מיידי למעט התחייבויות קודמות אותן יכבד העיתון".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by