בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בבו קובו ניצח 

בבו קובו ניצח

 
 
נילי אורן

בהמ"ש קבע בתקדים: בבו קובו יקבל לבעלותו את הזכויות על עיתון "אנשים" כפיצוי על פגיעה בשמו הטוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
התיישנות על אונס. קובו (יח"צ)
 התיישנות על אונס. קובו (יח"צ)   
בבו קובו יקבל לבעלותו את הזכויות על העיתון "אנשים", כפיצוי על פגיעה בשמו הטוב. כך נקבע אתמול (ג') בהסדר פשרה בין קובו ונציגי העיתון. "אנשים" נסגר ביולי השנה, כך שההחלטה היא בעיקרה סמלית כמענה לתביעת דיבה שקובו הגיש. קובו מצדו לא מתכוון לשוב ולפתוח את העיתון, ובתגובה להחלטה הודה כי בא על סיפוקו שכן לדבריו, "לא הכל כסף בחיים, הייתי מאושר גם כשלא היה לי והיום כשיש לי מספיק עדיין אין מחיר לשם שלי".

הסאגה החלה ב-2005, כש"אנשים" פרסם כתבה על מירי בוהדנה, שכללה פרטים על עברו של בן זוגה, איש העסקים אליעזר (בבו) קובו. הכתבה ציינה כי עברו הפלילי של קובו כולל הרשעה משנת 1988 על סחר ואחזקה בסמים. בעקבות הפרסום הגיש קובו תביעת דיבה בסך 10 מיליון שקל נגד העיתון, העורך, הכתבים, מנכ"ל העיתון והמוציא לאור. העיתון מצידו פרסם התנצלות על המידע השגוי עוד בטרם הגשת התביעה. קובו לא הסתפק בכך והגיש בנוסף לתביעת הדיבה גם קובלנה פלילית פרטית נגד כל אחד מהנתבעים.
 
בת הזוג. בוהדנה
 בת הזוג. בוהדנה    
בכתב ההגנה של העיתון נכתב כי למרות שהדיווח על עבירות הסמים היה שגוי, לקובו עבר פלילי מפורסם והוא ריצה בעבר תקופה בכלא לאחר שהורשע באונס, ועל כן ההתייחסות אליו כעבריין אינה שקרית. "בין אם מדובר בעבירת סמים או אינוס", מציין כתב ההגנה, "עסקינן בעבריין שריצה עונש מאסר לא מבוטל. גם אם נפל אי דיוק לעניין סוג העבירה בנסיבות המפורטות בכתב ההגנה, מדובר בפרט לוואי שאין בו פגיעה של ממש".

אלא שכאן העניינים הסתבכו ושני הצדדים בוויכוח החלו להעלות באוב טיעונים משפטיים מפותלים חדשים. בין אלה ציינו עורכי דינו של קובו את העובדה שחלה התיישנות על אישום האונס נגדו, שניתן ב-1979, ועל כן אין לציינו בדיווחים על קובו. בראשית 2007 קיבל בית המשפט המחוזי את הטיעון, אלא שבדצמבר של אותה השנה, הפך בית המשפט את ההחלטה וקבע כי העיתון רשאי להתייחס להרשעה באונס מלפני 28 שנים.

לדברי עורכת הדין של העיתון, מיכל סער, מדובר בתקדים חשוב: "עד כה כמעט ולא עסקו בתי המשפט במפגש בין לשון הרע לחוק הקובע שיש למחוק מהרישום הפלילי עבירה שהתיישנה, כמו האונס בו הורשע קובו. הרי לא יעלה על הדעת שאנס יחכה את מספר השנים הקבועות בחוק, ואז יתבע דיבה על שמו הטוב. בעיני מדובר בהחלטה תקדימית וחשובה, במיוחד עבור עיתונאים, שכן היא מעדיפה את חופש הביטוי, ועתה הם יוכלו לכתוב ללא חשש גם על הרשעות שנמחקו מהמרשם על פי חוק".
 

עורך דינו של קובו: ההשתלחות בבעלי ההון תקבל אמות מידה חדשות

 
במסגרת הסדר הפשרה שהושג אתמול בין הצדדים, הועבר כאמור המותג "אנשים" לידיו של קובו. זאת ועוד, שני כתבים ועורך העיתון הודו באופן חסר תקדים כי כתבו דברי שקר, והתנצלו בפני קובו על הפגיעה בשמו הטוב.

לדברי בא כוחו של קובו, עורך הדין גיא פן: "מעבר לתקדים המשפטי שהושג בפרשה, מדובר אף בתקדים ערכי יוצא דופן. בזכות בבו, כל נושא ההשתלחות התקשורתית בבעלי הון לצורך ייצור כותרות תקבל מהיום אמות מידה חדשות לאור תוצאות תביעת הדיבה של בבו. לא יתכן שעלילות דם יעשו לאזרחים על ידי עיתון, כתבים, עורכים ומנכ"ל עיתון ללא חשש מעונש".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by