בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שנת המאבקים 

שנת המאבקים

 
 
נילי אורן

ב-2007 אמנים ואנשי רוח התחילו לצאת סוף סוף לרחובות ונלחמו נגד קיצוץ בתקציב התרבות, פיטורים בתיאטרון חיפה, חוק היוצרים הדרקוני ועוד. נילי אורן מסכמת את הרוח החדשה, שהגיעה עד לשביתת התסריטאים בהוליווד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ב- 2007 אנשי הרוח והבמה יצאו לרחובות. בארץ קיבלו סוף סוף היוצרים, האמנים, ומוסדות התרבות, את האומץ להלחם על שמגיע להם, ורובם אף זכו בנצחונות מעודדים. נצחונות שיבטיחו את המשך ההשקעה בתרבות, על רקע שקיעת ערכה ועליית קרנו של הבידור בעיני הציבור. בארצות הברית לעומת זאת החליטו היוצרים להיאבק אחת ולתמיד על זכותם לקבל תמלוגים גם מ"המדיות החדשות", כדי למסד את נושא התשלומים על מגוון השימושים שנעשים ביצירותיהם באינטרנט וב-DVD , שני פורמטים שהתואר "חדש" לגביהם כבר קרוב למגוחך.

לצד ההצלחות, אין ספק כי כל המאבקים נמשכים הרבה יותר מדי זמן ודורשים את מה שבחברה מתוקנת היה מובן מאליו. בינתיים סיכמנו את המאבקים הבולטים של 2007, למען הדורות הבאים:
 

המאבק על חוק התרבות ונגד הקיצוץ בתקציב התרבות

אולמרט, תתפטר? האמנים מפגינים
 אולמרט, תתפטר? האמנים מפגינים    
מי נאבק: "פורום מוסדות התרבות" המונה 150 מוסדות תרבות בישראל, ואיגוד השחקנים, שהוציא אל השטח שמות מנתן דטנר עד גילה אלמגור, עובר במיה דגן, ובעצם - כולם.
במי נלחם: משרד האוצר וראש הממשלה, אהוד אולמרט
מטרת המאבק: לדברי איתמר גורביץ' יו"ר פורום מוסדות התרבות: "הפורום הציב לעצמו שלש מטרות: הראשונה היא לבטל את קיצוצי 2008. השנייה היא להסדיר את תקציב התרבות ב-2008 עד 2010 בהתאם להחלטת הממשלה, ומסמך אולמרט שיטרית מ-2006. והשלישית היא לחוקק חוק תרבות שיגדיר שהתרבות מקבלת חצי אחוז מתקציב המדינה. החוק הוגש לכנסת בחתימת 61 ח"כים על ידי היוזם שלו ח"כ מיכאל מלכיאור, ואנחנו מאוד מקווים שהחל מ-2009 הוא יכנס לפעולה".
האסטרטגיה: לא משתתפים בחגיגות השישים למדינה.
הקרבות פרצו עם שחר, בתאריך: 2 בדצמבר
השתלשלות העניינים: כבר באוקטובר בכנס "בידור ובמה" החל דיבור על הקמת מפלגת אמנים שתתנגד לקיצוצים בתקציב התרבות בארץ. אבל המאבק העביר הילוך רק כשבתחילת דצמבר נודע שהממשלה מתכוונת לקצץ בתקציב התרבות ל-2008 למרות הבטחות אולמרט כי תקציב התרבות לא יפגע, במסמך עליו חתם כבר ב-2006. לכן הודיע "פורום מוסדות התרבות" כי יחרים את חגיגות השישים למדינת ישראל. נתן דטנר אמר אז לנענע 10: "העם היהודי ידע בכל הדורות לשמור על נכסיו התרבותיים, וממשלה שבשנת ה- 60 להקמת המדינה מוותרת על נכסיה התרבותיים לא תוכל להתפאר בהם בחגיגות ה-60". אחר כך גם הייתה הפגנה המונית של שחקנים, אמנים ונציגי מוסדות תרבות ברחבת המשכן לאמנויות הבמה.
תוצאות המאבק: כרגע בוטל הקיצוץ בתקציב התרבות ל-2008, המאבק על חוק התרבות נמשך. מפלגת אמנים בדרך.
אז בשורה התחתונה, מי ניצח? מוסדות התרבות, האמנים, וצרכני התרבות. כלומר אנחנו.
ומי הפסיד? המוניטין של אולמרט, ובמקרה שחוק התרבות לא יעבור, כנראה שגם חגיגות השישים למדינה.
 

מאבק במאי ותסריטאי ישראל לקבל תמלוגים

 
מי נאבק: תל"י – חברת התמלוגים של בימאי ותסריטאי ישראל. כלומר, אנשים לא מפורסמים.
במי נלחם: בגופי שידור טלוויזיונים, ביניהם זכייניות ערוץ 2 קשת ורשת
מטרת המאבק: הסדר קבלת התמלוגים על יצירותיהם
האסטרטגיה: תל"י תבעה, היוצרים הפגינו ושבתו
הקרבות פרצו עם שחר, בתאריך: כבר בשלהי 1999. ממש פרהיסטוריה
השתלשלות העניינים: אבי שמש, מנכ"ל תל"י הסביר לנענע 10: "מדובר במאבק ארוך של הבמאים להכרה בזכותם לתמלוגים, שהחל למעשה כבר ב- 1999. אבל השינוי האמיתי חל רק ב-2005, אחרי פסיקות של בתי משפט לטובת במאים, בעקבות תביעות של תל"י. אחרי שבית המשפט הכיר בזכות במאים על יצירתם, התחלנו בדיונים עם גופי השידור".
תוצאות המאבק: מלבד קשת, כל הזכייניות כבר חתמו על הסכם תמלוגים עם תל"י. האחרונה לחתום הייתה רשת. לדברי גורמים בתל"י גם החוזה עם קשת נמצא בדיונים.
אז בשורה התחתונה, מי ניצח? כולם. היוצרים שיקבלו תמורה על יצירותיהם, הזכייניות שיודעות כמה הן אמורות לשלם, ואנחנו שנזכה לסדרות עשויות היטב על ידי מקצוענים לא מתוסכלים.
ומי הפסיד? כוחות הרשע.
 
 

המאבק על תיאטרון חיפה

 
מי נאבק: עובדי ושחקני תיאטרון חיפה, ביניהם רוברטו פולק, אלברט אילוז ומנכל"ה המתפטר, עודד פלדמן
במי נלחם: ראש עיריית חיפה, יונה יהב
מטרת המאבק: למנוע את סגירת התיאטרון העירוני חיפה, ואת פיטורי 33 מעובדיו ושחקניו
האסטרטגיה: הפגנות כואבות והתבצרות פומבית באולם התיאטרון
הקרבות פרצו עם שחר, בתאריך: 15 בנובמבר
השתלשלות העניינים: עקב חובות תיאטרון חיפה, בתחילת נובמבר קיבלו 33 מתוך 45 עובדיו ושחקניו מכתבי פיטורין. ב-14 לנובמבר, לאחר שגייסו לעזרתם את איגוד האמנים ועובדי התקשורת של ההסתדרות, ואת יו"ר איגוד האמנים, דוד גלנוס, שיצא במאבק משפטי נגד הפיטורים, הודיעו שיתבצרו בתיאטרון החל מהיום שלמחרת עד שיענו דרישותיהם להציג תכנית אלטרנטיבית להבראת התיאטרון לעשר השנים הקרובות בפני העירייה, שטענה שהפיטורין הללו הם חלק מתכנית הבראה לתיאטרון. בהמשך הם גם הפגינו מול בנין התיאטרון והאשימו את ראש העיר בניסיון לחסל את התיאטרון.
תוצאות המאבק: חמישה ימים לאחר תחילת המאבק ביטל בית המשפט לענייני עבודה את צווי הפיטורין, וקבע כי על הנהלת התיאטרון להיכנס למו"מ אמיתי עם העירייה תוך שבועיים, תוך שיתוף ההסתדרות ומשרד התרבות
אז בשורה התחתונה, מי ניצח? עובדי, שחקני וחובבי התיאטרון בחיפה
ומי הפסיד? המוניטין של עיריית חיפה בכלל ויונה יהב ראש העיר בפרט
 

המאבק על חוק זכויות היוצרים

מצד אחד הוא ניצח כי הוא תמלילן, מצד שני הפסיד כי הוא גם עיתונאי. גפן
 מצד אחד הוא ניצח כי הוא תמלילן, מצד שני הפסיד כי הוא גם עיתונאי. גפן   
מי נאבק: הרבה מוסיקאים וכמה תמלילנים, כמו יהונתן גפן ויענקל'ה רוטבליט
במי נלחם: במשרד המשפטים
מטרת המאבק: שינוי נוסח הצעת חוק זכויות היוצרים, כך שליוצר יצירה תהיה הזכות על יצירתו, גם אם הוזמנה על ידי אחר, אלא אם צויין אחרת. הצעת החוק היתה הפוכה: למזמין היצירה הייתה אמורה להיות הזכות על היצירה אלא אם צויין ההיפך.
האסטרטגיה: הפגנות מתוקשרות היטב
הקרבות פרצו עם שחר, בתאריך: 5 באוקטובר
השתלשלות העניינים: הכל החל כשמשרד המשפטים הציע לשנות את חוק זכויות היוצרים הישראלי העתיק, שהתעדכן לאחרונה ב-1924, וההצעה עברה בכנסת בקריאה ראשונה. כתגובה, ארגנו היוצרים הפגנה גדולה נגד הצעת החוק. ההפגנה התקיימה בתל אביב, ביוזמתם של יעקב רוטבליט, אביהו מדינה ויהונתן גפן, והשתתפו בה מגוון רחב של אמנים מתחום המוסיקה: מתי כספי, קרן פלס, מרגלית צנעני, רמי קליינשטיין, יענקל'ה רוטבליט, אלון אלוארצ'יק, דניאל סלומון, חמי רודנר, ז'קו אייזנברג, מירי מסיקה, יוני בלוך, הבנות נחמה ועוד.
בשבוע שאחרי עלו היוצרים להפגין בירושלים מול משרד ראש הממשלה. ביום רביעי של אותו שבוע הגיעו היוצרים להסכמה עם משרד המשפטים וועדת הכלכלה של הכנסת על נוסח החוק, שעבר בקריאה שניה ושלישית בכנסת.
תוצאות המאבק: הסעיף המדובר בחוק שונה לפי דרישת האמנים. לעומת זאת הסעיף שאומר שהזכויות על יצירה שנעשתה במסגרת העבודה שייכות למעביד, לא שונה.
אז בשורה התחתונה, מי ניצח? האמנים.
ומי הפסיד? העיתונאים. בעיקר בגלל שבניגוד לאמנים, הם לא ממש נאבקו מלכתחילה.
 

שביתת התסריטאים בארה"ב

בקרוב אצלם? מת'יו פרי וליסה קודרו מפגינים סולידריות
 בקרוב אצלם? מת'יו פרי וליסה קודרו מפגינים סולידריות    
מי נאבק: איגוד התסריטאים האמריקני – WGA, הכולל את כל התסריטאים הכי מחוננים בשוק, וסלבס אמריקנים שהצטרפו אליהם לפרקים וזכו לפוטו-אופ מרשים
במי נלחם: באולפני הסרטים והטלוויזיה
מטרת המאבק: קבלת שבריר תמלוגים עבור הפצת סדרות שהם כתבו באינטרנט וב-DVD
האסטרטגיה: השבתת סדרות, סרטים, ותכניות מתוסרטות, הפגנות עם שלטים בפתח האולפנים, קיטונות בוז למי שמעז לחצות את קו המפגינים וללכת לעבוד, למשל אלן דג'נרס.
הקרבות פרצו עם שחר, בתאריך: 5 לנובמבר
השתלשלות העניינים: קצת אחרי שפג תוקפם של חוזי התסריטאים עם האולפנים, ביקשו הראשונים להוסיף לחוזיהם החדשים תמלוגים על שידור סדרות וסרטים פרי המקלדות שלהם, באינטרנט וב-DVD. האולפנים לא הסכימו, והתסריטאים הכריזו כי יצאו לשביתה. רשתות הטלוויזיה הגדולות שצפו את שעומד לבוא עוד בטרם פגו החוזים, ניסו לאגור תסריטים לפני השביתה, אבל עם פריצתה הצטרפו גם רוב השחקנים לתסריטאים המפגינים, ומנעו צילומם של פרקים נוספים בסדרות בכיכובם. הסיבה להצטרפות השחקנים, מלבד נאמנות חברית, היתה העובדה שביוני הקרוב גם החוזים של האיגוד שלהם עם האולפנים עומדים לפוג, ואז הם צפויים למאבק דומה על תמלוגיהם.

בינתיים עברו כבר שמונה שבועות, השביתה נמשכת, עונת הפיילוטים בארה"ב עומדת להסתיים בעוד כשבועיים מבלי שנבחרו פיילוטים שיופקו לעונה הבאה, טקסי האוסקר וגלובוס הזהב בסכנה כי השובתים לא מוכנים לכתוב עבורם ומאיימים להפגין מחוץ להם ולגרום לשחקנים המועמדים לפרסים ואלה שאמורים להגיש את הפרסים, לחשוש מלחצות את קווי המפגינים. בנוסף, סדרות מצליחות כמו "המשרד", "גיבורים", "נמלטים", "האנטומיה של גריי" ועוד, הסתיימו בטרם עת, ועדיין ולא ידוע אם ומתי ימשיכו. גם "אבודים" שתחזור בינואר הקרוב תעלה עם בערך חצי מהפרקים שהוזמנו עבורה במקור. לעומתן, סדרות ששודרו ברשתות הכבלים בארה"ב, ולא בחמש רשתות המסחריות הגדולות דווקא זכו לעדנה, ותשודרנה בצוק העיתים ברשתות הגדולות. כך למשל CBS הודיעה שתשדר לאחר עריכה נוספת את סדרות המופת "דקסטר" ו"העשב של השכן" של רשת הכבלים בתשלום שלה "שואוטיים", ואילו הסדרות "מונק" ו"בניחוש חוקר" שעלו ברשת הכבלים מבוססת הפרסומות USA ישודרו ב-NBC. מלבד אלה אגרו הרשתות הגדולות לא מעט רעיונות לתכניות ריאליטי, שכידוע לא דורשות תסריטים, ולכן הן אלה שימלאו את מסכי הטלוויזיה האמריקניים לפחות בזמן הקרוב.

תוצאות המאבק: עדיין אין סוף באופק, אבל דייויד לטרמן כבר חתם על חוזה פרטי עם האיגוד, שהרשה לכותביו לשוב איתו לעבודה ב-2 בינואר, שיתכן שיהיה בסיס להסכם עם האולפנים הגדולים. בינתיים תסריטאים אחרים חברי איגוד החליטו ליצור לעצמם מיזמים אינטרנטיים עבורם יכתבו תסריטים, בדיוק כפי שרוב הפרשנים בארה"ב חזו כבר בתחילת השביתה. המגמה הזו קיבלה תאוצה לאחר ש-NBC רכשו לשידור סדרה בשם "קוורטרלייף" שנוצרה במיוחד לאינטרנט, על ידי יוצרי הטלוויזיה המוערכים מרשל הרשקוביץ ואד זוויק ("שלושים ומשהו", "אלה הם חיי").
אז בשורה התחתונה, מי ניצח? בינתיים רק חובבי הריאליטי, אבל כאמור האינטרנט מתחיל להראות סימנים מעודדים גם כן.
ומי הפסיד? עד יום שישי האחרון הפסידה תעשיית הטלוויזיה והקולנוע בארה"ב עקב השביתה, וסירובם של האולפנים להתפשר עם איגוד התסריטאים כ-450 מיליון דולרים, והמונה עדיין דופק.
 
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by