בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא סר חינם 

לא סר חינם

 
 
נילי אורן

נילי אורן דגמה את החינמונים העטים עלינו מכל תחנת רכבת, אליהם מצטרף כעת "24 דקות" מבית "ידיעות אחרונות". הכול בזול, אבל כמה זה עולה לנו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עד לפני כשנה וחצי היו לקוראי העיתונים היומיים בארץ שתי אופציות: לקנות עיתון במכולת, או לשלם על מנוי ולקבל אותו עד פתח ביתם. אז הגיע "ישראלי", שהרגיל אותנו שאפשר לקבל את העיתון גם בחינם, ישר לידינו בתחנת הרכבת או לחלון רכבנו בעודנו עומדים בפקק בצומת בדרך לעבודה. הרגשנו כמו בחו"ל, שם מופצים עיתוני ה"מטרו" החינמיים מזה כ-10 שנים. מאז ועד היום נכנס "ישראלי" לתרדמת חורף עמוקה, שני חינמונים חדשים צצו במקומו בתפוצה ארצית, והיום (שני) תאגיד "ידיעות אחרונות" מוציא לראשונה את החינמון שלו - "24 דקות". לכבודו ולכבוד קודמיו, קבלו פרוייקט מיוחד. מי ומה בחינמונים.
 

הליכודניק: ישראל היום

חברים של ביבי. ישראל היום
 חברים של ביבי. ישראל היום    
לאחר שהמיליארדר היהודי אמריקאי שלדון אדלסון רכש 50 אחוז ממניות "ישראלי" וגרר את החינמון לבית המשפט, הוחלט להפרד כידידים - והתוצאה היא "ישראל היום", החינמון הכי בולט בשוק, החל מינואר 2007.

אדלסון לקח עמו כמזכרת את עמוס רגב, שהיה העורך הראשי של "ישראלי", וגייס שלל כותבים מוכרים לטורי דעה. בין אלה בלט דן מרגלית, בחוזה מתוקשר של 120 אלף שקל. מאז ועד היום הצטרף העיתון למועצת העיתונות, מן הסתם כדי להעיד על רצינות כוונותיו וטוהר דיווחיו. ביומו הראשון אף הצהיר העורך שלו, עמוס רגב, כי האג'נדה של העיתון היא: "עיתונות הוגנת ומאוזנת. נעמיד עצמנו למבחן אחד בלבד: מבחנו של הקורא", אך זה לא הספיק כדי להדוף האשמות על תמיכת העיתון בבנימין נתניהו לאחר הפריימריז בליכוד.

מספר עותקים ביום: 250 אלף (לפי עדות העיתון, טרם התפרסמו סקרי TGI)
מספר עמודים: 32
הפצה: "הארץ", "אדרי מדיה גרופ"
חלוקה: 100 אלף בתיבות דואר, היתר בתחבורה ציבורית וצמתים מרכזיות. אבל לא ברכבת.
זמן: בוקר
עורך ראשי: עמוס רגב
כוכבים נוצצים: השופטת בדימוס דליה דורנר, המחזאי והסופר יהושע סובול, מבקר הקולנוע נחמן אינגבר, פרשן הספורט רון קופמן, הפרשן המשפטי אביעד הכהן, והפרשן הפוליטי דן מרגלית
מדורים בולטים: מדור כלכלה ששואב תכנים מ-TheMarker, מדורי דעות ופנאי שכל אחד מהם משתרע על פני שני עמודים, מדור ספורט שחולש על שישה עמודים שלמים, מדור "קצת נחת" שמוקדש לחדשות טובות, במסגרת עמודי החדשות.
מתאים לנסיעה ב: מונית ממשכן הכנסת בירושלים למצודת זאב בתל אביב. כי לשם בדרך כלל נוסעים חברי מרכז הליכוד, לא?
 

הקצרצר: ישראל פוסט (לשעבר "מטרו ישראל")

חזק בסופרמרקטים. ישראל פוסט
 חזק בסופרמרקטים. ישראל פוסט   
עם הצלחתם של החינמונים "ישראלי" ו"ישראל היום" החליטו אנשי העסקים הישראלים אלי עזור ודודי ויסמן, בעלי עיתון "אנשים" ומניות ב"רדיו ללא הפסקה", שגם הם רוצים חינמון משלהם. בראשית ימיו נקרא החינמון "מטרו ישראל", כהומאז' לעיתוני "מטרו" באירופה.

אבל אז רשת "מטרו" העולמית תבעה את העיתון, ושמו השתנה ל"ישראל פוסט". מאז מחולק העיתון ברשתות הסופר מרקט ותחנות הדלק שבבעלות עזור וויסמן. את האג'נדה של העיתון ניסח גולן בר יוסף, העורך הראשי שלו: "לעדכן במתרחש ולעשות זאת קצר ולעניין".

מספר עותקים ביום: 200 אלף
מספר עמודים: 24
הפצה: בסופרמרקטים ותחנות דלק שבבעלות עזור ווייסמן
חלוקה: ריבוע כחול, AM:PM, תחנות הדלק "דור אלון"
זמן: צהריים
עורך ראשי: גולן בר יוסף
כוכבים נוצצים: הסופר והמשורר אהוד בן-עזר, סגן הרמטכ"ל לשעבר עוזי דיין, חברת הכנסת זהבה גלאון, חבר הכנסת רובי ריבלין, נשיא אוניברסיטת תל אביב לשעבר איתמר רבינוביץ', ואלוף (מיל.) יעקב עמידרור
מדורים בולטים: אין, אבל כל המדורים בעיתון קצרצרים במיוחד. חלק מתכני העיתון מתורגמים מהעיתונים "The Jerusalem Post" ו-"Business Post" שבשליטת אלי עזור.
מתאים לנסיעה ב: אוטו מקיבוץ העוגן לבסיס פלמחים. כי מי שקורא כל כך הרבה בטחוניסטיים, חייב להיות בצבא קבע, או לפחות אזרח עובד צה"ל.
 
 

הדנדש: 24 דקות

תכנים של ynet, בשם מחודש
 תכנים של ynet, בשם מחודש    
היום יצא לראשונה החינמון החדש של "ידיעות אחרונות" בבעלות ארנון מוזס. העיתון יופץ בתחנות רכבת ישראל, על ידי שירות ההפצה של החינמון "ישראלי", אך תכניו יסופקו כולם על ידי קבוצת ידיעות אחרונות.

העיתון יצא בשעות הצהריים, כדי לא לפגוע במכירות עיתון האם בבוקר. שם העיתון הוא קריצה מצד אחד למוסף של ידיעות אחרונות "24 שעות", ומצד שני לשמות של חינמונים ידועים מחו"ל, כמו Beinte Minutas שמופץ בספרד.

מספר עותקים ביום: עדיין לא ברור
מספר עמודים: נחכה ונראה. אולי 24?
הפצה: עובדי "ישראלי"
חלוקה: תחנות רכבת ישראל
זמן: צהריים
עורך ראשי: ערן טיפנברון
כוכבים נוצצים: תכנים מידיעות, Ynet, ומגזיני קבוצת ידיעות אחרונות
מדורים בולטים: עדיין לא ידוע. מאמינים שאפשר לתמצת את ספקטור?
מתאים לנסיעה ב: רכבת מחדרה לנמל תעופה. כי עיתון חדש תמיד מביא חשק לטוס מפה.
 

עוף החול: ישראלי

יצטרף לבית הקברות של העיתונים? (redvers@flickr.com)
 יצטרף לבית הקברות של העיתונים? (redvers@flickr.com)   
"ישראלי" שבבעלות איש העסקים שלמה בן צבי וקבוצת "הירש מדיה", היה הראשון מבין חינמוני ישראל. בתחילה הוא נקרא "ישראלי ניוז" אבל שמו שונה לאחר כחודש ל"ישראלי", לטענת המו"ל מתוך רצון להבליט את עובדת היותו עיתון בעברית. אבל לאחר שאדלסון נכנס אליו כדי לצאת ממנו, נקלע העיתון לקשיים כלכליים. מאז, פוטרו רוב העיתונאים שלו, שלא מעט מהם אף הגישו קבילות נגד העיתון עקב משכורות שלטענתם לא שולמו להם. בנוסף, כמות העותקים של העיתון ירדה מ-215 אלף ביום ל-90 אלף, עד שלפני כחודש הופסקה הדפסתו כליל. עם זאת טענו גורמים בקבוצת הירש מדיה שהם קרובים לחתימת הסכם עם קבוצת "מטרו" השבדית, שתשקיע בחינמון שיופץ שוב בשעות הבוקר בתחילת 2008, אבל ב"ישראלי" טוענים שהחינמון ישוב לראות אור בשעות הבוקר במסגרת הסכם ההפצה של "24 דקות".

מספר עותקים ביום: בשיאו הגיע ל-215 אלף, כיום עומד להתחיל הכל מהתחלה
מספר עמודים: 32 שהצטמצמו ל-24
הפצה: עצמית
חלוקה: תחנות רכבת ישראל
זמן: בוקר
עורך ראשי: ברק סרי
כוכבים נוצצים: בעבר - עורך הכלכלה דני גרסטנפלד, ועורך הספורט עומר לחמנוביץ. מאז רוב עובדי העיתון פוטרו, ונותרו רק 10 עורכים, גרפיקאים וצלמים, כך שכרגע לא ברור מי בדיוק יכתוב בו כשיצא מחדש. לדברי גורמים בהנהלת החינמון, יהיו אלה עובדי "מקור ראשון" שבבעלות בן צבי ו"הירש מדיה".
מדורים בולטים: עדיין מוקדם מדי, או מאוחר מדי, להגיד. תלוי מי אומר.
מתאים לנסיעה ב: כרכרת אש לגן עדן.
 
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by