בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"העיתונאים מנוצלים" 

"העיתונאים מנוצלים"

 
 
נילי אורן

ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה לנענע 10 כי מאבקה למען חוק היוצרים הצליח רק בחלקו: "אני שמחה שהחוק עבר, אך הוא מרע את מצב העיתונאים"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עיתונאי בלי בטחון מאבד את האומץ. יחימוביץ' (יח"צ)
 עיתונאי בלי בטחון מאבד את האומץ. יחימוביץ' (יח"צ)   
חוק זכויות היוצרים שעבר אתמול, גרם לשמחה רבה בקרב היוצרים, ומורת רוח לא קטנה בקרב עיתונאים. החוק קובע כי יוצר יחזיק במלוא הזכויות על יצירתו למשך כל ימי חייו ואף לתקופה של 70 שנים לאחר מותו. בסעיף השני של החוק, נקבע כי המעסיק הוא הבעלים הראשון של זכות היוצרים ביצירה שנוצרה על ידי עובדו לצורך עבודתו ובמהלכה. סעיף זה פוגע בעיקר בעיתונאים, שבניגוד לרוב היוצרים עובדים ישירות עבור מעסיק בלעדי, שכעת יוכל להשתמש בכתבותיהם מבלי לשלם תמלוגים.

חברי הכנסת שלי יחימוביץ ודב חנין ניסו להאבק בסעיף זה ללא הצלחה. יחימוביץ' מסרה הבוקר לנענע 10: "ליוותי את מאבק היוצרים במשך שנה ולשמחתי הם השיגו את מבוקשם, והחוק שונה לטובתם, מה שלא קרה בענין העיתונאים. במתכונתו הנוכחית החוק מרע את מצבם של העיתונאים, אשר ממילא מעמדם הולך ומתערער. עיתונאים היום משתכרים מעט, מנוצלים מבחינת הסכמי עבודה ושעות עבודה, מועסקים בחוזים רופפים או כפרילאנסרים והתוצאה, מעבר לפגיעה בקבוצה גדולה וחשובה של עובדים, שסובלת מכל החולאים שסובל מהם עולם העבודה הישראלי, היא גם פגיעה במעמדם החשוב. עיתונאי שאין לו בטחון במעמדו עשוי להיות עיתונאי לא אמיץ".
 

"לא הייתה התארגנות ממשית של העיתונאים"

 
"החוק פוגע שוב בעיתונאים כיוון שהוא הופך את היצירה שלהם לנחלתו הבלעדית של המו"ל", הוסיפה יחימוביץ', "מרגע שכתבו מאמר לעיתונם יוכל המו"ל לעשות במאמר ככל העולה על רוחו, לפרסם באתרי אינטרנט, בעיתון בשפה אחרת, ואפילו להוציא ספר עם אסופת מאמרי עיתונאי בלי לשלם לו תמלוגים. בשולי הדברים חשוב לי לומר, ואני מקווה שלא אשמע נוזפת, כי בניגוד ליוצרים שהשקיעו מזמנם ומרצם כדי לפעול לטובת הציבור שלהם, וניהלו מלחמה ראויה לכל שבח, לא היתה שום התארגנות ממשית של העיתונאים לגונן על זכויותיהם, מה שאולי מהווה עדות נוספת לחולשתם".

בהעדר ועד עובדים פעיל לקהילת העיתונאים, פנינו לעיתונאית דבורית שרגל, המוכרת כבעלת הבלוג לביקורת התקשורת "ולווט אנדרגראונד" ומרבה לעסוק בנושאי תנאי ההעסקה בתחום. שרגל אמרה לנענע 10: "אני מברכת את היוצרים על שיהיו אדונים ליצירתם במשך כל חייהם, ואף כמה עשרות שנים לאחר מותם, ויכולה רק להמשיך ולהצטער על הפיחות ההולך וגובר במעמד העיתונאים.

לא רק ששכרם נשחק דרמטית במהלך העשורים האחרונים, לא די בכך שמעמדם הולך וצונח, לא מספיק שהם כורעים תחת שלל לחצים מערכתיים, עכשיו מתברר גם שהם היחידים שנפגעים מהסעיף האומלל בחוק הקובע ש'המעביד הוא הבעלים הראשון של זכות היוצרים ביצירה שנוצרה על ידי עובדו לצורך עבודתו ובמהלכה, אלא אם כן הוסכם אחרת'. מכאן שהמעביד, קרי המו"ל, יוכל לסרסר בכתבותיהם מעתה ועד עולם. חוסר צדק משווע, חוצפה, ועוד חופן חול על בור הקבורה של המקצוע.

לפיכך אני מציעה לעיתונאים להיסמך על הסיפא של המשפט, 'אלא אם כן הוסכם אחרת', ולהתעקש על ה'הוסכם אחרת' הזה, אבל מראש, בעת חתימת החוזה ותנאי השירות שלהם, לבל ימצאו את עבודותיהם מפוזרות תחת כל במה אפשרית מבלי שמישהו יתגמל אותם על כך. אופציה אחרת היא להתאחד - כן, בדיחה, עיתונאים מאוחדים - ולצאת למלחמה מחודשת על הסעיף האכזרי הזה".
 
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by